HKKK:n pääsykoe 2005?

Tietääkö kukaan, miten HKKK:n pääsykoe muuttuu ensi keväänä?

Kiitos vastauksista :)
1534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Moi! Nämä tiedot eivät ole vielä varmoja, mutta se on ainakin varmaa, että valintaperusteet muuttuvat jonkin verran. Valintakokeeseen tehtävistä muutoksista ei ole vielä tietoa, mutta näyttää vahvasti siltä (Sefen raporttiin viitaten), että ensi vuonna kauppatieteissä suoritetaan yhteisvalinta. Alustavien tietojen mukaan voit hakea kolmeen yliopistoon lukemaan kauppatieteitä ja ykköseksi asettamaasi valintaan saat muutaman lisäpisteen. HKKK:uun hakijamäärä tulee ainakin oman käsitykseni mukaan jonkin verran lisääntymään muutoksen johdosta.

Lisäksi HKKK:uun tulee liiketoiminnan teknologian laitokselle erillisvalinta, jossa on ollut puhetta siitä, että ko.kokeessa painotetaan matemaattista osaamista, eivätkä valintakoekirjat ole välttämättä samoja kuin normaalihaussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YO 2004 kirjoitti:

Tietääkö kukaan, miten HKKK:n pääsykoe muuttuu ensi keväänä?

Kiitos vastauksista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu