aivoinfarktin jälkeen

Infarktin seurauksena jalassani on voimakkaasi "kouristava" alue varpaissa ja jalkaterässä. Tietääkö kukaan mikä auttaisi, hermoni ovat riekaleina. Lihasrelaxanttia ja pramipexolia on kokeiltu.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En osaa sanoa mikä tuohon auttaa, mutta lohdutan sillä, että kuntoutumista tapahtuu vielä pitkän aikaa, kaikki ei ole pysyvää.

Onko jalka ultrattu, ettei siinä ole tukosta?

Omaisellani ole aivoinfarkti, jonka jälkeen oli erittäin korkealle yltävä (tappavan vaarallinen) syvä laskimotukos. Verenohennuslääkettä ei aloitettu infarktin jälkeen, koska epäiltiin, jos halvaus olisi ollut kuitenkin MS-tautia - infarktialueet eivät näkyneet heti kuvissa. Alkuun hän kulki rollaattorin avulla ja kaatuilikin.

Joka tapauksessa nyt muutamia vuosia myöhemmin omaiseni on paljon hoikempi, paljon paremmassa fyysisessä kunnossa ja virkeämpi kuin ennen halvausta. Liikkuu ilman apuvälinettä. Lääkitystä vähennetään koko ajan.

Oma motivaatio kuntoutumiseen on erittäin tärkeä, sen olen nähnyt. Liikkua kannattaa (siis vaikka kävellä tai etsiä joku muu sopivat tapa vaikka fysioterapeutin avustuksella), vaikka se olisi alkuun epämiellyttävää, kipeää tai vaikeaakin ja tapahtuisi apuvälineiden/avustajan kanssa.

Toivotan onnea ja intoa kuntoutukseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuskaa kirjoitti:

Infarktin seurauksena jalassani on voimakkaasi "kouristava" alue varpaissa ja jalkaterässä. Tietääkö kukaan mikä auttaisi, hermoni ovat riekaleina. Lihasrelaxanttia ja pramipexolia on kokeiltu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu