"I switched to Linux Mint Debian Edition.
It's like the vegetarian joke...
Q: How do you know if there is a Linux Mint user at a dinner table?
A: Don't worry, he will tell you about it"
It's like the vegetarian joke...
Q: How do you know if there is a Linux Mint user at a dinner table?
A: Don't worry, he will tell you about it"
Vastaukset 26
Vanhimmat
Olet käyttöjärjestemistä tietämätön pelle ja pascanjauhaja....
Hyvää sanomaa pitää levittää
Ei edes kovin hyvä, eikä tarvis joka keskustelussa mainita käyttistään.
Eikö tästä ole hyvä jatkaa kun Minttiä moititaan tällä palstalla.
Mikä jakelu on käytössä ?
Mulla Ubuntu 14.04 LTS.
Vain Winhihhuli lyö välilyönnin ennen kysymysmerkkiä , joten vain valehtelet .
Linux Mint on distrojen eliittiä, ja ajanut suosiossa jo Ubuntun ohi.
Sen vuoksi Ubuntu-friikit ovat katkeria, etenkin kun alustana on Ubuntu ja heittävät tuollaisia lapsellisia herjoja.
Ei helmiä sioille.
Harrasteviritelmä ja aika buginen. Ei ole edes Ubuntua suositumpi kuin märissä unelmissas.
Eli et ole koskaan Minttiä edes käyttänyt, kun joriset bugeista.
Ubuntu on hävinnyt Mintille maailmanlaajuisesti suosiossa jo vuodesta 2011.
Ubuntun alamäen aloitti Unity.
http://i.imgur.com/Yyltziu.png
http://distrowatch.com/index.php?dataspan=26
Kylläpä mintiläiset ovat hauskoja :-)
Mitä tuossa lukee?
"The DistroWatch Page Hit Ranking statistics are a light-hearted way of measuring the popularity of Linux distributions and other free operating systems among the visitors of this website. They correlate neither to usage nor to quality and should not be used to measure the market share of distributions"
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=popularity
Niin ja olen kokeillut Mintiä, mutta parempia löytyy.
Minthän näkyy monilla sivustoilla Ubuntuna eli Ubuntun todellinen käyttäjämäärä saattaa olla tuota jonkin verran pienempi.
Ubuntun kulta-aika oli ja meni. Unity, shopping-lens, Waylandin hylkääminen ja muut Canonicalin älynväläykset saivat suuren osan Ubuntun käyttäjistä vaihtamaan toiseen jakeluun.
Taitaa olla vain sinun heikohko älynväläys.
Millokahan esim. Google Earthin saa Ubuntuu ilman sudottelua, Mintissä se löytyy pakettivarastosta . omaan Ubuntu 14.04 Lts sitä ei saanut asennettua sudottelemalla.Kunhan Mint 17 lopullinen versio tulee valmiiksi aion vaihtaa siihen.
Paljon siirtyvät pois Mintistä ja valitsevat turvallisemman jakelun. Tuli ilmi että Mint ei saa tietoturvapäivityksiä ja on avoin NSA:n vakoilulle, kuin myös vaarallinen verkkoasioinnissa.
"Tuli ilmi että Mint ei saa tietoturvapäivityksiä ja on avoin NSA:n vakoilulle, kuin myös vaarallinen verkkoasioinnissa. "
Jauhat paskaa! Ensinnäkin se kyllä SAA tietoturvapäivitykset siinä missä Ubuntukin, toiseks, se ei ole mitenkään sen enempää avoin NSA-vakoilulle kuin Ubuntukaan ja kolmanneksi se ei ole vaarallinen verkkoasioinnissa!
Moiset väitteet (eli valheet) tulee joko A. fanaattisen Ubuntu-friikin näppikseltä tai B. joltain Canonicalin edustajalta!
Täytyy muistaa se että Ubuntu vakoilee itse käyttäjiään, mm. unity lens shopping!
Miksi niitä tärkeitä tietoturvapäivityksiä ei tarjota oletuksena? NSA ilmeisesti maksanut ylläpidolle, tai systeemi särkyy ammattitaidottomuuden vuoksi.
Ubuntu ei todellisuudessa vakoile mitään, tuo on sairaan hihhulin valhetta. 12.04 ei sisällä ollenkaan hakutoimintoa ja 14.04 versiossa sen voi tarvittaessa klikata pois, kun muuten turhaan hieman hidastaa Dashin käyttöä. Taikka kuten Linuxeissa on tapana, voit komentaa: gsettings set com.canonical.Unity.Lenses remote-content-search none
Nyt voit ottaa foliohatun pois päästäsi ;)
Aina joku saa infoa kun käytät internettiä, jopa nyt ja tässä Suomi24 tietää aika paljon ja moni muu ;)
Anonyymiuteen on meillä TOR, joka peittää tehokkaasti käyttäjän oikean henkilöllisyyden. Toki väärin käytettynä ei edes TOR kykene sinua suojaamaan.
Kaikkein käyttäjäystävällisin, helppokäyttöisin, helpoiten opittava, luotettava, vakaa ja pitkän (5 v) tuen järjestelmä. Sellainen käyttöjärjestelmä joka on luentevin valinta niille jotka haluavat että asennus ja käyttö ei ole jatkuvaa säätämistä ja joka ei missään tapauksessa halua Ubuntu Unityn tapaista työpöytämallia.
Mint 17 Cinnamon ollut käytössä nyt lähes viikon ja todella hyvin on toiminut. Tälle järjestelmälle tukea luvassa siis kevääseen 2019 asti.
Liian windowsmainen, bugineen ja tietoturvattomuuksineen.
Miten niin tietoturvattomuuksineen? Äläkä nyt ala taas jauhamaan sitä samaa sontaa ettei siihen muka tulisi tietoturvapäivityksiä, kyllä niitä tulee ihan samalla tavalla kuin Ubuntuunkin!
Ei tule samalla tavalla kuin Ubuntuun. Mintissä osa krittisistä tietoturvapäivityksistä on ruksittu pois yhteensopivuusongelmien vuoksi. Katso itse niin huomaat.
Tääl ei näköjään ole kuin pikkupoikia keskustelemassa. Onko koskaan teidän ikäisen koneesta joku kiinnostunut? Saati kaapannut sen? Hohhoijaa...
Täällä väitetään aina Mintin olevan buginen. No ei totta vie ole.
Mint on "asenna ja käytä" ilman ongelmia.
Moni totinen Linux nikkari on tietysti nyreissään kun Mint on niin helppo eikä vaadi säätämistä, josta pääsisi kokemattomille viisastelemaan.
Kyllä se ei vaan oikein toimi. Yhden jouduin korvaamaan, kun ei laitteet toimineet, vaikka kuin puukotti.
Oisko ollut laitteissa vika ?