Postimerkki harvoin tarjolla!
RistoVonHertsen
10105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No jo on postimerkillä hintaa :-D. Ei tuo ole tottakaan.
Mikään ok-talo ei lähde alle puolen miljoonan Espoosta.
No kyllä kai niitä löytyy alle puolenmiljoonan.
Tuollaiselle tontille tuskin kannattaa rakentaa 130m2 älväriä, paremmasta saa paremman hinnan.
Aloittajalle:
jos on vähän rahaa, kaikki tuntuu kalliilta.
ihan jees kohde ,varmasti löytyy ostaja.maa on aina maata ja hyvällä paikalla.
tää on huomattavasti parempi sijoitus kun samanhintainen kaksio kalliosta.
ei joka pojan tontti,mut ottajia varmaan löytyy.
No mun järvenrantapostimerkki on kymmenen kertaa isompi ja kymmenen kertaa halvempi, Helsingin keskustaankin suunnilleen kymmenen kertaa enemmän matkaa. Ja itselleni miljoona kertaa enemmän elämisen iloa. En kadehdi, enkä moiti, onneks tänne ei halua yhtä paljon ihmisiä asumaan kuin Espooseen, niin hintataso pysyy tavallisen ihmisen ulottuvilla.
Se on vaan ego joka haluaa asua ja liikkua mahdollisimman kalliisti ja omistaa mahdollisimman paljon. Spiritille kelpaa vähempikin esim. luonnon-ja sielunrauha. Sääliksi käy niitä jotka elintason perässä juoksevat koko elämänsä. Hautuumaat on täynnä korvaamattomia ihmisiä.
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-tontit/8288495
tässä on taas tainnut YT jenkka soittaa sulosäveliä kun on pohjatyöt aloitettu ja "haetaan"(jää saamatta) nyt voitto tontista. Taitaa vaan olla kauppahinta vallan eri kuin pyynti. Rak. oikeutta on kyllä ihan kivasti, mutta taitaa olla taas huonoa välitystapaa noudattavan kiinteistömaailman valheita. tuskin on rakennustehokkuus luku 0,5 ? kellarin rakennusoikeutta ei vaan voi myydä tollatavalla. Onneks kiinteistömaailma taitaa antaa tossua toopeille ihan pian.
HAHA, mitä tyffet taas vinkuu? Kuvittelevat aina, että varakkaampi alue on tarkoitettu kenen vain saataville? Ei jestas taas mitä menoa :D
Joo Viikinmäen ampumaradan jätemaa on tosi halutun ja tulotilaston "johtajien", siis häntäpään johtajien pihliksen ja pihlajiston viereistä ghettoa. En vingu naurattaa vain tollaiset hintapyynnit.
Se on vaan niin että maan hinta on se mikä joustaa, jotta saadaan asuntoja tuotettua halvemmalla. Puhun siis PK-seudusta. Ei rakennusliikkeetkään ostaisi ikinä tohon rahaan tuota(kaan) tonttia, minkä joku velkamuuli on näköjään ostanut kalliilla ja elvikselläkin loppunut rahat kesken jo näköjään aika alkuvaiheessa. Hymyn kare nousee huulille, niin siinä käy kun ostaa savimaata kovaan rahaan. Hahhah.
Kyllä ne ostaa. Tiedän että Mankkaallakin (on iso alue) on ostaneet tontteja yksityisiltä firmat, jotka laittaa sitten pystyyn erillistaloja. joskus jo vuosia takaperin yhdestäkin isommasta läntistä maksettiin 500.000. Siihen kun 1,5 miljoonalla rakentaa vaikka 4 erillis(kivi)taloa, ja joikaisen myy min. 600ke hinnalla niin jää vielä vähän voittoakin... Mutta ei ne voitot suuria ole... toisin kuin palstan pellet täällä päivittäin väittää :/