ekaa kertaa,muutama kysymys:rahan vaihto,ostokset,kulkeminen..

nesse1

missä kannattaa vaihtaa rahaa?ja kuinka pieniksi rahoiksi,että kuinka siellä saa vaihtorahaa takaisin?paljon suunnilleen viikoksi kannattaa varata(en biletä :))
mitä kannattaa ostaa/tuoda tuliaisiksi ja mikä hintataso?
nessebar,kuinka pääsen sunny beachilta sinne ja takaisin,minkä hintasta?
kannattaako kaikki mahollinen pakata kotoota mukaan vai ostaa paikanpäällä?
kertokaa kaikkee hyödyllistä..yksin ja ekaa kertaa menossa..

6

972

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesä-13

      Me vaihdettiin Crown(?)-vaihtopisteissä ja niitä on useampia. Opas kertoi että nämä turvallisimpia. Hyvin sielä sai vaihtorahaa takaisin isommista rahoistakin...hintataso vuosi sitten ½ suomen hinnoista. Ruusutuotteet on Bulgarian juttu...tuoksuja, saippuaa jne. Nessebariin mentiin paikallisbussilla missä oli tunnelmaa :) Maksoi n. euron suunta. Paikanpäältäkin löytää kyllä ihan kivasti kaikenlaista ettei nyt välttämättä tartte pakata koko omaisuutta :) Kannattaa varoa hedelmien tarjoajia...ensin muka antavat ilmaiseksi ja jos otat ovat rahaa vailla. Uudempi vesipuisto oli kiva paikka. Ruoka oli hyvää ja edullista

    • Taas kerran

      Tuossa edellä Kesä13-nimimerkki antoi hyviä vastauksia. Crown-pisteitä on joka puolella kaupunkia, niiden vaihtokurssi on ollut jo vuosia sama (1,91), eivätkä ne peri muita kuluja. Bulgarian levan ja euron suhde on siis ostoksia tehdessä helppo muistaa: noin kahden suhde yhteen.

      Bussi numero 1 kulkee väliä Sunny Beach-Nessebar, ja matka on tähän saakka maksanut levan yhteen suuntaan. Reitti kulkee pääkadulla ja pysäkkejä on runsaasti. Matkan maksat bussissa rahastajalle ja pidä lippu tallessa. Tarkastajia nimittäin liikkuu silloin tällöin.

      Jos ja kun olet kokematon matkustaja, niin älä kuitenkaan näytä epävarmuuttasi vaan näytä olevasi cool! Jos et halua ostaa jotakin esillä olevaa tuotetta, niin jätä vain ostamatta ja lähde tiehesi. Basaarien myyjät eivät yleensä ole agressiivisia eivätkä käy iholle kuten esim. Turkissa, jossa tinkiminen on maan tapa.

      Ruoka ja juoma on halpaa. Lue kaduilla olevia mainoskylttejä, käytä hyväksesi "happy hour" - tarjouksia joita löytyy vuorokauden ympäri, katso antamasi setelin koko ja saamasi vaihtorahat äläkä käyttäydy kusipäisesti mitään henkilökuntaa kohtaan.

      Pysyttele myös kohtuullisen selvänä, jotta tiedät, mitä teet ja missä liikut. Kadunnimiä ei ole, joten paina mieleesi hotellisi nimi ja lähiympäristön kiinnekohtia.

      Tässä tulikin lisää ohjeita hyvää lomaasi varten...

      • -nazdrave-

        Tuossa tulikin yksi tärkeimmistä ohjeista, eli älä käyttäydy kusipäisesti. Ts. asiallisella ja ystävällisellä käyttäytymisellä asiat sujuvat jouhevasti kun taas ylimielisellä meuhkaamisellahan yleensä vaan asiat hankaloituvat ja saa mitä tilaa. -Lisäisin vielä, että pankit ovat turvallisia rahan-vaihto paikkoja. Lähtiessä Suomesta ei kannata vaihtaa, perillä ehtii hyvin. -Ennakkoluulottomana ja mieli avoimena matkaan. Hyvää lomaa!


    • annakoo

      Älä ainakaan vaihda rahanvaihtokioskeissa (=huijaavat), vaan pankissa (yleensä paras kurssi) tai hotellissa tai jo kotimaassa lähtiessä.

      Mausteita kannattaa ostaa, samoin ruusuöljyä tai jogurttia sisältävät kosmetiikkatuotteet ovat tosi hyviä ja edullisia. Vaatteita, kenkiä ja laukkujakin löytyy. Hintataso on edullinen, varsinkin jos löydät paikallisten suosimia kauppoja, kaikkea on saatavilla. Nessebar on ihana, kannattaa käydä ja myös "uuden" osan puolella, rannassa kulkee avojuna ja kävellenkin pääsee, taksit ovat edullisia. Paikallinen ruoka on hyvää, kannattaa ennakkoluulottomasti maistella vaikka pizzaa yms. onkin tarjolla joka puolella.

      • Raha vaihtuu

        Annakoon kommenttiin lisään, että edellä mainitut Crown-valuuttakioskit ovat siis luotettavia toisin kuin ehkä muut kioskit. Crownilla on aina sama kurssi eivätkä ne peri komissioita tai muita palkkioita.

        Hotellien vaihtokurssit ovat kyllä Crownia huonompia. Jos annakoo on eri miltä. hän voisi mainita hotellin, jolla on parempi kurssi hotellin palkkion huomioiden.

        Vaihtokurssi ja todellinen käteen tuleva raha eivät nimittäin ole sama asia. Vaihtaja voi luvata vaikka miten korkeaa kurssia, mutta kulujen jälkeen summa muuttuu.

        Pankki on myös luotettava vaihtoehto. Niiden kursseista tällä hetkellä en tosin tiedä. eikä pankkeja ole Sunny Beachilla useita. Pääkadulla poliisiasemasta päin on ainakin yksi.


    • Justiin tultu

      Tässäpä yksi ikävä huijaustapa, johon törmäsin ja huomasin vasta kotimaassa. Vaihdoimme erään hotellin (en muista nimeä) vaihtopisteellä, koska ilmoittivat kurssiksi juuri tuon 1,9.. eikä kuluja. Typeryyksissäni kirjoitin kuitin, vaikka olikin USD.na ilmoitettu. Kotona sitten huomasin, että olikin jotain 1.7.. kurssilla veloitettu. Onneksi loman aikana muualtakin otettiin rahaa, joten ei koko lomakassassa hirveästi vaikuttanut. Automaateissa, joita käytettiin ainakin ok kurssi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe