Jardim Atlantico (Prazeres)

ulkoilijapariskunta

Kiinnostaisi lähteä marras- tai joulukuussa kyseiseen hotelliin. Siksi haluaisin kysyä siellä käyneiltä:
-hotelli sijaitsee noin 500 metrin korkeudessa, joten onko siellä paljon kylmempää tai sateisempaa kuin alhaalla rannalla tai Funchalissa?
-hotelli järjestää retkiä eli minkälaisia ne ovat? Ovatko ne muutaman tunnin vai koko päivän kestäviä? Kuinka monta erilaista retkeä oli?
-minkälaisia ovat lähistön vaellusreitit? Entä luonnonpuiston alue, joka sijaitsee parin kilometrin päässä? Pärjääkö tavallinen 50 -pariskunta, joka on harrastanut lähinnä sunnuntaikävelyjä lenkkitossut jalassa?

Hotellista ei löytynyt suomenkielistä tietoa ja englannin kielen taito on hieman ruosteessa.

5

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nähdään marraskuussa

      Tästä linkistä voi katella videoita.Itse en tunne hotellia.

      http://www.youtube.com/results?search_query=madeira hotel Jardim Atlantico Prazeres&page=1


      Hotelli on syrjässä etelästä katssottuna.Julkinen liikenne on olematonta.
      Hotellilla voi olla oma bussi,joka kulkee aikataulun mukaan....jonnekin/ jostakin?

      Kovasti erilaista aktiviteettiä näyttäis olevan saatavilla,retkiä ja tapahtumia.

      Levadat on eritasoisia,helposta hyvin vaikeaan. Sää asettaa ulkoilurajoituksia.

      Ylä-ja alamäkiä on saari täynnä ja suositan,että kesän ja syksyn mittaan aloitatte myös mäkikävelyt. Ylös ja alas.
      Siinä huomaa polvien kunnon.Polvituet auttaa paljon mutta raja tulee siinäkin vastaan.
      Jos polvet ja kunto muutenkin kestää,niin pysyy silloin porukan mukana hienosti ja lisäksi jaksaa vielä kovakuntoisena omin päin tutkia saarta.

      Lähimmät levadat taitaa olla ihan vieressä.Kauemmaksi tarvii sitten kuljetuksen/ retken.
      Aurinkoa kyllä saa riittävästi,ellei käy huono tuuri.

      Oma auto on yksi vaihtoehto,jos haluaa ilman opastusta liikkua.

      Oma vinkki: ekalla kerralla tyytyisin valmiisiin paketteihin ja ihasteluun.
      Nähtävää ja ihmettelemistä riittää ilman omaa autoakin.

      Levadoista kerrotaan/ mainostetaan
      https://www.google.fi/#q=madeira levadas guide&tbas=0&tbs=qdr:y

      youtube :
      http://www.youtube.com/results?search_query=madeira levadas

    • Paul do mar

      Olemme olleet Jardim Atlanticossa muutaman kerran ja ihan kiva hotelli on. Pikkuisen viileämpää tuossa 500m korkeudessa on kyllä talviaikaan. Retkistä en tiedä, koska olemme liikkuneet vuokra-autolla.

    • Jesk

      Millaiset liikenneyhteydet ovat lähipaikkakunnille, esimerkiksi Calhetaan ja Porto Monitziin? Pääseekö useamman kerran päivässä? Jos on järkätty kuljetus, niin paljonko on aikaa perillä? Levadoita on ainakin riittävästi hotellin lähitienoilla :D

    • Vilmonen

      Mahtanee olla vilpoisaa tuossa korkealla talvikuukausina, ehkäpä 15-18 astetta päivisin ja satunnaisia saderyöppyjä? Ei varmasti t-paidassa lekotella.

    • Matkakassi

      Olin kyseisessä hotellissa pari vuotta sitten joulukuussa. Hotelli on vähän syrjässä kaikesta, mutta tosi hienolla paikalla. Maisemat on aivan mahtavat. Palvelu oli hyvää ja huoneet isoja. Hotelli järjestää retkiä (monet ilmaisia) ja jonkinlaista kuljetuspalveluakin on mm. Funchaliin. Muuten yhteydet muualle ovat heikot, ellei vuokraa autoa tai aja taksilla.

      Ilma oli viileämpää kuin esim. Funchalissa, joten lämmintä vaatetta mukaan. Patikointireittejä lähtee hotelin läheltä, osa ns. helppoja reittejä. Normaalikuntoinen pärjää niillä reiteillä. Luontoretkeilijän paratiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe