6-8 hv kakstahtikoneista

Tervehdys
On kulunut liiaksi aikaa, kun olen ollut tosissaan tekemisissä perämoottoreiden kanssa, joskus ihan työksenikin, mutta siitä on 20 vuotta.
Antakaahan mielipiteitä eri merkkisistä 6-8 hv kakstahtikoneista. Sellaisen uuden/uudehkon osto on nyt ajankohtainen. Oma mieli olisi kallellaan Evikan/Mercuryn suuntaan, mutta tekniikkahan on menyyt eteenpäin.
Kiitos etukäteen!
1316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joo ostin kesällä uuden 8 hp mercuryn. 2 tahtipeli ja käy tosi hienosti hiljainen tyhjäkäynti ja aika tehokaskin. Moottoritilavuus 210 kun esim joissakin 10 hp oli 170 kuutiotilavuus eli niistä on ilmeisesti puristettu enemmän tehoja. Kahvavaihteistolla eli kaasukahvassa kaikki vaihteet. Ensin epäilytti mutta käytännössä tosi hyvä kaikki hoituu samasta kahvasta. Paino 33 kg eli ei mikään keveimmästä päästä, mutta luulis olevan tukeva ja pitkäikänen kone. Joku kysy joella multa että oos tuo nelitahti mie vastasin että ei tietenkhään, son kaks tahti ja hiljanen sellainen...Eli suosittelen Mercurya.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markus kirjoitti:

Tervehdys
On kulunut liiaksi aikaa, kun olen ollut tosissaan tekemisissä perämoottoreiden kanssa, joskus ihan työksenikin, mutta siitä on 20 vuotta.
Antakaahan mielipiteitä eri merkkisistä 6-8 hv kakstahtikoneista. Sellaisen uuden/uudehkon osto on nyt ajankohtainen. Oma mieli olisi kallellaan Evikan/Mercuryn suuntaan, mutta tekniikkahan on menyyt eteenpäin.
Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu