Ongelma alapääkarvoituksen kanssa...

Seksielämä on kärsinyt merkittävästi tästä ongelmasta.

Olen siirtynyt lähes kokonaan nyppimään alapääkarvoituksen (kyllä, luit oikein :D), jotta minimoin sisäänkasvavat karvat ja epähygienisen siistimisen. Silti alapää on vakavasti tulehtunut; isoja paiseita, finnejä ja paljon sisäänkasvaneita karvoja. Muutenkin koko alue on vain yhtä isoa punaista näppylää.

Olen todella epätoivoinen ja häpeän valtavasti. En voisi tällä hetkellä kuvitellakkaan harrastavani seksiä ellei ole varmasti pimeää.

Onko muilla kokemuksia, mahdollista itsehoitoa? Kyllähän täs lääkäriinkin pitää mennä mutta mielellään kuulen teidän kommentteja ja kokemuksia.
4198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei nyppiminen vähennä karvan sisäänpäinkasvamista, pikemminkin päinvastoin. Joka ikisellä nyppäisyllä vedät karvan ylöspäin, ulos tupestaan ja kun se iho palautuu ja karvatuppi ihoon, se vatää bakteereja ihon pinnalta ihon sisään ja näin tulehdusriski lisääntyy. On lähes yhdentekevää, miten karvojaan keritsee, se ei iholle tee hyvää.
Karvatupentulehdukseenja tulehtuneeseen ihooon on pakko hakea lääkäriltä ohjeet ja lääkkeet. Itsestään tuskin mihinkään talttuu. Intiimialue on muutenkin herkkää: on taipeita ja ihopoimuja, joissa kosteus ja bakteerit pääsee muhimaan hyvästä hygieniasta huolimatta. karvojen poisto tältä alueelta vielä lisää bakteerien elinmahdollisuuksia, vaikka toisin kuvitellaan. Siksihän sinne karvoja kasvaa, ettei ihopoimut kostuisi ja optimoisi bakteeriviljelmien olosuhteita.
pornoteollisuudesta on tmä paljas-p..se -look tullut muotiin, vaikka kyllä joka karvalla ihmisen kropassa on tarkoituksensa. Ne häpykarat ovat juurikin alapään suojaksi. Samasta syystähän monet miehet ei ajele partaansakaan täysin paljaaksi, koska naaman iho ei kestä päivittäistä raastamista. Miksi siis kenenkään alapään pitäisi sellasta kidutusta kestää?

Äänestä

Kasvat karvat. Karvallinen malli on hygienisempi, kun paikat ilmastoituvat paremmin, jolloin bakteerit eivät pääse muhimaan ja aiheuttamaan tulehduksia.

Äänestä
  • Ilmastointi toimii parhaiten ilman housuja. Eli Suomen talvessa ei toimi ilmastointi. Päällä on tiukat pikkarit, monta kerrosta lämpökalsareita ja sitten istutaan autossa, kotona ja toimistossa tuntikausia intimien alueiden päällä. Täytyy olla aika ihmeellinen kamelinkarvoitus, jos se viilentää siinä vaiheessa.

    Luonnollisuutta korostaessa aina unohtuu kaksi asiaa. Ensinnäkin elääkö ihminen yleensäkään luonnollisesti ja toiseksi onko "luojanluoma" biologia kaikilta osin toimivaa. Vastaus kumpaankin kysymykseen on ei. Mihin tarvitaan sairaaloita, jos ihmisen prototyyppi on loppuunhiottu mestariluomus? Tai voisi vaikka vääntää, että jos nainen ei aja karvojaan, hän voi turvallisesti synnyttää, koska infektioriskit on minimoitu. Tosi asiassa karvat ajetaan sairaalassakin tietyissä toimenpiteissä ja synnytyksissä osittain (ainakin vielä parikymmentä vuotta sitten ajettiin). Sinun kannattaisi bioteknikon roolissa nostaa syyte sairaaloita vastaan - ne ovat tietentahtoen vaarantaneet potilasturvallisuuden.

    Äänestä

Relaa, ja hae antibiootti lääkäriltä. Kyllä tuo kuntoon saadaan, ja voit joskus taas jollain tapaa siistiä karvoitusta.

Yhdessä telkkuohjelmassa ihmiset saivat tulla valittamaan noloja vaivojaan (brittisarja). Yhdellä naisella oli paljon sisäänpäin kasvaneita karvoja reisissä karvojen ajelun seurauksena. Henkilökunta tajusi epäillä, että hänen hormonitoiminnassaan on häiriötä, joka aiheuttaa karvojen liikakasvua.

Oletko miettinyt, onko karvankasvusi liiallista? Naisellisen karvoituksenhan ei erityisesti pitäisi yltää reisien puolelle ja sen pitäisi katketa suunnilleen vaakasuoraan, eikä jatkua viivana napaa kohden.

Itse en tajua fanaattisia luomuilijoita. Karvojen ajaminen on nykyaikaa siinä kuin korvanlehtien rei'itys. Alushousujen käyttökin on varsin uusi muotivillitys, ja silti kukaan ei kyseenalaista sitä. Vielä uudempi on tapa, jossa miehet käristävät siittiönsä hengiltä käyttämällä kuumana käyvää läppäriä palliensa lähellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siksiyksin kirjoitti:

Seksielämä on kärsinyt merkittävästi tästä ongelmasta.

Olen siirtynyt lähes kokonaan nyppimään alapääkarvoituksen (kyllä, luit oikein :D), jotta minimoin sisäänkasvavat karvat ja epähygienisen siistimisen. Silti alapää on vakavasti tulehtunut; isoja paiseita, finnejä ja paljon sisäänkasvaneita karvoja. Muutenkin koko alue on vain yhtä isoa punaista näppylää.

Olen todella epätoivoinen ja häpeän valtavasti. En voisi tällä hetkellä kuvitellakkaan harrastavani seksiä ellei ole varmasti pimeää.

Onko muilla kokemuksia, mahdollista itsehoitoa? Kyllähän täs lääkäriinkin pitää mennä mutta mielellään kuulen teidän kommentteja ja kokemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu