aivoinfarktin jälkeen

tuskaa

Infarktin seurauksena jalassani on voimakkaasi "kouristava" alue varpaissa ja jalkaterässä. Tietääkö kukaan mikä auttaisi, hermoni ovat riekaleina. Lihasrelaxanttia ja pramipexolia on kokeiltu.

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omainen

      En osaa sanoa mikä tuohon auttaa, mutta lohdutan sillä, että kuntoutumista tapahtuu vielä pitkän aikaa, kaikki ei ole pysyvää.

      Onko jalka ultrattu, ettei siinä ole tukosta?

      Omaisellani ole aivoinfarkti, jonka jälkeen oli erittäin korkealle yltävä (tappavan vaarallinen) syvä laskimotukos. Verenohennuslääkettä ei aloitettu infarktin jälkeen, koska epäiltiin, jos halvaus olisi ollut kuitenkin MS-tautia - infarktialueet eivät näkyneet heti kuvissa. Alkuun hän kulki rollaattorin avulla ja kaatuilikin.

      Joka tapauksessa nyt muutamia vuosia myöhemmin omaiseni on paljon hoikempi, paljon paremmassa fyysisessä kunnossa ja virkeämpi kuin ennen halvausta. Liikkuu ilman apuvälinettä. Lääkitystä vähennetään koko ajan.

      Oma motivaatio kuntoutumiseen on erittäin tärkeä, sen olen nähnyt. Liikkua kannattaa (siis vaikka kävellä tai etsiä joku muu sopivat tapa vaikka fysioterapeutin avustuksella), vaikka se olisi alkuun epämiellyttävää, kipeää tai vaikeaakin ja tapahtuisi apuvälineiden/avustajan kanssa.

      Toivotan onnea ja intoa kuntoutukseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe