Voiko oravanpoikasta tuoda sisälle lämpimään?

Help! D':

Kysymys kuuluu siis: Voiko oravanpoikasta tuoda sisälle lämpimään? Voiko se tuoda mukanaan jotain tautia?

Ai niin, tässä nyt vähän selvennystä:
Äitini / veljeni (en tiedä kumpi, kumpikin aikuisia) löysi tänään aamupäivällä nurmikolta oravanpoikasen. Sillä ei ollut emoa, eikä silmät auki. Isoveljeni (23v) juotti ruiskusta sille laktoositonta maitoa muutaman tipan. Pieni orava on nyt liiterissämme, puhtaassa kupissa vanhan pakastimen päällä (ei ole toimiva pakastin :'D). Kuppiin laitoimme ruiskun, josta pieni orava saisi maitoa halutessaan ja heiniä lämmikkeeksi. Ulkona on 20 astetta lämmintä, joten sillä ei pitäisi ainakaan kylmä olla ja liiterimme suojaa tuulelta. Oravaksi sen tunnisti kohta aikuinen (toinen isoveljeni) veljeni. Veljeni kertoi sen olevan noin 2 päivän ikäinen (hän on kunnon eräjorma :D). Sillä ei ole vielä karvoja, eli orava ei saa lämpöä karvoistansa. Niin.. äiti ei meinaa hyväksyä sitä sisälle, koska se voi tuoda jotain tautia. Luin netistä, että moni oli ottanut pienen oravanpoikasen sisälle, eikä se mitään tautia ollut mukana tuonut. Se on hirveän raukan näköinen, yksi kyynelkin taisi tulla. :'/
Pieni orava näyttää olevan suhteellisen hyvässä kunnossa, mutta "tuhisee" hieman hengittäessä.

Mitä mieltä te olette, voiko sitä ottaa sisälle?

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luonnonystävä

      Hm...tuota noin, kun pikkunen on noin vähänen, ennuste ihmishoivattuna vaikuttaa heikolta.
      Olen itse mitä suurimmassa määrin luontoihminen ja mielestäni olisi armeliainta tässä tapauksessa, kun kyse on ihan yleisestä eläimestä, pyytää "eräjormaa" saattamaan pennun metsään; hän kyllä osaa.
      On vielä niin, että vaikka oletettu emo löytyisikin, se tuskin enää hyväksyisi teillä tietymättömillä ollutta pentua omakseen. Näin on ainakin omat kokemukseni osoittaneet.

    • PRoffa55

      Poikanen olisi pitänyt jättää rauhaan, todennäköisesti sen emo oli jossain lähettyvillä. Ne voivat siirtää poikasiaan niskasta kantamalla. Olisit tarkkailut tilannetta muutaman tunnin 50 metrin päästä oravanpoikasesta, ja jos sinä aikana ei emoa olisi näkynyt olisit laittanut oravan osittain villasukan sisään ja antanut sitä laktoositonta maitoa hieman ja jättänyt sen paikalleen siihen maahan. Jos se vielä seuraavana päivänä siinä olisi niin sitten eläinhoitolaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1796
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      838
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe