Vierailevat Luotsit

Huomenta päivää vaan kaikille :)
elikäs joo, saatan olla väärässä,mutta minä olen 40 huoneen ns vakkari Luotsi ja nyt kummastuttaa sellainen asia ,että olin paikalla huoneessa kun sinne saapui 2 minulle vierasta Luotsia jotka alkoivat puuttumaan huoneen asioihin,vaikka tilanne oli rauhallinen! Itse toimin niin että jos joku hakee minut esim. 30 huoneeseen kun siellä ei ole huoneen omaa Luotsia paikalla niin menen ja selvitän asian,mutta kun paikalle saapuu huoneen oma Luotsi,niin poistun ja sanon " jatka sä tästä, mä palaan omalle tontilleni" Mitä mieltä muut ovat tästä asiasta?

terv Milla.tku

4

174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      En tiedä tarkalleen, mistä tilanteessa on ollut kyse, mutta haluan muistuttaa, ettei chatissa ole huonekohtaisia luotseja. Jokainen luotsi saa valvoa mitä huonetta tahansa ja kaikkia huoneita koskee samat säännöt, joiden mukaan niitä valvotaan.

      Tämän vuoksi kaikkien luotsien tulisi olla yhtenäisiä ja johdonmukaisia toimissaan, näistä linjavedoista taas päättää ensitilassa ylläpito.


      Terveisin,

      Suomi24 Ylläpito

    • Milla.tku noin minäkin toimin. On erittäin hankalaa mielestäni mennä "vieraaseen huoneeseen" selvittämään asioita, kun ei tunne asiakaskuntaa. Luotsi ei nää, kuin muutaman rivin tullessaan huoneeseen ja siitä tapahtuneesta ei välttämättä mitään. On vaikea ruveta purkamaan tilannetta jollei näe mistä on kysymys. Luotsit jotka päivystävät melkein päivittäin huoneessa, tuntevat asiakaskunnan ja heidän käyttäytymistapansa. Minusta on väärin, että jotkut toiset luotsit tulevat siihen asiaan puuttumaan, koska sitä hoidetaan jo luotsin taholta, joka tuntee huoneessa olijat. Olen ollut huoneissa, ihan muutenvaan, kun omissa vakiohuoneissa ei ole ollut juuri ketään. Kun huoneen luotsi saapuu, voin vaihtaa jonkun sanan ja poistua omaan huoneeseen ja antaa toiselle työrauhan. T:lkor

    • Moi!

      Sain lainakoneen tässä hetkeksi käyttöönii ja kurkkasin tänne.
      Eli tosi asiaa tuo yllämainittu, mutta... ennen oli ennen... ja nyt on nyt ... eli chat-huoneet ovat vapaita nykyään... näköjään, joten Luotsi, kun Luotsi saa olla, missä hyvänsä, mutta ehkä yhä poikkeus on gay-ja lesbo-huoneet (uskoisin) ettei vastakkaista sukupuolta oleva saa jäädä sinne hengailemaan pitkäksi aikaa, vaikka, joku olisi niistä huoneista tullut pyytämään Luotsia apuun.

      Näillä mennään ja ollaan kaikki sulassa sovussa ;)

      • Kyllä kyllä, kirjoitin ton ennen uudistuksia, siihen aikaan jolloin joka huoneessa oli ns vakkari käyttäjät jotka tässä vuosien aikana tulleet enempi ja vähempi tutuiksi :)
        Nyt tilanne on toinen kun meni "pakka sekaisin" ja käyttäjät harhailevat ympäriinsä etsien sitä "omaa huonettaan", olen edelleen sitä mieltä että tässä vieläkin mättää joku aika pahasti,kun ihmiset hakeutuvat vanhan kaavan mukaan ikäryhmät otsakkeen alle ja siellä ainoa järkevän oloinen huone on juuri Vanhimmat.. ja kaikki tiedämme miten se natisee liitoksistaan koska on koko ajan täynnä :/
        Eipä tässä muuta tällä hetkellä sydämellä, sitä hellettä ootellessa mennään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe