No mä mietin että onko muilla tätä, tuntuu ettei kouluun enää jaksa yhtään mennä eikä kiinnosta koko idea että täytyis olla koulutus. Kävin lukion tokaan asti suht normaalisti, sitten skitsahdin ja olin osastolla puolisen vuotta. Sen jälkeen jatkoin aikuislukiossa, kävin sitä tosi hitaasti, valmistuin ja nyt oon toista vuotta yliopistossa. Ei vaan jaksa enää. Tuntuu etten mä ikinä saa koulua käytyä ja tuntuu kieroutuneelta että koulu on sellanen pakko, ei mua oo sinne tehty. En mä tyhmä oo, yliopistoon pääsin lukematta valintakokeesta kolmanneksi parhaana mutta tuntuu vaan etten mä kuulu sinne enkä minnekkään muuallekkaan. Opiskelut menee tosi hitaasti koska se on niin vaikeeta olla siellä enkä mä viiti itteäni pakottaa koska sitte paniikkihäiriö taas iskee ja sitä hupia ei kukaan jaksa... Oonko ainut?
Koulukammo
dina
2326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En usko että olet tyhmä. Ongelmasi kanssa et ole yksin:Itselläni on hyvin samankaltainen ongelma. Jäljellä on 3 opintoviikkoa ja lopputyö, mutta koululle / töihin (sama paikka) meneminen on kuin tervan juontia. Minua todella ahdistaa mennä koko paikkaan: opiskelijoiden ja työkavereiden katseet ja puheet ahdistavat ja tympivät. Yritän lukkiutua työhuoneeseeni, mutta en kuitenkaan saa lähes mitään tehtyä. Koko akateeminen koulutus ja tutkimus tuntuu yhä suuremmalta vitsiltä, mitä enemmän koko "juttuun" perehtyy. :(
että tuon vaikeuden takana sittenkin olisi pitkäkrestoinen masennus (ei jaksa, ei huvita, ei mielihyvän tunteita, ei ruokahalua, väsyttää jatkuvasti, vaikea olla paikoillaan, levoton, ei pysty keskittymään jne.). Kerroit nimittäin aiemmasta sairausjaksosta. Olisko sitä hyvä arvioida ammattilaisten toimesta (YTHS).
Toinen mahdollisuus sitten oppimisvaikeudet, esim. tarkkaavaisuuden häiriö (ADHD), joka saa ihmiset alisuoriutumaan huolimatta hyvistä älyllisistä resursseista (en mä tyhmä oo..).
Paniikista puhut myös.
Koska on kyse sinulle tärkeistä tulevaisuuden ratkaisuista ja menestymisestä, olisko paikallaan ottaa YTHS:ään yhteyttä ja käydä keskustelemassa asioistasi siellä?