vesiposti vuotaa

talon omistaja

Voiko vesiposti mennä rikki liian kalkkisesta veestä johtuen n. 5-27 vuoden aikana? Ongelma on et auki tulee hyvin vettä mutta ku kiinni laittaa nii jää liruttaa ja sen kuulee ettei ole kiinni.

6

3387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin on kestäny

      Ihan varmasti voi. 27 vuodessa saattaa kumitiivistekin jo kovettua.

    • ei orakselle

      paskalaatuisia kun eivät kestä. kyllä vesipostin pitäisi normaali käyttöikä kestää ilman mitään tiivisteen kovettumista tai sellaista ongelmaa. nykyään kaikki tehdään niin että kestää juuri takuuajan loppuun ei yhtään pitempään. oras on ihan paska firma. suurin osa hanoista on rikki parin vuoden käytön jälkeen. saa huoltomies käydä vaihtamassa osia yksi toisensa jälkeen

    • 11+12

      Oras toimii kuin junan vessa. Ei vaan saa kiristää liikaa, jolloin tiiviste kuhjaantuu. Putkesta liruttaa vettä vielä tovin sulkemisen jälkeen, eli valuttaa putken tyhjäksi ja estää siten jäätymisen, varsinainen sulkuosahan on sisällä. Saa varaosia ja takuu toimii loistavasti.

    • d.i.y

      Nimenomaan ylikiristämisestä ne hajoaa, muuten kestävät vuosikymmeniä. Kyllähän niissä joku voiman käytöstä varoittava tarrakin on (ainakin alkujaan ollut), mutta monenkaan silmään se ei osu. Tai sitten ei vaan ymmärretä jäätymissuojan toimintaa, eli putken tyhjenemistä vedestä ja siksi väännetään sulku rikki.
      Minäkin musitelen, että Orakseen saisi korjaussarjan..

    • putkimiehen akka

      toivottavasti jääratojen jäädyttämiseen käytetyt vesipostit eivät vuoda

    • koneet kuntoon

      ORAS
      VARAOSA 438281V ORAS LAUTANEN DN15
      6,00 €varastossa
      Jos kyseessä on Oraksen vesiposti.hae tuollaine ja katso netistä vaihto jos rohkeus riittää nii pärjäät 20v. muutoi siihen käy tavallinen hanatiiste isompi koko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      113
      1135
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      864
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      679
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      642
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      608
    6. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      62
      600
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      584
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      523
    9. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      90
      453
    Aihe