Meillä on tosi hassu kissa joka on ottanut minut omakseen perheessämme. Se nuolee kasvojani ja makoilee mahani päällä, muille se ei tee niin ikinä. Sitten joskus, jos olen ollut pitempään poissa, esim yli vuorokauden niin käy jotain hassua. Kissamme makoili sohvalla ja menin tervehtimään sitä, mutta se vain katseli muualle kun paijailin sitä. Sitten se mebi pois luotani ja meni makaamaan äitini syliin! Äiti vähän ihmetteli, kun ei se ikinä ole itse mennyt syliin. Muitakin tapauksia on ollut ja aina se menee äkkiä pois luotani ja kiehnää muiden jaloissa..muutaman tunnin kuluttua se palaa ennalleen.
voiko kissa "suuttua"?
6
2059
Vastaukset
- pepsi next %
Meillä on vähän saman tapaista, että kissa on lähes aina minun perässäni, kun saa minulta eniten huomiotakin. Kissa kumminkin muuttaa käytöstään, jos olen koko päivän muualla tai tänne tulee kylään joku, jonka kanssa vietän aikaa. Saa tehdä vähän töitä vieraan käynnin jälkeen, kun kissa ei tule maukuen luokse tai osaa rentoutua kuten tavallisina päivinä.
Minä luulen, että kyseessä voisi tosiaan olla suuttahtamista, mutta loogisempi vaihtoehto olisi, että kissa vähän vierastaa sen takia, koska ihmisessä on silloin erilaisempia hajuja, mitkä on tarttuneet muualta/muilta, ja sitten hakisi jopa turvaa siltä lähimmältä eläimeltä tai ihmiseltä, jossa on vahvemmat tutut ja turvalliset tuoksut.Juuri noin, käyttäytyy minunkin kissani.
Toisessa ketjussa juuri mainitsin, ettei syö, kun olen poissa.
Vaikuttaa, kuin olisi loukkaantunut.
Kissa ottaa luottoihmisen siinä, kuin koirakin.
Japanissa on tutkittu muun muassa sellainen asia, että kissa tunnistaa ihmisen parhaiten äänestä.- Hyvä luoja! *_*
kissamummu kirjoitti:
Juuri noin, käyttäytyy minunkin kissani.
Toisessa ketjussa juuri mainitsin, ettei syö, kun olen poissa.
Vaikuttaa, kuin olisi loukkaantunut.
Kissa ottaa luottoihmisen siinä, kuin koirakin.
Japanissa on tutkittu muun muassa sellainen asia, että kissa tunnistaa ihmisen parhaiten äänestä.Anteeksi vain!!! Mutta olen aika ihmeissäni että jotkut eivät tajua että kissalakin on tunteet ja minä olen tiennyt sen jo eskari ikäisestä, tähän päivään saakka! Oikeesti miettikää ihmiset! TOTTAKAI ELÄIN VOI SUUTTUA!!!!
- pepsi next %
Hyvä luoja! *_* kirjoitti:
Anteeksi vain!!! Mutta olen aika ihmeissäni että jotkut eivät tajua että kissalakin on tunteet ja minä olen tiennyt sen jo eskari ikäisestä, tähän päivään saakka! Oikeesti miettikää ihmiset! TOTTAKAI ELÄIN VOI SUUTTUA!!!!
Tottakai eläin suuttuu, jos sitä tahalteen äryttää. Opette itse tutkimaan koko ketju läpi äläkä vastaa vain otsikon kysymykseen, vaan vastaa sen perusteella mitä ap on kirjoittanut.
- Sannnnnnnnni
Tuo on hyvin tunnettua kissakäytöstä, esim. Barbara Hollandin kirjassa Name of the Cat (en tiedä onko käännetty, mutta jos osaa lukea englantia niin erinomainen kissaopas) kerrotaan kissasta joka kieltäytyi pesemästä itseään viikkotolkulla koska sen luottoihminen oli poissa. Omallamme on -valitettavasti -senverran aivoja että se on oppinut yhdistämään matkalaukun ja ihmisten katoamisen, ja saa raivarin vain matkalaukun nähdessään. Jos ihmisellä on se onni että kissa jostain vain kissalle tunnetusta syystä valitsee "omakseen" niin ei auta juuri muu kuin yrittää ottaa kissa mahdollisimman paljon mukaan kaikkialle.
- Fall
Kyllä voi "suuttua" eli loukkaantua, olit poissa normaalin poissaolon ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082495
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401644Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1421289Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2961094Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3151055Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561022Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22985- 55936
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S20819Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12795