Tervejärkiset säästövinkit

boxi

On kaheleita säästövinkkejä, joita noudattamalla tulee yksisilmäiseksi öykkäriksi. Jos aina vain tinkii ja kyttää ja valittaa ja on pummilla ja eroaa kaikista hyvistä järjestöistä niiden jäsenmaksun vuoksi, muuttuu todella tylsäksi ja itsekkääksi tyypiksi, joka menee kaupaksi vain sekundahommiin. Kukaan ei kestä laatuhommissa sellaista itsekeskeistä tylsimystä.
Eli säästämisen on oltava rakeista. Joissain asioissa on oltava todella tiukka,jos rahat ovat tiukalla, mutta toisia asioita ei saa pennivenyttää.
Esimerkiksi tuliainen on vietävä kyläillessä. Hommaa jotain mukaasi: leivo tai jotain,, mutta tuliainen viedään.
Tukka on oltava siisti: shampoota ostetaan.
Vaatteet on pestävä tavalla tai toisella.
Hyvään järjestöön kuulutaan ( kirkko, muu hyvä järjestö, seura yms).
Kotiruoka voi olla vaatimatonta ja samaa ruokaa voi syödä vaikka 5 päivää putkeen. Puuroa ja marjoja tai hilloa syödään sipsien asemesta.
Viinaksia ja tupakkia ei siis käytetä ollenkaan, jos rahasta on pula.
Shoppailemassa käydään omalla kaapilla oikein dramaattisesti: on halpaa, se on siellä jo. Ja ei kun tuunaamaan.
Opettele tekemään ruokaa ja ompelemaan yksinkertaisia vaatteita/ tuunaamaan vanhaa.
Matkan voi tehdä lähellekin.
Kulttuuria saa halvalla esim. koulujen päätöskonserteissa ja kirkkojen loppusoitoissa.
Tsemppiä!

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Liikaa kun on pihi, en ole ikinä ymmärtänyt. Kuten vaikka ettei luovu tarpeettomasta kodinkoneesta jollei saa tarpeeksi rahaa. Hankkiudun itse niin pian kuin mahdollista kaikesta mikä vie turhaa tilaa, vaikka ilmaiseksi. Koskaan en ole kärsinyt nälkää ja olen pienituloinen.
      Vanhasta ompelukoneesta ei kannata maksaa 75 euroa jollei uutenakaan ollut enempää kuin 150.
      Kauppaan 40 eurolla tai annan ilmaiseksi!

    • Säästäjä Väinö

      Tee niin että kirjaat kännykkään tai muisti vihkoon kaikki mitä ostat tai muuten käytät rahaa kuukauden ajan. Sitten lasket yhteen tuloksen ja yritä ensi kuussa saada pienemmän tuloksen hommasta voi tehdä mielenkiintoista jos laskee omasta palkasta kulujen erotuksen niin näkee miten paljon säästää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2618
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      2466
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      24
      2020
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1953
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      27
      1510
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      308
      1259
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1053
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1023
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      53
      960
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      923
    Aihe