Yleisö vaatii kuulla faktoja, totuuksia;)) äänisen aallot toive lauluna;) ja Pitkäsen syvällä rintaäänellä jorinat;)))
Kerran vielä järviradiota ja rammari soimaan
Markussetä
10171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
biisi toive 2 http://www.youtube.com/watch?v=DY2bX14NQkg
BUHAHAHAHAAAAA
ääliö
Nätti Jussi oli aikansa legenda, tukkijätkä ja tarinan kertoja, vaikutti mm. Muurolassa, Pisalla, Tervolassa ja silloisessa Rovaniemen kauppalassa. Nätti tunnetaan, ehkä parhaiten hänen eriskummallisesta jalan asennostaan,
toinen jalka kulki kantapää edellä ja tarinoistaan joita kuulee kerrottavan vielä nykyäänkin. Nätti-Jussin mukaan on nimetty useita paikkoja ja jopa liikennevälineitä ja onpa Aku Ankan taskarikin nimetty hänen mukaansa.
Nätti-Jussi taitaa olla paremmin tunnettu tarinan iskijänä. Tämä oli ajalta, jolloin ei ollut telkkua, radiosta tuli vain asiaohjelmia. Tarinat ja jutut piti kertoa ihan itse.
Nätti oli liikanimi. Jotenkin minusta tuntuu, että sekin oli jätkien huumoria ja viittaa Nätin kampurajalkaa. Ei siis ihan viatonta huumoria sekään.
Nätti, perheetön lentojätkä kuoli Rovaniemellä 1964. Mies kuoli, jutut elävät.
Juho Nätti.
Perskutarallaa. Etsiskelin Lehtisen kirjaa ja huomasin samalla olleeni väärässä.
Nätti ei ollutkaan liikanimi. Taas opin uutta. ;)))
Nättyähän tämä toiminta oli kokonaisuudessaan, joo valtterikin pääjehun kanssa sekoili loppuvaiheissa, josta juomapulloa mainostettiin, ei tosiaan vallulla --munkaan mielesta kaikki jauhot ole sopineet pussiin !!!
Joo, eivät ole kaikki rotat vielä ruislaarissa, siinä puhut totta. Minun laskuoppini mukaan 800 koijaria on ulkomailla ja heidän joukossa koko pajatson aivot. Jos oikein olen kuullut, KRP:llä on vielä muutaman kutsu vetämässä ulkomailla.
Hyviä kyntöilmoja sinne vaan. ;)))
Valtsun valtteri on näitä hopealle jääneitä monessa kisassa, mutta silti esittävät jotta ykköseksi olisi tultu -jos oikein aika olisi otetta tai muuten tuomittu, hää on tämä ikuinen hopealisti, jossa piisaa tuota voimaa aivan kuopimiseen asti, muttei aina niinkuin sanotaan jären puolelta, senpiä vaan ikuiselle kakkoselle, josvain loota kestää!
Eikai tämä mansikkamätäs muusta jymmärrä, kun -jotta ratio tuottaisee, tämä senmukkaan huastattello mistä kassaan maksettaan -niinkuin kapinauteissa ikkään, raha se on jokkaa ratkaisoo sanojen asettelut ja hetjärvellä vissiinkin, lissäksi pitkät matkat.
Minä tässä hopeinen mitalli kourassani pyörittelin silmiäni. Olenko joutunut kahden lehmämiehen moitteiden kohteeksi? Silloinhan heistä toinen on väärä ja toinen ehkä oikea. Voi maailman kavaluutta, winkkarihuijari on kömpinyt lehmämiehen nahkaan.
Toki ainahan voi olla niinkin, että kumpikin on oikea. Toinen on vaan hieman eri mieltä kuin toinen. Toinen kirjoittaa hieman eri nuotilla kuin toinen. Olen nähnyt partenogeneesisen lisääntymisen ihmeen.
Hanskista ja Wincapitan taustavoimista olen edelleen samaa mieltä. Giiclub touhuineen vaikutti kovin kotikutoiselta; oli kimppatiliä Nordeassa, koko touhu pyöri Suomessa vaikkakin verkkotunnus oli Floridassa, hevosista tässä pelataan ja ravimiehiä ollaan.
Valuuttakaupan myötä toiminta muuttui äkkiä vallan toiseksi. Rahaliikenteeseen tuli mukaan MB, toiminta laajeni ja mukaan tuli erittäin monimutkaiset viritelmät. Tuli myös ulkolaiset tilinomistajat. Samanlaisia verkkokusetuksia oli pyörinyt useita entisen itä-blokin maissa.
Jos minä, entinen maakuntasarjan hopeamitallitasoinen hiihtäjä ilmestyn SM-kisoihin ja nappaan kullan, minut on doupattu. Samaa epäilen winkkarista. ;))))