Tykkään liikkua luonnossa. Mönkiällä luonnonpuistoissa ajelu on rauhoittavaa, kun ei kuulu liikenteen melua eikä ole muita moottorivehkeillä liikkujia(kärsin lievästä 'roadragesta'). Olen nyt n. 10 vuoden ajan sytyttänyt leirinuotion bensiinillä mutta nyt tulin miettineeksi, että onkohan se luvallista? Ei sillä, että se ketään häiritsee(kukaan ei ole nähny). Roska kaivan yleensä maahan, että maatuvat. Miten te toimitte, kun liikutte suojelluilla alueilla? Menettekö jalan vai moottoripelillä?
Mönkiällä metsässä
5
166
Vastaukset
- provok
Provoilla voisit vaikka ihan kotosalla vaan, ei ehkä ole pakko purkaa henkkoht ongelmiaan keskustelupalstalla.
- Kokenut erämies
Moi
Kiitos mutta en tykkää provoista, joten mene vaan kotiisi provoilemaan, jos kerran mieli tekee. Toivottavasti saat ne ongelmasi hoidettua?
- huupsis
...mönkijällä luonnonpuistoissa ajelu on rauhoittavaa... sytyttänyt leirinuotion bensiinillä(kukaan ei ole nähny)...
Tollaista tekstiä lukiessa voi vain miettiä, onko vika perimässä, kasvatuksessa vai onko lapsi ollut alusta pitäen heikolla ravinnolla!
Jossain kohdin on kuitenkin menty huolella metsään ja tapahtunutta on kaikesta päättäen jälkikäteen mahdoton korjata; tapahtunut mikä tapahtunut. - normihommaa vaan
Kuka meistä nyt noudattaa pilkun tarkasti nopeusrajoituksia ? Niin, muita on helppo tuomita, ei tuossa ole kyse nopeusrajoituksien rikkomisesta isommasta asiasta.
Itsekin voisin ihan huvikseen ajella mönkkärillä luonnonpuistossa, jos sellainen olisi lähellä, ja sytysnesteellä nuotiot aina sytetään. - mönkijä
Missä tämä Mönkiä on? Ihan tuntematon paikkakunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656222Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932796Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921781Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am391487Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491015
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23928- 21913
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903