Apua, äkkiä!

Mulla alko menkat niin miten kertoisin äidilleni asiasta? Olen ottannut hänen suojia. Olen menossa mökille viikonloppuna ja voinko uida ja tarviinko tamponeja? Mitä mie otan mukaan sinne?
9112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Järvessä voi uida ilman tamponeja. Muista kuitenkin suojata lauteet pyyhkeellä tms.

Äidille kerrotaan suoraan, joko ujosti tai reippaasti. Helpottaa kummasti, kun on kotona asiantuntija, jonka kanssa voi mahdollisista ongelmista jutella ja jolta saa käytännön niksejä.

Äänestä

tavalleen kerrot. Kyllä saat äidiltäsi kaikki riittävät tiedot, kun kysyt kuukautisista- Ja äitisi hommaa sulle ne tilkkeet, tai antaa rahaakin niihin. Tamponia ei toinna käyttää uidessa. eikä muutenkaan liikaa- se on vaihdettava nimittäin usein, ettei tu tulehduksia, side on hautovampi mutta muuten riskitön. Tervetuloa naisten joukkoon.

Äänestä

Kerrohon äidillesi vain reippaasti helpointa tehdä se heti, sillä se vaan vaikeutuu ajan kanssa ja äitisi osaa samalla parhaiten neuvoa mitä mökkireissulla tarvitset mukaan ja mieten varustaudut.
Järvessä voit uida ilman suojaa.

Äänestä

Kiitos! Mitä sidettä suosittelette? Mitä sidettä ETTE suosittele? (mulla on tosi runsaat menkat) Millainen se tamponi oikein on? Entä asetus?

Äänestä
  • Kaikki sidemerkit käyvät. Kokeilemalla muodostat oman suosikkisi.
    Siteitä on saatavilla eri imukykyisiä. On normaali side, Super side ja yöside. Yöside on pitkulaisempi ja estää hyvin ohivuotoja nukkuessa. Siinä on erittäin hyvä imukyky. Lisäksi on siivekkeelliset siteet, jotka pysyvät tosi hyvin paikoillaan ja estävät hyvin ohivuotoja kuntoillessakin.
    ¨
    Pikkuhousunsuojat ovat käteviä, kun tiedät suunnilleen kiertosi pituuden tai sinulla on tunne, että parin päivän sisään alkaa vuoto. Se suojaa pikkuhousut, mutta ehdit laittaa kunnon siteen ennen kuin vuotaa kunnolla. Se on kätevä myös loppuvuodon tihkutellessa. Kolmas käyttö on tamponin lisäsuojana.

    Tamponi on teollisesti tosi tiukaksi puristettu vanupötkylä. Se työnnetään ohjeen mukaan emättimeen, jossa se imee kuukautisveren. Se on vaihdettava vähintään kahdeksan tunnin välein, kuten siteillekin suositellaan. Tamponeja on myös eri imukykyisiä. Kannattaa aluksi kokeilla pienintä, joka on helpoin laittaa.

    Joskus myöhemmin, kun tamponi on tuttu juttu, voit kokeilla, onko kuukuppi sinun juttusi.

    Äänestä

Eiköhän äitisi ole jo vähän aavistellutkin, että menkkasi alkavat tai että olet siinä iässä, että pian alkavat. Miten olisi vaikka, että "saanko käyttää terveyssiteitä sinun paketistasi?"

Alkuun menkat voivat olla vähän hankalammat ja runsaammat, eli kannattaa pitää kuukautissuojia mukana laukussa kaiken varalta aina. Vuoto saattaakin vielä jatkua, vaikka luulit sen loppuneen jne. Mutta jos alkuun onkin hankaluuksia, niin yleensä se siitä tasoittuu, ja menkkojen kanssa pärjää.

Kuukuppi on varteenotettava vaihtoehto sitten, kun vuodot ovat säännölliset. Voi olla neitsyelle hankala. Kuukupin paikalleen saanti vaati itselläni aikamoista opettelua. Mutta opittuani en ole enää juurikaan muuta käyttänyt kymmeneen vuoteen.

Itse käytin tampponeja ehkä vuoden sisällä ensimmäisistä kuukautisista, mutta oma kiertoni ei ollut silloin vielä säännöllinen/ennakoitava, ja ohivuotoja tapahtui tamponinkin kanssa.

Onnea uuteen elämänvaiheeseen!

Äänestä

Kiitos paljon neuvoista! Mitä siteitä kannattaisi käyttää? Entä tamponi?

Äänestä
  • Kokeilemalla sen tiedät mikä itsellesi on hyvä, etenkin tamponi vaatii testausta!

    Äänestä

Kiitos paljon kaikille vastanneille, tarvitsin apua! :) Sanoin äidilleni asiasta ja hän kävi ostamassa töistä tullessaan. Nyt on jotenkin helpottunut olo. Sain tamponin sisälleni kun mulla oli viimeks menkat, ei mitään ongelmaa, en tuntennut paljoakaan ja otto ei tuntunnut miltään. Menen kesälomalla tätini luo ja silloin on menkat joten ajattelin että rupeaisin käyttämään sitä tamponia, ei ole sellaista sähläystä niiden siteiden kanssa ja voinhan tietty välillä käyttää siteitäkin ja tamponin kanssa ettei tuu ohivuotoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menkat alkoi kirjoitti:

Mulla alko menkat niin miten kertoisin äidilleni asiasta? Olen ottannut hänen suojia. Olen menossa mökille viikonloppuna ja voinko uida ja tarviinko tamponeja? Mitä mie otan mukaan sinne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu