Vaimollani on asuntolainaa jäljellä yhteisesti omistamastamme asunnosta (omistussuhde mies 60%, vaimo 40%). Olen nyt tilanteessa, jossa voisin maksaa vaimoni jäljelläolevan asuntolainan (n.30.000€) pois. Voinko maksaa sen noin vain pois, vai tuleeko veroseuraamuksia ?
Vaimolle lahjaveroa ? Pitääkö tehdä keskinäinen asuntokauppa, jossa muutetaan omistusosuuksia ja taas maksetaan varainsiirtoveroa ?
Osaisiko joku neuvoa ?
Vaimolle lahjaveroa ? Pitääkö tehdä keskinäinen asuntokauppa, jossa muutetaan omistusosuuksia ja taas maksetaan varainsiirtoveroa ?
Osaisiko joku neuvoa ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Puolisoiden väliset lahjat ovat samalla tavalla lahjaverotuksen kohteena kuin toisilleen tuntemattomien osapuolten väliset lahjat. Vaimollenne tulee veroseuraumuksia.
Jos teette keskinäisen asuntokaupan, pitää maksaa varainsiirtoveroa ja mahdollisesti veroa myyntivoitosta. Jos myyntihinta on alle 3/4 käyvän hinnan, menee taaskin lahjaveroa.
Teette velkairjan, jossa ilmoitat antavasi vaimolle lainaksi 30.000 euroa, lainaika vuosissa, takaisinmaksu määrä kuukaudessa tai vuodessa euroissa, mutta ilman korkoa sinulle. Nimet lainanantaja ja -saaja todistettava velkakirjassa.
Velakirjan mukaan tosite antamastasi lainarahasta ja ilmoitat sen verotuksessasi ja myös vaimo ilmoittaa velan verotuksessaan.
Vaimo lyhentää sinulle tuon velan kk /vuosi, kunnes se on maksettu kokonaan.
Näin ei tule mitään ylimääräisiä maksuja kummallekaan osapuolelle.
Lainan ehdoissa voi olla maininta, että laina voidaan maksaa pois ketasuorituksena. Tosite taasen verottajalle maksusta.
Käytännössä voit maksaa vaimosi lainan pois eikä kukaan perään kysele perheen sisäisestä rahankäytöstä. Monessa perheessä vain toinen puoliso hoitaa yhteisen omasuuden rahoituskulut eikä sitä milloinkaan katsota minkäänlaiseksi lahjaksi puolisolta toiselle.
Kaikkea sitä viestittää - häpeä!