Vinkkejä kaivataan! 4 kk vanha talvikkoni käyttäytyy hyvin epäsosiaalisesti ja aggressiivisesti, toisin kuin edellinen kääppärini. Puitteet pitäisi kuitenkin olla kunnossa: talvikko saa tuoreruokaa joka päivä, vettä on tarjolla, häkki on tilava ja virikkeitä löytyy. Mutta suosiolla ei sitä saa kädellä nostettua häkistä, eikä myöskään tulemaan kädelle (ellei ole jo valmiiksi poissa häkistä). Jos yritän houkutella pois häkistä jonkun "purkin" avulla, niin välillä tulee, usein arastelee. Talvikkoni puree aikas lailla, jäystää sormiani koko ajan, mutta yritän silti kesyttää rauhallisin ottein ja kärsivällisesti. Mutta pliis, löytyisikö keneltäkään keinoja kesyttää tämä pikkuinen vintiö? Ja onko mahdollista, että sille on jäänyt jotain pahoja kokemuksia eläinliikkeestä, josta talvikkoni ostin?
talvikon epäsosiaalisuus
4
310
Vastaukset
- Mimmi
jos se on vasta vähän aikaa tehnyt tuota ja se on naaras,sillä voi olla vain kiima........jos olet ostanut sen eläinkaupasta,niin tuo on ihan normaalia koska eläinkaupassa ei käsitellä lemmikkejä YHTÄÄN,niin ne eivat olleet tottunut käsittelyyn,ei huolta.Ainakaan minun mielestäni ei ole huolta mutta en ole kasvattaja niin saatat saada jostain muualta lisää tietoa.
- nöpö
tuokaan pidä ihan paikkaansa että jos ostaa eläinkaupasta hamsun niin puree/on epä sosiaalinen minun syyrialaiseni (Nöpö) on ostettu eläikaupasta ja ei ole purrut kertaakaan ja ON sosiaalinen!!
- viaton.lapsi
nöpö kirjoitti:
tuokaan pidä ihan paikkaansa että jos ostaa eläinkaupasta hamsun niin puree/on epä sosiaalinen minun syyrialaiseni (Nöpö) on ostettu eläikaupasta ja ei ole purrut kertaakaan ja ON sosiaalinen!!
ei se tosiaan aina pidä paikkansa, mutta oletteko koskaan kuulleet _kasvattajalta_ ostetusta aggrissiivisesta hamsrista? minä en ainakaan. mutta eläinklauppa tapauksia on monia. on eläinkuappojakin tietty monen laisia, toiset käsittelee, toiset ei. mutta mistä sen tietää? minä en ainakaan pidä ajatuksesta, että eläimet myydään kaupassa _tavaroina_ joilla on hinta ja jotka elvät näyteikkunassa ja kaupan hälinässä. mutta en kuitenkaan kiistä, etteikö eläinkaupoista saisi myös sosiaalisia ja terveitä yksilöitä. eräs omanikin on ostettu eläinkaupasta, nyt se on jo päälle kaksi vuotias, tosin nykyään kovin aggressiivinen, puree koko ajan.
jos talvikko on noin nuori, eikä kesy sitten millään niin alkaa olla jo hieman huolestuttavaa. voisiko olla mahdollista, että sillä on jokin sairaus, ja se puree kovien kipujensa takia? tässäkin tapauksessa voisi kääntyä kasvattajan puoleen, jos se olisi sieltä ostettu... mutta katso hieman tilannetta, älä yritä pakolla ottaa käteen. aina kun käsittelet sitä, niin pese kädet ennen käsittelyä, ja hiero niitä hieman puruissa. tarjoa herkkuja kädeltä, äläkä yritä työntää kättä hamsteria kohti, vaan annan hamsterin edetä itse.
onnea uuden talvikon kanssa!
- wiidii
Hei! Itsellänikin oli talvikko, joka oli ostettu eläinkaupasta ((tosin itse en ollut kyseistä hamsua ostanut, vaan sain sen rescue-tapauksena eräältä henkilöltä))
Tämä kyseinen neiti pureskeli agressiivisesti sormia, hyökkäsi käden kimppuun aina kun sen laski terraan. Lopulta, hamsun oli ollut meillä jo lähemmäs puoli vuotta, tämä neiti uskaltautui käteeni. Olin kärsivällisesti käsitellyt hamsua, enkä välittänyt, vaikka sormeni olivat lähes verillä jatkuvasta pureskelusta. Kyseinen hamsu oli muutenkin erittäin villi, ei tykännyt käsittelystä vaikka nousi käteen reilusti.
Eli aina kun yrität ottaa pikkuisen hamsun käteesi, hiero käsiäsi puruun, kunhan olet ensin pessyt kätesi (varsinkin jos kotonasi on muita hamsuja!!) ilman saippuaa. Testaa sitten, uskaltaisiko hamsu nousta kätesi. ÄLÄ jahtaa hamsua, sillä siitä se pelästyy vielä enemmän, sillä luulee käteäsi saalistajaksi.
Ja tuosta eläinkauppa-hommasta. hamsuissa on monia eri poikkeuksia, jopa luonteessa. Ja riippuu myös kasvattajasta, joka myi hamsun eläinkauppaan. Ei saa tuomita heti kaikkia eläinkauppoja, sillä EIVÄT kaikki ole samanlaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084711Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293443No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 491524
- 361423
- 381246
- 141162
- 1641050
- 271048
- 6954