TARVII APUA! Micra -96

Virrat menee päälle, mutta ei reagoi mitenkään starttaamiseen. Toissapäivänä toimi moitteettomasti, aina startannut helposti, nyt kusahti täysin yllätteän. Missä vika?? Onko tavallista, että kyseinen vika tulee yllättäen, kun tähän asti ollut moitteeton? Paljonko maksaa korjaus? Micra -96
9137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siis ensin virrat menevät päälle, ja varoitusvalot syttyy, mutta kun avainta kääntää starttiasentoon, ei mitään kuulu? Todennäköisesti virtalukon pohja, tai startin solenoidi. Periaatteessa myös itse startti tai sille menevät kaapelit.

Kymppien osia ovat molemmat, vaihtotyö sitten lisää, josset ite tee.

Äänestä

Joo virrat menee päälle, varotusvalot syttyy, MUTTA radio ei toimi. Kun yritän startata, ei tapahdu mitään, ei kuulu minkäänlaista ääntäkään. Miten voisin selvittää, mikä se nuista on? Voiko olla virtalukon pohja, vaikka virrat saa päälle? Ajateltiin vaihtaa uusi starttimoottori, hoitaisikohan se vian vai olisikohan sama viedä korjaamolle? Kiitos vastauksesta!

Äänestä
  • Kokeile kopauttaa jollakin metalliesineellä starttimoottoria ja sitten startata. Jos starttaa, niin starttimoottorin hiilet ovat lopussa ja ne pitää vaihtaa hetimiten. Hiilet maksaa noin 10 euroa ja aikaa menee autosta riippuen puolen tunnin kahta puolta.

    Jos starttimoottorin kolautus ei auta, vika on muualla ja se pitää etsiä. Saattaahan vaikka starttimoottorin solenoidille tulevassa johtoliittimessä olla huono kosketus. Tämä nyt oli vain yksi noin sadasta mahdollisesta viasta, jotka osaava kaveri tai korjaamo selvittää varttitunnissa.
    Akkukin voi olla tyhjä esimerkiksi laturin sippaamisen takia. Selviää pari euroa maksavalla akkuhapon ominaispainomittarilla.

    Äänestä

  • Aika selvä eli virtalukon pohja ei syötä herätevirtaa startille. Kannattaa myös tarkistaa startille tuleva herätevirran kaapeli.

    Äänestä

Huoltoon vietiin (oltais ite yritetty korjata, jos ei tarvis ens viikolla töissä), ja starttimoottorihan se oli mäsänä. Moni tuttava kävi autoa katsomassa ja melkein kaikki sanoivat, että ois ollut virtalukon pohja, mutta eipä ollut :O varmaan oli starttimoottori jonkun oikosulun samalla tehnyt sinne, kun meni rikki. Hope so tuli nyt kuntoon. Kiitos vinkeistä teille!

Äänestä
  • Miten se oli mäsänä? Noin oppimismielessä kyselen, kun niitten rikkoutumiset yleensä ovat olleet hiilten loppumisia ja joissakin tapauksissa muinaisina aikoina laakeririkkoja, muita harvemmin.
    Niin että jospa katsoisit siitä mäsästä, mikä siinä on mäsänä ja miten ja miksi.
    Kiitos tiedosta!

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    Miten se oli mäsänä? Noin oppimismielessä kyselen, kun niitten rikkoutumiset yleensä ovat olleet hiilten loppumisia ja joissakin tapauksissa muinaisina aikoina laakeririkkoja, muita harvemmin.
    Niin että jospa katsoisit siitä mäsästä, mikä siinä on mäsänä ja miten ja miksi.
    Kiitos tiedosta!

    Staattorin käämitys on usin syynä hajoamiselle siten, että mykistyy tyystin. Solenoidi on myös usein syypäänä.

    Äänestä

  • WooBer kirjoitti:

    Staattorin käämitys on usin syynä hajoamiselle siten, että mykistyy tyystin. Solenoidi on myös usein syypäänä.

    Eipä ole tullut koskaan vielä vastaan tuollaisia tapauksia. Muita on tullut.

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    Eipä ole tullut koskaan vielä vastaan tuollaisia tapauksia. Muita on tullut.

    No mutta oppimis mielessähän taisit kysellä. Taas oppi uutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ääää kirjoitti:

Virrat menee päälle, mutta ei reagoi mitenkään starttaamiseen. Toissapäivänä toimi moitteettomasti, aina startannut helposti, nyt kusahti täysin yllätteän. Missä vika?? Onko tavallista, että kyseinen vika tulee yllättäen, kun tähän asti ollut moitteeton? Paljonko maksaa korjaus? Micra -96

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu