Nokian Renkaat?

Moi!

Kannattaako Nokian Renkaiden osakkeita ostaa?

Minä itse luulen että nyt olisi hyvä aika ostaa. Hinnat ovat mennet alaspäin mutta ovat nousseet ylöspäin nytten noin kaksi viikkoa.

-Aloittelija
13507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kurssikäppyrä näyttää käänteistä H&S:ää, eli kannatti ostaa tänään. Noussee ainakin 34:een, mutta myy jos romahtaa alle 29.

Äänestä

Venäjän riski vaikka tällä hetkellä näyttääkin jo vähän valoisammalta.

Äänestä

Shorttarit ainakin kiinnostuneet yhtiöstä:
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/outotecia shortataan nyt vahemman kuin nokian renkaita/a992459

Eli kannattaa olla varovainen. Mutta ihan hyvä (yksi parhaista) yhtiöistä Helsingin pörssissä.

Äänestä

Vaikea sanoa. Kurssin ylämäki on loppunut, kun pitoa ei ole ollut edes pitämään paikoillaan. Milloin ylipaineet ovat riittävästi hävinneet renkaista?

Ehkä vähissä erin voisi alkaa ostella.

Äänestä

Venäjän talous ja automyynti laskee rajusti. Kesäkuussa automyynti putosi 17% ja NRE tuloksesta 50% tulee Venäjältä, joten laskupaineita riittää jatkossakin.

Äänestä

Niin siinä juuri kävi. Loppuvuosi saattaa muodostua kauheaksi jos/kun Venäjän kriisi ja pakotekierre vielä pahenee entisestään.

Jos kurssi tänään shorttien sulusta avaa ylhäältä niin 10-15 ensimmäisen minuutin aikana myyntiin ja saa vielä parhaan hinnan. Takaisin osto ehkä Q3-Q4 jos Venäjän tilanne on yhtään rauhoittumassa.

Äänestä

Miten lie tuo 23-24euroa vieläkään olla halpa? Mikä on teidän mielipide?


Sehän maksoi 16 euroa jokunen vuosi sitten.

Äänestä
  • Teuvo Kohonenko se siellä?
    No, joka tapauksessa Q3:sta odotetaan myös huonoa, joten ei vielä kiire ostaa lappua. Tulee osakkeen arvo varmasti alaspäin vielä, jos sattuu menemään ylöspäin hetkittäin. Muuten voi toki rahastaa ylöspäin liikkeillä, mutta holdarien ei vielä kannata vaivautua.

    Äänestä

  • Venäjä ivy-maat oli viime vuonna 34 prosenttia NRE:n kokonaismyynnistä. Osakkeen kurssi on laskenut vuodessa 30 prosenttia. Markkinat ovat siis jo huomioineet vaikeudet. Yhtiö on terve, ja sen talous hyvä.

    Äänestä

  • Ralf11 kirjoitti:

    Venäjä ivy-maat oli viime vuonna 34 prosenttia NRE:n kokonaismyynnistä. Osakkeen kurssi on laskenut vuodessa 30 prosenttia. Markkinat ovat siis jo huomioineet vaikeudet. Yhtiö on terve, ja sen talous hyvä.

    Voisi kuvitella, että ihmiset Venäjällä ja muuallakin, jättävät talousvaikeuksien aikana kalliit premiumrenkaat hyllyyn ja ostavat tilalle halpamerkkejä.

    Venäjän pakotekierteen ulottuminen renkaisiin voisi olla myös yksi kurssia romahduttava asia, eli kyllä näitä uhkakuvia riittää koko loppuvuodeksi asti.

    Äänestä

Shortit ovat taas lisääntyneet Nokian Renkaissa eli ainakin isot ulkomaiset shorttarit uskovat vielä vakaasti kurssin laskuun.

Äänestä
  • Edelleenkin shortit on lisääntyneet eilisestä. Ei hyvältä näytä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Finsebbe kirjoitti:

Moi!

Kannattaako Nokian Renkaiden osakkeita ostaa?

Minä itse luulen että nyt olisi hyvä aika ostaa. Hinnat ovat mennet alaspäin mutta ovat nousseet ylöspäin nytten noin kaksi viikkoa.

-Aloittelija

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu