Löytyyköhän verkosta jostain päin karttaa, jossa näkyisi myös tukiasemien sijainti pelkän kuuluvuusalueen lisäksi? Asun Helsingin Myllypurossa ja tiedän olevani vahvasti 4G-verkon alueella, mutta ajattelin kokeilla suunta-antennin käyttöä mokkulasignaalin vahvistamiseen ja pitäisi tietää mihin päin osoitella eli missä ne lähialueen tukiasemat ovat?
Opensignal (http://opensignal.com/) näyttäisi tukiaseman löytyvän metroasemalta, mutta se on juurikin väärään suuntaan ikkunoiden osoittaessa sieltä poispäin. Sitten taas Viikin/keskustan suunnassa opensignal ei löydä mitään tukiasemaa ennen Hämeentietä, mikä antaisi ymmärtää ettei kyseessä ole kovin kattava listaus. Pitänee varmaan piipahtaa jossain vaiheessa Sonerakaupassa, mutta kokeillaan nyt ensin täältä josko joku osaisi neuvoa.
4G tukiasemien sijainti
1
1106
Vastaukset
- näin meillä.
Ei ne Soneralla kerro niitä 4G sijainteja, ne voi sanoa minne päin kannattaa suunnata, mutta tarkkaa sijaintia ei haluta julkistaa. Sama tilanne on Elisalla ja DNAalla. Miksi niitä linkkien paikkoja salataan, kun kuka tahansa voi nähdä ne auton ikkunasta?
Mutta keinoja löytyy, laita mdma.exe ohjelma, kääntele antennia ja lukitse siihen suuntaan missä ohjelman palkki voimakkaimmillaan. Merkitse lähettimen cell id tunnus paprulle(näin tunnistat kun linkkiasemaa vaihtuu) ja kokeile eri suuntia. Lopuksi vielä hienosäätö, jossa antennia käännellään 1-2 sentin välein.
Joskus on niinkin että paras signaali saadaan kun antenni ei osoita kohtisuoraan lähettimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562687
- 2001968
- 711716
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91441Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.321176- 761111
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954