Valvontakamerat ja valvonta

Jossain pienissä putiikeissa on valvontakamerat mutta miksi? Ilmeisesti ainakaan vartijaa ei ole koko talossa olemassa, eikä kukaan ole valvomassa mitään monitoria. Meneekö siis videoyhteys noista kameroista suoraan johonkin vartijointipaikkaan tai poliisille?
2161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä varkaan kiinni saa ottaa ihan jokamiehen oikeuksilla, ei siihen vartijaa tarvita. Joten monesti kameroita valvoo yrittäjä itse, plus tuovat ne hieman kynnystä lisää varkallekkin, vaikkei niitä niin aktiivisesti valvottaisikaan.

Äänestä

Kuva tallentuu yleensä kovalevylle. Siitä on helppo jälkikäteen katsoa jos joku väittää ettei tehnyt niin kuin väitetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en ole varas kirjoitti:

Jossain pienissä putiikeissa on valvontakamerat mutta miksi? Ilmeisesti ainakaan vartijaa ei ole koko talossa olemassa, eikä kukaan ole valvomassa mitään monitoria. Meneekö siis videoyhteys noista kameroista suoraan johonkin vartijointipaikkaan tai poliisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu