Vatsaongelmat voivat johtua monista syistä. Joskus ne alkavat yllättävästi myöhemmin tai usein ne ovat olleet vuosikausia samoilla henkilöillä. Erilaiset sairaudet, isot antibioottimäärät, kova stressitaso, alkoholinkäyttö yms. voi vaikuttaa niin, että elimistön bakteeritasapaino hajoaa jollakin tasolla kokonaan, jolloin vatsa ei toimikkaan enää normaalisti.
Yleensä normaaleissa tilanteissa bakteeritasapaino uusiutuu uudestaan hitaasti, mutta pahimmissa tapauksissa se ei saata niin tehdä.
Jos vatsaongelmat vaivaavat, niin lähde liikkeelle näistä neuvoista:
(entsyymien merkitystä en itse pidä niin suurena kuin muiden kohtien merkitystä, mutta yksilötasolla siitäkin voi olla apua).
1.) Ruokamyrkytykset, sairaudet yms. laktoosi-intoleranssin ja keliakian tutkinta
- Lääkärissä käymisellä suljet aina kaikki mahdolliset sairaudet pois.
Jos sinulla kuitenkin todetaan olevan ns. "ärtyneen paksusuolen oireyhtymä", niin siirry suoraan alempaan kohtiin. Kyse ei ole mistään virallisesta diagnoosista, vaan käytännössä ongelmien syytä ei tiedetä ja ymmärretä lääketieteen tasolla. Tällöin lääkäristä ja harvemmin myöskään esim. erilaisista homeopaateista tai muistakaan "ravintoeksperteistä" ei ole apua (paitsi yksinkertaisten vinkkien antamisessa).
2.) Ruokavalio
Ruokavalion muutoksissa on kaksi tasoa, jotka on syytä huomioida.
a.) yksinkertaisemmissa tapauksissa pienetkin muutokset vähentävät ongelmia merkittävästi.
b.) pahemmissa tapauksissa tarvitaan isoja ruokavaliomuutoksia ja pahimmillaan joudutaan muuttamaan ruokavalio todella yksinkertaisesti ja pyritään poissulkemismenetelmällä kokeilemaan itselle sopivat tuotteet.
Ruokavalio on lähestulkoon aina yksilöllinen, mutta se mikä auttaa toisella niin saattaa auttaa sinullakin. Keliakia ja laktoosi-intoleranssiruokavalioita kannattaa kokeilla, vaikka sinulla ei olisi todettu kumpaakaan. Toisaalta muitakin kokeiluita kannattaa tehdä esim. alkoholi, kahvi, viljatuotteet tai maitotuotteet voivat pahentaa ongelmia. Joko yksi tuoteryhmä on haitallinen tai pahimmassa tapauksessa kaikki.
Ruokavalio on aina yksilöllinen(!)
3.) Stressi pois
- Stressin merkitystä usein aliarvioidaan. Pahimmillaan se voi olla kuitenkin yksi merkittävimmistä taustatekijöistä pahojenkin vatsaongelmien taustalla.
4.) Maitohappobakteerit
- Maitohappobakteereissa on eri lajikkeita. Yksi valmiste ei välttämättä auta toisella ja toinen valmiste saattaa auttaa. Usein sama valmiste auttaa useimmilla henkilöillä. Erilaisia valmisteita saa apteekista ja luontaistuotekaupoista. Niiden tehossa saattaa olla isoja eroja.
Itsellä parhaimmat kokemukset perustuvat ainoastaan apteekista saatuihin maitohappobakteerivalmisteisiin, mutta jotkut kehuvat myös luontaistuotekaupoista saatavia valmisteita.
Valion tai esim. Danonen yms. maitohappobakteerituotteet voivat myös auttaa lievemmissä tapauksissa.
Maitohappobakteerien merkitys vatsaongelmien hoidossa on yleensä todella suuri, koska vatsaongelmat itsessään perustuvat yleensä bakteeritason ongelmiin suolistossa.
5. ) Entsyymit
Yksi tunnetuimmista entsyymeistä on laktaasientsyymi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Laktoosi-intoleranssi
Käytännössä se pilkkoo laktoosia. Sen lisäksi on muitakin entsyymeitä. Joissakin tapauksissa entsyymien puute voi johtaa vatsaongelmiin, mutta yleisesti ottaen tämä aihe on itselle tuntemattomampi. En ole kokenut saavani itse apua yhdestäkään entsyymivalmisteesta, jota olen kokeillut.
6. ) Vitamiinit yms. lisäravinteet
Vitamiinien kohdalla itsellä ovat olleet isossa roolissa B-vitamiinit. Vaikka en niiden puutoksesta ole mittausten perusteella kärsinyt, niin yhdessä maitohappobakteerivalmisteen kanssa ne ovat auttaneet valtavasti.
Kannattaa huolehtia että mm. D-vitamiinin, B-vitamiinien, Omega3-happojen yms. saanti on riittävällä tasolla. Näiden vaikutus voi olla yksilöllistä vatsaongelmien kohdalla, mutta todennäköisesti niillä on vaikutusta (omien kokemusten perusteella).
Vatsaongelmien korjaamisopas yleisellä tasolla
42
1796
Vastaukset
- nauti elämästä
Prosessoitu suomalainen maito, viljat, sokerit, keinomakeutusaineet, prosessoidut kasvirasvat (margariinit, kasvirasvakermat jne...) ja lisäaineet. Ne kun jättää pois, rauhoittuu elimistö aika monella.
Viljat ja/tai maitotuotteet pois 2-4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa. Voi olla, että kumpikaan ei sovi. Jo 1-2 viikossa huomaa eron entiseen, jos jokin ruoka-aine ei sovi.
Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteeni (vehnä, ruis ja ohra), viljojen tärkkelys, peruna sekä maito tuottavat limaa ja tulehdusta elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille ja/tai prosessoidulle suomalaiselle lehmänmaidolle.
Näiden diagnoosi perustuu aina välttämisaltistuskokeeseen.
Ihan oikeesti oikea ravinto on avainasemassa ihan kaikissa sairauksissa ja niiden ennaltaehkäisyssä.
”Monipuolinen” ruoka on varsin suhteellinen käsite. Esimerkiksi pasta, ruispala ja big mac ovat eri ruokia, mutta kaikkien pääraaka-aineena on sama ravinneköyhä vehnäjauho. Toinen haaste tulee ravintoaineiden imeytymisestä. Monen suomalaisen suoliston toiminta on kaukana optimaalisesta.
KIIRE?
Kiire on aitoa silloin, kun talo on tulessa tai joku on hengenhädässä. Muu kiire on aika lailla keksittyä tai ihmisen omassa päässä.
http://www.hs.fi/kuukausiliite/Kaikki kiire on turhaa kiirettä/a1375408694895?ref=hs-art-top-3
Kiire. Se loppuu kun se loppuu
http://www.terveysmyrsky.com/index.php/blogi/273-kiire-se-loppuu-kun-se-loppuu - bakteerit
Parhaimmat maitohappobakteerit, joten muut kannattaa jättää kaupan hyllylle:
Jokainen antibioottikuuri muuttaa suoliston bakteeristoa jopa vuosien ajaksi.
http://www.laakarilehti.fi/files/nostot/nosto9_1.pdf
Normaali apteekin tai marketin probiootti kasvatetaan suojatusti laboratoriossa, pakastekuivataan ja laitetaan makeutusainetta evääksi imeskelypilleriin. Seurauksena on melkoinen "die off rate", eli lukema paljonko bakteereista on kuollut siinä vaiheessa kun laitat sen suuhun, verrattuna valmistushetkeen. Usein tämä on jopa 90%. Saat siis vain 10% "elossa" olevia bakteereita jotka ottavat kovasti turpaan vatsahapoiltasi eivätkä pääse ohutsuoleen asti elävinä. Apua näistä ei ole.
Hyviä valmisteita:
Luomuhapankaali
ProbiMage
Acidophilus Plus
Acidophilus Forte
Replete Intensive
DDS
Bioteekin Probioottiplus
Turun Yliopiston tutkimus: Äidin saamat probiotiit alentavat atooppisen ihottuman riskiä lapsella!
http://www.terveydentukipilarit.fi/terveysinfo/uutiset/53/
Lisäksi paljon mainostetaan ja myydään ns. terveysvaikutteisia jogurtteja (Activia, Actimel, Gefilus, Valio olo jne...), joissa on 5 palaa sokeria per 1 dl (sokeri on hyvien bakteerien vastavaikuttaja) tai vastaavasti makeutus- sekä lisäaineita. Eli se niiden "terveysvaikutuksista". Näitä tuotteita EI saa mainostaa terveysvaikutteisiksi, koska sitä ne eivät ole. Pitää tosin tietää, mitä bakteereja käyttää ja onko niistä tutkimusnäyttöä. Herkästi mainostetaan terveellisinä sellaisiakin probiootteja, jotka eivät mene edes elävänä ohutsuoleen asti.
Ärtyvän suolen oireyhtymästä kärsii jopa 15 prosenttia suomalaisista, osa tietämättään. Juuri vatsan toimintaa edistävinä mainostetut tuotteet, kuten vatsajogurtit ja terveysjuomat pahentavat oireita.
Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA on karsinut kovalla kädellä terveysväittämiä, joita käytetään elintarvikkeiden mainonnassa.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/05/21/eu-raakkasi-kovalla-kadella-elintarvikkeiden-terveysvaitteita - pakuriteetä
pakuriteetä
- marketista
molkosan
se on hyvä - elintavat.
"Nykyään yli 70% länsimaalaisten ihmisten ravinnosta tulee ruuista, jotka eivät ole lajillemme ominaisia, kuten viljat ja maitotuotteet. Vaikuttaisi siis, että useimpien kroonisten tautien taustalla on modernin maailman mukanaan tuomien elämäntapojen ja ruokavalion suuri poikkeama siitä ympäristöstä, johon geenimme ovat tottuneet."
http://www.helsinkipaleo.com/aloita-tasta/ - fogerholm.
Viralline taho kyllä haluaa, että vaivaa riittää
http://ravitsemusjaterveys.wordpress.com/2014/06/19/mikael-fogelholm-paleo-muunneltu-totuus/ - ex Helikopositiivine
Aloittaja: "Jos vatsaongelmat vaivaavat, niin lähde liikkeelle näistä neuvoista:"
Itse lisään, että Heliko-bakteeritesti halpana ja helppona kannattaa myös tehdä! - lääkebisnes.
hyvällä ruokavaliolla, liikunnalla ja järkevällä ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan.
- ei maksa mitään
Viljojen ja/tai maidon karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään.
- apua löytyy
Lisätään vielä yllä olevaan juttuun sellainen tekijä, että vaikka yllä olevat ohjeet ovat yleisesti ottaen käyttökelpoisia kaikissa tilanteissa niin ongelman luonnekin kannattaa huomioida eli millä tavalla vatsa reagoi eli onko kovana löysänä jne. Ongelmat saattavat johtua samoista tai eri tekijöistä.
Erilaisia muita valmisteita, joita kannattaa tutkia tilanteen mukaan:
Ummetus: AGIOCUR, pellavansiemenet, chivasiemenet
Vatsaa kovettavia ruokia: juusto, maito ja muut maitotuotteet, mustikka, banaani, tee
http://www.ummetus.com/kova-vatsa
Kannattaa huomioida, että noista voi olla haittaakin joissakin tilanteissa.
Gluteenittomat tuotteetkin ovat yksilöllisiä esim. gluteeniton pasta-makaroonit yms. voi käydä, mutta ei välttämättä gluteenittomat leivät, keksit ja muut vastaavat tuotteet.
Varsin yleisiä vatsa-toiminnalisia tauteja ovat esim:
Refluksitauti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Refluksitauti
Chronin tauti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Crohnin_tauti
Laktoosi-Intoleranssi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Laktoosi-intoleranssi
Keliakia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Keliakia - ded people?
Jos ruokavaliohoito EI auta, niin sitten täytyy mennä lekurille ja toivoa, että se lähettää tutkimuksiin yliopistosairaalaan.
Nuo suolistosairaudet sun muut tutkitaan tähystyksellä, johon on todella vaikea päästä.
esim. hoitamaton kelia aiheuttaa pahimmillaan syöpää ja voit jopa kuolla ennenkuin sinua on mitenkään tutkittu.- ainoa hoitokeino
Hoitamaton kelia? Keliakia? Ainoa hoitokeino siihen on ruokavalio.
- ded people?
ainoa hoitokeino kirjoitti:
Hoitamaton kelia? Keliakia? Ainoa hoitokeino siihen on ruokavalio.
ON, mutta kannattaa vaatia siihen diagnoosi ensin.
Koska sitten täytyy olla tosi tarkka ruokavalion kanssa.
Muissa sairauksissa ja yliherkkyyksissä, joissa viljaton ruokavalio vie oireet pois, voi välillä herkutella viljaa sisältävän ruuan kanssa, mutta keliaakikko EI voi.
Siksi se diagnoosi on tärkeä.
Keliaakikoista vasta kolmasosa on löydetty, joten moni sairastaa tietämättään.
- ihan oma valinta
Voit päästä kaikista allergioista eroon vain muuttamalla ruokavaliotasi.
- kokeile.
Miksi gluteeniton ruokavalio ?
http://samisundvik.com/2014/07/07/miksi-gluteeniton-ruokavalio/- ap...
Jos on todettu keliakia, niin silloin gluteeniton ruokavalio on ehdoton. Mutta jos ei ole todettu keliakiaa, niin silloin tuosta voi olla apua tai gluteenittomista tuotteista, mutta välttämättä kaikki sellaisetkaan tuotteet eivät sovi.
Omakohtaisia kokemuksia löytyy siitä, etteivät gluteenittomat leivät ole oikein sopivia mm. tattari ja hirssi ovat itselleni tehneet nopeita allergiareaktioita ja kielessäkin tuon on voinut tuntea. Monet gluteenittomat tuotteet ovat usein myös pahempia kuin viljatuotteet (tämä sama pätee tattariin ja hirssiin).
Hyödyllisiksi olen kokenut mm. gluteenittomat makaroonit (verrattuna tavallisiin pastoihin ja makarooneihin) ja jotkut muutkin gluteenittomat tuotteet.
Joillekin saattaa sopia vehnää tai kauraa sisältävät tuotteet.
Parasta on kokeilla itse tehdä leipää gluteenittomista jauhoistakin, jos haluaa ns. varmasti puhdasta ruokatuotetta ilman lisäaineita. - mansikka.
ap... kirjoitti:
Jos on todettu keliakia, niin silloin gluteeniton ruokavalio on ehdoton. Mutta jos ei ole todettu keliakiaa, niin silloin tuosta voi olla apua tai gluteenittomista tuotteista, mutta välttämättä kaikki sellaisetkaan tuotteet eivät sovi.
Omakohtaisia kokemuksia löytyy siitä, etteivät gluteenittomat leivät ole oikein sopivia mm. tattari ja hirssi ovat itselleni tehneet nopeita allergiareaktioita ja kielessäkin tuon on voinut tuntea. Monet gluteenittomat tuotteet ovat usein myös pahempia kuin viljatuotteet (tämä sama pätee tattariin ja hirssiin).
Hyödyllisiksi olen kokenut mm. gluteenittomat makaroonit (verrattuna tavallisiin pastoihin ja makarooneihin) ja jotkut muutkin gluteenittomat tuotteet.
Joillekin saattaa sopia vehnää tai kauraa sisältävät tuotteet.
Parasta on kokeilla itse tehdä leipää gluteenittomista jauhoistakin, jos haluaa ns. varmasti puhdasta ruokatuotetta ilman lisäaineita.Viljat vaihdetaan muihin kasvikunnan tuotteisiin.
Riisikakkuja voi syödä, jos leipää haluaa.
http://www.kasvikset.fi/
- Onks normaalii?
Mikähän on,kun kerran viikossa vatsa menee aivan ripulille?Täyä on jatkunut jo kuukauden päivät.Syön kyllä Multi-tabs maitohappobakteerivalmistetta.Muutoin toimii normaalisti...
- Ei ole normaalia
Käytössäsi ovat TÄYSIN VÄÄRÄT HYÖTYBAKTEERIT! Anna limakalvoillesi oikeat hyötybakteeri niin loppuvat vatsaongelmat:
.............jatkuu.
* Ripuli (löysä uloste), johon ei liity ripulia edeltänyttä antibiootti-kuuria:
Kertoo sen että suoliston tarpeelliset hyöty-bakteeri kannat ovat vääristyneet, mutta tilanne ei vielä ole vakava joka voidaan parantaa antamalla suoliston limakalvoille kolme tärkeintä L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteeria syöden, huomioiden että syöt oikeita eläviä luonnollisia bakteerikantoja riittävästi-vähintään 3×1(suositus=3×2)-miljardia bakteeria/vrk.
Antibiootti tappaa hyöty-bakteerit: Ota mhb.t kolme tuntia antibiootin jälkeen ja ajoita mhb.n otto viimeiseksi yötä vasten, jne.
Hoito:
A. Käytä alkuun 2vrk….14vrk herkkyydestä riippuen, >>>>>IHMISPERÄISIÄ hyötybakteereita!
Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen!: Joko .omasivu.fi palvelimella:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Asidophilus
^^^^^^Tai .nettisivu.org palvelimellavvvvvv:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Asidophilus
-Jos ripuli ei loppunut, niin sitten!
B. Sitten jatkossa 2vrk….14vrk herkkyydestä riippuen, >>>>>IHMISPERÄISIÄ hyötybakteereita!
Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen. Joko .omasivu.fi palvelimella:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Acidophilus_Forte
^^^^^^Tai .nettisivu.org palvelimellavvvvvv:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Acidophilus_Forte
>>>>>Edellisillä toimenpiteillä pystytään kiertämään mahdollisten maitojäämien aiheuttama anafylaksian-, laktoosi’intoleranssin- ja migreenin-vaara, jolloin voidaan käyttää turvallisesti kaikkia kolmea 1.L-a, 2.L-b ja 3.Bif hyötybakteeria!
-Jos ripuli ei loppunut vieläkään, niin sinun on otettava käyttöön kaikki kolme tärkeintä bakteeria:
.
C. Sitten jatkossa ”Tehosessioina” >>>>>ELÄINPERÄISET hyötybakteerit jotka saattavat sisältää maito-jäämiä!
Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen.
Joko .omasivu.fi palvelimella:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Asidophilus_plus
^^^^^^Tai .nettisivu.org palvelimellavvvvvv:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-maitohappobakteeri-jauhe-ja-jauhekapseli-tuotteet-suomioikeat-probiootti-bakteerit/#Asidophilus_plus
Asidophilus plus 30kapselia 1xvrk(=Tehosessio 90miljardia bakteeria).
-Jos olet käyttänyt aiemmin po bakteereita, niin käytä suoraan 90miljardia bakteeria(=Tehosessio90mrd bakteeria) kerralla 1xvrk!
Mutta jos limakalvoille ei olekaan annettu kolmea tärkeintä L-a, L-b ja Bif hyöty-bakteereita, niin:
* Veri-ripuli (veri tulee haavautuneilta limakalvolta), johon saattaa liittyä ripulia edeltänyt antibiootti-kuuri:
Jatkuu...............
Kokonaan linkissä:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/blogi-08092010-meijereiden-takia-maidon-kasittelyssa-on-vakava-terveys-uhka-maidon-homogenointi-on-lopetettava-valittomasti/mhb-antibiootti-ripuli-tappaja-bakteeri-uloste-tutkimus-ja-probiootti-bakteerit-mhb/
- ei maksa mitään
Yksinkertainen vinkki vatsan ja suoliston hyvinvointiin - voit kokeilla heti, eron huomaat parissa päivässä.
Yhdellä aterialla yksi proteiinin lähde ja yksi rasvan lähde. Ei siis esimerkiksi lihaa ja kalaa samalla aterialla, eikä oliiviöljyä ja voita. Älä syö hedelmiä aterian yhteydessä. Myöskään salaattiin ei tarvitse välttämättä kerätä kaikkia vihanneksia kerralla - säästä osa seuraavalle aterialle. "Monipuolinen ruokavalio" ei tarkoita sitä, että kaikki eriväriset vihannekset pitää syödä yhdellä aterialla.
Jos ateria on smoothie, siihenkään ei tarvitse kerätä kaikkea mitä kaapista löytyy. Kookosöljy tai MCT-öljy energianlähteeksi, hera- tai riisiproteiini yhtenä elementtinä, ja mustaherukoita tai mustikoita pakasteesta. Jos jotakin superfoodeja haluat lisätä, kokeile joko kaakaota tai acai-jauhetta - ja sitä toista sitten seuraavassa smoothiessa.
Kokeileminen ei maksa mitään, mutta suurin osa huomaa eron vatsassa jo muutaman aterian jälkeen.
https://www.facebook.com/sundviksami/posts/1531892100363991- puuromummu
Kun on ollut lapsesta lähtien ongelmia esim. omenien ja sitrushedelmien syönnin kanssa, eli jos söin omenan tai appelsiinin, niin suuhun nousi hapan pala. Nykyään syön omenaa vain jollainlailla kypsytettynä. Ruuan kanssa liian happoiset ainekset aiheuttaa närästystä joka helpottuu maidon juonnilla ja samoin veden juonnilla. Olen aina välttänyt tulisesti maustettuja ruokia, mutta joskus sitä sattuu.
Vatsani reagoi myös stressiin, jota työelämässä ollessani oli paljon (kiire aikataulu mm.) ja nyttemmin eläkkeellä ollessa on sitä henkistä rasitusta ollut syystä jos toisestakin. Varsinaista ripulointia ei juurikaan ole, olen suht. kovavatsainen yleensä.
Mutta tuosta, että ei todellakaan kaikkia vihannesta samalla kerralla, tomaatitkin minun pitää esikypsentää, jotta se happo poistuu.
Särkylääkkeitä enkä muitakaan lääkkeitä käytä, ulkoilmassa poistuu mahd. päänsäryt.
- 4040
Suolistobakteerien merkitys näyttää lisääntyvän myös syöpien suhteen http://www.nutraingredients.com/Research/From-carbs-to-cancer-Gut-bacteria-linked-to-colorectal-cancer-mechanism/?utm_source=newsletter_daily&utm_medium=email&utm_campaign=24-Jul-2014&c=g7RL0oZpbmLARGfcQxdLSA==
”From carbs to cancer: Gut bacteria linked to colorectal cancer mechanism”
Näin se vain menee: jos pääosin mussuttaa hiilareita, ylläpitää hiilareita suosivia biokemiallisia reaktioita SEKÄ elättää sellaisia bakteereita, jotka niistä ruokansa saavat (ja katalysoivat). - vuotava suoli
Lääkäri Olli Sovijärven todella mielenkiintoinen ja avaava kirjoitus yleistyvästä riesastamme, autoimmuunisairauksista.
"Lehmän maidon proteiini, kaseiini, voi olla yhteydessä autoimmuunisairauksien synnyssä gluteenin ohella suolistoa vaurioittavana proteiinina.
...
Tänä vuonna julkaistussa suomalaisen tutkijan (Vaarala) kirjoittamassa artikkelissa pohditaan tyypin I diabeteksen syntymistä suolistossa. Mielenkiintoisena havaintona oli se, että hydrolysoidun kaseiinituotteen poistaminen vauvan ruokavaliosta vähensi geneettisesti alttiiden riskiä sairastua tyypin I diabetekseen [22]. Mekanismi on esitetty jo 16 vuotta sitten Lancetissa, arvostetussa lääketieteellisessä lehdessä, julkaistussa tutkimuksessa, jossa erityisesti varhaislapsuudessa nautittu lehmän maito altistaa tyypin I diabeteksen synnylle [23]."
http://ollisintegrallife.com/2012/11/15/autoimmuunisairaudet-ja-patofysiologiset-mekanismit-hoito-ravinnolla-seka-stressinhallinnalla/ - ei maksa mitään
Ruokavalio?
http://nazzdar.blogspot.fi/2014/07/vuosisadan-karppaustarina.html
Todella edullinen ja terveellinen ruokavaliopohja!
http://www.haataja.eu/2014/07/22/todella-edullinen-ja-terveellinen-ruokavaliopohja - 3+3
Mun aamupaloja
http://even.ruokablogeja.fi/2014/07/01/aamupalojani/ - leivätön pöytä
Ja jos on ihan pakko syödä leipää, syö reikäleivän reikiä. Ne eivät lihota eikä aiheuta muitakaan oireita, kuten peräpukamia tai muuta suolivaivaa. Tällöin saadaan ihminen, jolla on terve reikä terveessä perseessä.
- 3+3
Voi löytyä kirjastostakin, jos ei halua ostaa
https://www.facebook.com/lootusklinikka/posts/1505190126365140 - ap vastaaja
Todettakoon ap vastaajana vielä, että omalla kohdallani ei ole ollut mitään vaikutusta sokerituotteiden määrällä esim. todella paljon sokeria sisältävät limonaadit ovat olleet pikemminkin hyödyksi kuin haitaksi. Monille tuollaiset voivat olla haitaksikin.
Alkoholi on yleinen ongelmien aiheuttaja ja sama juttu itselläkin eli se ei sovi ollenkaan.
Ruokavalion kohdalla yksilöllisyys on tärkeä tekijä, mutta netistä löytyy useita erilaisia ruokavalioita, joita mm. vatsaongelmista kärsivät käyttävät. Sen takia jos ei kunnolla tiedä mikä saattaa vaikuttaa, niin on edetä hakemalla tietoa sopivista ruokavalioista ja rohkeasti kokeilla niitä. - 3+3
UP
- ap vastaaja edelleen
Laitetaan kirjoitusta vielä tästä stressistä, kun ketju näkyy olevan pinnassa.
3.) Stressi pois
Stressi on yleinen ongelmien aiheuttaja, mutta se on myös yleisin tekosyy kaikille vatsaongelmille. Varsinkin jos ei löydy lääketieteellistä syytä ja vaivaksi todetaan "ärtyneen paksusuolen oireyhtymä", niin todennäköisesti kaikki sanovat vaivasi johtuvan vain a.) stressistä b. mielenterveysongelmista (tarkoittaen että kuvittelet ongelmasi).
Missään nimessä aihetta ei pidä aliarvioida, mutta kannattaa huomioida myös muutkin tekijät taustalla ensisijaisesti. Stressi yleensä pahentaa ongelmia merkittävästi, mutta ei välttämättä luo niitä. Ylipäätään stressiin pitäisi aina suhtautua vakavasti, koska se voi lisätä vatsaongelmia pahemmaksi sekä sairastumista muihin ongelmiin.
Ihmisen stressitilan voi jakaa suunnilleen kahteen osa-alueeseen eli
1.) Tietoinen stressitila
Tietoisessa stressitilassa ihminen tiedostaa stressaantumisen esim. kiire, myöhästymiset, vaikeat/tärkeät tilanteet ja tapahtumat tai pelkästään pelko vatsan toiminnasta voivat aiheuttaa ns. tiedostettua stressiä, jossa keho reagoi tilanteeseen helpommin kuin normaalitilanteessa.
Tähän voi itsekin vaikuttaa helposti pyrkimällä järjestämään itselle aikaa tarpeeksi erilaisiin valmistautumisiin jne. ja saamaan ajatukset sille tasolle, ettei tarvitsisi stressata vaikeita tilanteita.
2.) Tiedostamaton stressitila
Tiedostamaton stressitila on monimutkaisempi asia, koska tätä voisi kuvailla siten, että ihminen alitajuisesti pelkää jotakin mutta ei välttämättä tiedosta sitä tai tiedostaa sen ainoastaan puolittain (ei pysty asiaan suoraan vaikuttamaan). Ei siis koe pelkäävänsä mitään, mutta siitä huolimatta jotkut asiat/tilanteet/olo vaikuttaa taustalla siten, että se vaikuttaa esim. vatsaan.
Tiedostamaton stressi on siitä erittäin ongelmallinen, koska siihen vaikuttaminen on todella hankalaa, ellei mahdotonta. Tähän auttavat usein samat konstit kuin tuohon normaaliin stressiinkin eli mitä vähemmän ongelmallisia tekijöitä ja niiden miettimistä, niin sitä vähemmän stressiä.
Yleistasolla stressin vaikutus johtuu siitä, että vatsassa oleva oma autonominen hermojärjestelmä voi helpostikin reagoida esim. psyykkisiin asioihin ja muutoksiin. Näin ollen erilaiset psyykkiset tekijät voivat vaikuttaa todella vahvastikin ihmisillä esim. vatsaan. - aivot.
Suoliston kunto on terveyden kulmakivi
http://biohakkerit.fi/2014/10/09/suoliston-kunto-terveyden-kulmakivi/ - 3+3
Minkälaisia terveysvaikutuksia hyvällä ruokavaliolla voi olla ?
http://blogit.iltalehti.fi/sami-sundvik/2014/10/10/minkalaisia-terveysvaikutuksia-hyvalla-ruokavaliolla-voi-olla/ - joululahjavinkki
HEIKKILÄN KEITTOKIRJA.
EI lääkkeille, mutta KYLLÄ maistuvalle ja
ravitsevalle ruualle. Kirja julkistetaan Helsingin kirjamessuilla.
Ennakkotilaukset täältä:
http://www.rasalas.fi/kirja/antti-heikkila-heikkilan-keittokirja/ - 3+3
Paranna itsesi luonnollisesti - Ravinto, stressi ja Uni
http://www.slideshare.net/OlliSovijarvi/paranna-itsesi-luonnollisesti-ravinto-stressi-ja-uni?next_slideshow=1 - 3+3
Rapakuntoinen suolisto tuhoaa ihmisen
http://www.seinajoensanomat.fi/content/rapakuntoinen-suolisto-tuhoaa-ihmisen
Paulan luennot ovat aina täynnä ja moni jää ulkopuolelle, mutta kannattaa yrittää.
http://www.paulaheinonen.fi/yleisoluennot/ - 4543
Tällä sapuskalla sairastumme
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-elama/2011/02/24/miksi-meille-syotetaan-tallaista-roskaa/20112692/139 - 100µg
paleoruokavalio ja pysyy taatusti terveempänä
- bakteerios
Hauska, hyvin animoitu ja osuva video suoliston bakteerikannan merkityksestä. Mitä tapahtuu, jos lapsille annetaan muutama sukupolvi antibiootteja?
http://www.npr.org/blogs/health/2013/11/18/244526773/gut-bacteria-might-guide-the-workings-of-our-minds
Biohakkerin ravinto-kirjassa lisää aiheesta: http://biohakkerit.fi/kirja/ravinto-kirja/ - Tipi''
- löytyy kirjastosta
Ruoansulatus kuntoon ravitsemushoidolla
Vatsa- ja suolistovaivat ovat tuttuja valtaosalle suomalaisista
Jopa yli miljoona suomalaista kärsii ruoansulatuselimistön sairauksista ja vaivoista. Kivut, närästys, tulehdukset, vatsan turvotus, ummetus, ilmavaivat ja monet muut mahasuolikanavan ongelmat ja sairaudet vaivaavat lukemattomia ihmisiä vuosikausia, usein ilman helpotusta. Kirjassa kerrotaan laajasti mm. ärtyvän suolen oireyhtymästä, dysbioosista, hiivataudista sekä nenänielun, ylävatsan ja suoliston sairauksista.
Kirurgian erikoislääkäri, ravitsemushoitojen pioneeri Kaarlo Jaakkola kertoo keskeisimpien ruoansulatuselimistön sairauksien hoidoista lääkkeellisellä eli farmakologisella ravitsemushoidolla sekä antaa neuvoja hyvästä ruokavaliosta. Lukuisat paranemistapaukset kertovat vakuuttavaa kieltään ravitsemushoitojen tehosta. Ruoansulatus kuntoon ravitsemushoidolla perustuu kirjoittajalääkärin käytännön työssä hioutuneeseen ammattitaitoon sekä alan lääketieteelliseen kirjallisuuteen.
”Jokaisella on oikeus yksilölliseen ravitsemushoitoon, jolla pyritään estämään, parantamaan tai hävittämään sairautta. Ravitsemushoidolliset menetelmät ovat välttämättömiä ruoansulatuskanavan monimutkaisen toiminnan ylläpidossa ja vaurioiden korjaamisessa. Jotta suoliston toiminnat saadaan paranemaan, ravitsemustilan puutokset tulee korjata.”
- Kaarlo Jaakkola
Nyt kaikki toimitukset tämän viikon ajan postikuluitta www.terveyskirjat.fi verkkokaupasta koodilla "kooditoim", joten nyt on oiva hetki tilata kirja joko itselle tai lahjaksi läheiselle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3923087Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1281697Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481410Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan201391Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa621109Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta341101- 841064
En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm821023Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo155980Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar209910