Jäin miettimään asiaa, kun kuulin itseäni nimitettävän tuolla nimityksellä. Olen tietääkseni täysin valkolainen, joskin tummahiuksinen suomalaisnaiseksi. Samoin on mieheni ja parivuotias poikamme. Tilanne oli se, että tulin pikkupoikani kanssa ulos kerrostalomme ulko-ovesta, jonka luona penkillä istui parikymppinen kaunis romanityttö. Emme tunne toisiamme, eli tietääkseni hän ei asu samassa talossa. Kun menimme ohi, hän huusi perääni: "Kaajeemmoinen!" Olin hieman ymmälläni. Nimitteleekö vieras ihminen minua, ja miksi? En ainakaan tarkoituksella ollut loukannut millään tavalla häntä. Voinko valkolaisena edes olla olematta kaajeemmoinen ja pitäisikö minun ?
Vastatkaa paremmin romanikulttuuria tuntevat.
Vastatkaa paremmin romanikulttuuria tuntevat.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luuli sua varmaan mustalaiseks ja halus haukkua, kun vaikutit kaajeenmoiselta.
kyllä aloitaja sun kirjoituksen takaa nauraa ettet ole täysin poiskaan mustalaisten touhuista näin tuon kirjoituksen perustella käsitän hyvää tarina tuokiota etenkin päin
Olisitko saanut ominesi vastausta kysymykseesi pienellä mietintätuokiolla, johon ei tarvita suurta aivokapasiteettia? :)
"luuli sua varmaan mustalaiseks ja halus haukkua, kun vaikutit kaajeenmoiselta."
- Et ole ensimmäinen valkolaiselämää eläväksi mustalaiseksi luultu. Kaikkia ei haukuta. Enimmäkseen tuntemattomat mustalaiset saapastelevat morjestemaan ja juttelemaan mustalaiseksi oletetuille.
"Voinko valkolaisena edes olla olematta kaajeemmoinen ja pitäisikö minun ?"
- Hyvää iltaa!
Et ole kaajeenmoinen, olet kuin aito mustilainen
On kyllä vammasta touhua tuollainen nimittely. Melkosta perseilyä kyllä moinen huutelu.