Pieniä tilapäisiä kassaongelmia, suljetaan tehdas väliaikaisesti ja vaihdetaan OEM partneria. Normaaleita jokapäiväisiä tilanteita nykymaailmassa, ei vaikuta Premium Saabin pitkäntähtäyksen toimintaan.
www.saabsunited.com
www.saabsunited.com
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Business as usual ... kumppaneissa, rahoittajissa ja alihankkijoissa tapahtuu aina pieniä muutoksia. Mutta kaikesta huolimatta viisas Saabisti pitää nyt puolensa ja hankkii uuden premium Saabin Ruotsista ... hyvää ei tule riittämään kaikille halukkaille.
Joo, ostajia on jonoksi asti, mutta fyrkkaa ei vaan ole ja tehTAAT pannaan seis! Tämähän on ihan normaalia kaikille autonvalmistajille. Kylläpä maailma näkyy erilaisena saab-lasien takaa! Miltähän näkymä tuulilasin takaa näyttää saabistille? Näkyykö vastaan tulevia autoja, vai onko tie selvä?
Saabin etunäkymä pystyjen A-pylväiden ansiosta on ollut aina parasta A1 luokkaa. Kyllä Tojojen ja muiden luiskat etunäkymät hirvittää, kuin laput silmillä ajelis.
Saab on hyvä mutta kallis.
Ihan tilapäisiä kassan tyhjenemisiä ja alihankkijoiden menetyksiähän Saabilla on ollut vuodesta toiseen. Joskus voisi Saab-fanaatikkokin myöntää, että tämä kokeilu on loppu ja lappu laitetaan luukulle lähiaikoina.
Uusi Premium Saab Electric on koko ajan ollut NEVS:n päätavoite ja nyt uuden kumppanin myötä siihen saadaan uutta vauhtia. Saabin osaaminen autojen suunnittelussa ja rakentamisessa on ylivertaista verrattuna muihin pieniin autotehtaisiin. Saab on haluttu kumppani.
www.saabsunited.com
Kaikilla valmistajilla on aina välillä rahaongelmia, ei tämä mitään uutta ole auringon alla. Saab on aina selvinnyt ja selviää nytkin. Uusi partneri on jo kiikarissa. Hyvä että kiinalaisista päästään eroon, Saab on 100% ruotsalainen.
Saab on 100% kiinalainen automerkki, jos musta pekka jaetaan vielä yhden kerran Mahindralle, tulee Saabista intialainen.
Onko Trollhättan Kiinassa ?
Auto kiinalainen jos yksikin työntekijä on kiinalainen. Tehtaalla on nähty kiinalaisia.
Kännykkäni on kiinalainen samoin läppäri sekä myös sinun logiikalla myös peikkolaaksossa valmistettu Saabini. Pisteenä iin päälle ostin siihen myös kiinalaiset renkaat;D
Ruohonleikkuri Husqvarna, moottorisaha Jonsorek, fillari Monark, puukko Mora, auto Saab, radio Luxor, känny Ericsson, silmälasit Skaga ja niin edelleen.
Muuta Ruotsiin antamaan hurreille persettä!
Pidä pienempää suuta tai tulee turpaan ja kunnolla, vitun ääliö.
että ukissa tehtiin saabeja vuosikymmeniä samoin Porscheja ja nykyään myös Mersuja... Mitä se sinulle sanoo???
Taidat olla edelleenkin tulossa kaapista ulos;D
Vetele vaan edelleen sitä kiesiäsi pakariin! Pervo
Voisiko tuosta päätellä että Ukissa tehdään vain Premium autoja. Made in Finland on jautaa, huippulaatua.
vain ja ainoastaan premiumautoja. Nämä muiden merkkien fanaatikot ei ymmärrä isänmaallisuuden päälle ollenkaaan.
Hei saab-onanistit! Ruotsi on ihan tossa vieressä, miksi ette muuta sinne jos Ruotsalaisuus on niin ihanaa? Mitä täällä vökäjätte, muuttakaa sinne ihannevaltioonne.
Ei viitti, odotetaan että Ruotsi ostaa konkurssikypsän Suomen, ei siihen kauaa mee, sitten asiat paranee täälläkin.
Mitäs itse täällä ihmettelet, muuta venäjälle Ladasi kanssa, Putin-ihailija.
Miten saat ryssät ja Ladan yhdistettyä minuun? Olenko kusipäistä Putinia tai Ladaa ylistänyt, kuten saabistit jumaloivat kaikkea ruotsalaista? Minä rakastan Suomea, enkä halaja täältä mihinkään, vaikka minulla on osake myös Mallorcalla, jossa asumme talvet. Te saabistit olette mitä vastenmielisimpiä luopioita, ja jos tuo suomalainen sana ei ole tuttu, katso sanakirjasta.
Valehtelet saatana, olet selvästi ryssien kätyri. Suksi vittuun tältä palstalta.
pysyvästi autosi taitaa olla Seat Mallorca tai peräti Ibiza? Witun weropummi;D
Minä ajan ylpeänä kiinalaisella Saabillani ja vielä ylpeämpi olen, jos siitä tulee aito intialainen automerkki.
Tehtaalta vähennetän väkeä yhteensä 72 henkilöä, väliaikaisesti, kunnes jatkosuunnitelmat tarkentuvat uuden kumppanin myötä.
http://www.saabsunited.com/2014/05/reduction-of-workers-at-saab-cars-in-trollhattan.html
Uusia Saab mallejakin tulossa, kertoo Mikael Östlund, jos neuvottelut kesäkuun aikana saadaan hoidettua toivotulla tavalla.
http://www.saabsunited.com/2014/05/video-exclusive-interview-with-mikael-ostlund-regarding-financial-situation.html
Väliaikaisia Saabin aiemmatkin tuotannonpysäytykset ovat olleet. Konkurssi on kuitenkin aina tullut.
Saab on voittanut urjeiluautojen sarjassa mm. Monte Carlon rallin Jyväskylän Suurajoista puhumattakaan.
http://www.saabsunited.com/wp-content/uploads/L5F0999.jpg
Ja edelleen tänäkin päivänä Saabilla ajetaan kilpaa urheiluautojen sarjassa, ratissa mm. yx suomalainen gimma.
Ruotsalaislehtien mukaan kyseessä on tuotannon tilapäiset ongelmat. Uusien mallien kehittely jatkuu hereämättä.
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=sv&u=http://ttela.se/&prev=/search?q=ttela&biw=1097&bih=617
Ei tuotantoa poikki laiteta, ellei ole todella vakavia ongelmia. Saabilla pahin ongelma on se, että kukaan ei halua ostaa niitä.
Samaa mieltä, ongelmat eivät ole vakavia vaan "business as usual", nykypäivän tarkkaan ja nopeaan toimintaan perustuvaa liikkeen johtamista. Määräaikaiset ja osa-aikaiset työsuhteet ovat joustavia ja siksi tulleet jäädäkseen.
Tilapäinen muuttuu pysyväksi kun sitä on vähän aikaa kestänyt. Saabilla tämä tiedetään paremmin kuin hyvin. Eipä Saabia kyllä kukaan jää tälläkään kertaa kaipaamaan.
Saab osaa nämä asiat, näyttöä löytyy. Kansa ja valtiot tulevat tarvittaessa apuun. Saab on kestävä brändi ja ruotsalainen ikoni maalla, merellä ja ilmassa.
Saab osaa tuotannon pysäyttämiset ja konkurssit sekä huonojen autojen valmistamisen, jos joku vain löytyy maksajaksi.
Saabin uusi yhtiökumppani on alansa johtava yhtiö maailmassa. Saabin tuote kehitykseen laitetaan nyt paljon rahaa ja uusia resursseja.
www.saabsunited.com
Ja lehmät lentää....
Saab on ajettu alas ja sama kohtalo on toisella tutulla takavuosien suosikilla Ladalla. Yhteistä näille on se, että kummallakaan ei kovin moni suostuisi ajamaan.
Tosiasiassa molemmat automerkit jatkaa vahvasti ja ovat matkkinajohtajia omissa segmenteissään. Koirat haukkuu, karavaani kukee.
Kerro nyt vielä ne segmentit joista puhut?
Saab 9-3 on ruotsalaisten premium luokan Sport Sedanien markkinajohtaja Ruotsissa ja Lada taas Venäjän eniten myyty henkilöauto.
www.saabsunited.com
Ne segmentit on kaatopaikalla.
Segmentit Venäjä .. Venäjä .. ja Venäjä ovat ainakin vielä olemassa. Ja Suomikin havittelee ostavansa Saabeja Ruotsista.
http://www.lansi-savo.fi/uutiset/kotimaa/suomen-ja-ruotsin-puolustusyhteistyötä-halutaan-tiivistää-143348
Näillä Saabeilla ei ole mitään tekemistä kiinalaisten tekemien autojen kanssa, joita muuten ei enää tehdä.
Kiinalaiset yritti tosissaan, mutta Saabin monimutkainen turvarakenne perusten Kiirunan teräkseen oli liikaa Kiinan insinööreille. Eivät saaneet koria kestämään omissa turvatesteissään.
Näin alukukesästä on muuten hirvet taas liikkeellä, ollaampa varovaisia vaikka ajellaakin vahvoilla autoilla.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/riitta-uosukainen-rajussa-hirvikolarissa/1844082
Eli silloinhan ei saabin kanssa ole muita merkkejä samassa segmentissä, muutoinhan tuo ei ole mahdollista.
Saab kulkee omia polkujaan maalla, merellä ja ilmassa. Koiratkin haukkuu mutta karavaani Se vaan kulkee vuodesta toiseen.
www.saabsunited.com
Eli et osannutkaan sanoa segmenttiä, kuten jo arvasinkin.
En edes tiennyt, ettei Saab ole selvinnyt turvatesteistä. Johtuu ilmaisesti yli kymmenen vuotta vanhasta korirakenteesta. Turvallisuushan on kehittynyt valtavin harppauksin Saabin nykymallin esittelyn jälkeen tämän vuosituhannen alussa.
Olet todella huono arvaamaan. Taas meni pieleen. Toisaalta eihän Se sinun vikasi ole. Olet saanut huonot perintötekijät ja ympäristöolosuhteissakaan ei ole ollut hurraamista. Olet huonojen olosuhteiden uhri.
Olen urhi taikka en, mutta et sinäkään osannut vastata kysymykseen, jolloin voidaan koko väitettä pitää tyhjän puhumisena ja
sehän taas oli kaikkien edes jollain tavalla järkevien ihmisten tiedossa.
Ei ole kiinni korirakenteesta, vaan teräksestä, jota kiinalaiset syöttää Saabin valmistukseen, SSAB: n ja Rautaruukin tuotannosta löytyy terästä, jota käyttävät viisaat autotehtaat.