Miksi olen näin hemmetin ruma?

asdfgh5

Geenilotto ei oo suosinut yhtään. Isosisko on pitkät vaaleat hiukset, siniset silmät ja huomattavasti paremmat piirteet äidin puolelta kuin minulla enkä voi olla vertaamatta itseäni siihen. Kuvat onnistuu siskolla aina, mutta mulla ei edes miljoonannen yrittämän jälkeen.

Kasvoissa tuntuu olevan kaikki pielessä ja vartalossa myös. Ehkä ne on symmetriset, mutta muodot sitten ei. Mulla on näkyvät ja leveät sieraimet edestä päin, vaikka en ihan porsas olekaan, ja kapeat huulet sekä ALASPÄIN näkyvästi vääntyvät suupielet. Puhumattakaan nyt pyöreistä piirteistä mitkä on melkein poikamaiset ja kellertävästä luustosta (näkyy hampaista)
Tykkään ehkä ainoastaan silmistäni. Ikinä en ole saanut kehuja keneltäkään ulkonäöstäni paitsi jotain söpöksi kehumista läheisiltä kavereilta ja äidiltä, mutta en ikinä muilta.

Vartaloa voin muokata mutta tän naaman kanssako pitäisi sitten elää loppuun asti? Tuntuu, että olen joka paikassa se ruma ankanpoikanen kun taas kavereissa ja luokkalaisissa tuntuu olevan jotain yleisesti viehättäviä piirteitä eikä ne jää yksin.
Ite en ole edes halannut ketään vaikka en näytä epävarmuuttani julkisesti, mutta toisaalta se taas vaikuttaa kans siihen lähestynkö ketään. En koe kelpaavani kellekkään.

15

3306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jklöä6

      Itse olen huomannut, että enemmän merkitystä on persoonalla ja olemuksella kuin sillä miltä näyttää :) Hyväksy itsesi hyvine- ja huonoine, muutettavilla ja muuttumattomine puolinesi ja panosta persoonaasi jota ulkonäkösi vain korostaa. Mutta jos nyt ulkonäöllesi haluat jotain tehdä, niin kampaaja voi leikata hiuksesi tietynlaisesti kaventamaan kasvoja ja pitämistäsi silmistä voi hieman meikkaamalla saada huomionkiinnittäjän pois epämieluisista kasvonpiirteistä..

    • pepzi

      Niin jklöä6 on oikeassa, myös nenän voi meikata kapeammaksi ja muistakaa ihmiset ulkonäkö ei ole tärkein, tuossa äskeissä tekstissäni juuri kommentoin sitä, kuinka sisäiseti kaunis ihminen on paljon suurempi, kuin hyvännäköinen kusipää.

    • rumiöuuuuuss

      Sama... et ole yksin

    • Assh*e

      Se voi olla, että katsot omia kuvia kriittisemmin kuin muiden. Ulkonäkö ei kerro kaikkea, olet luultavasi muita lahjakkaampi muissa asioissa. En voi sanoa sinua rumaksi kun en ole nähnyt kuviasi ja tuskin sitä kuitenkaan olet :) Naiset ovat kauneimmillaan tietyssä iässä, toiset nuorena ja toiset vanhempina(riippuu geeneistä). Itsehän näytän perseenreijältä mutta elämä silti onnellista.

    • 7+10

      Olet jonkun silmissä varmasti maailman kaunein. Joskus muista erottuvat kasvonpiirteet voivat olla se syy miksi parisuhde kestää niin pitkän aikaa, kun samannäköisiä on niin harvassa. Älä siis huoli. Lisäksi luonne on kasvonpiirteitä tärkeämpi.

      • I agree;)

        Oon tosi yllättyny et teil ihmiset on näin samoi mielipiteitä mun kanssa:D en tykkää ku kaikki on nii pinnallisia


    • minävainnn

      Ulkonäkö voi itselleen olla suuri asia tuossa iässä. Mutta varmasti olet kaunis. Mieti vaikka ystävääsi joka käyttää meikkiä, hän ei usko näyttävänsä hyvältä. Mutta kaikissa on jotain kaunista. Siskojesi mielestä heidän omat kuvansa näyttävät erillaisilta kuin sinun mielestäsi. Ja itsetunto vaikuttaa enemmän kuin ulkonäkö. Joku kaunotar saattaa vain kettuilla kaikille, ei sellaista jaksa. Joku ajattelee ettei itsessään ole mitään hyvää. Ja ostaa kalliin kännykän jolla mahtailla ulkonäkönsä sijasta.

    • Jokukampela

      Muistakaa että jos ei vertaa muihin niin voi saada hyvän itsetunnon. Ja hyvä itsetunto ei näy, mut sen tuntee ku hyväitsetuntoinen ihminen seisoo vieressä. Ja se välittää sanatonta viestiä siitä kuinka kauniina se itteään pitää ja se saa muutki uskomaan sen kauniiks. Uskokaa pois! Ja hyvän itsetunnon saamiseen varmaan käy joku myös tanssi tai muu liikunta ku nenä päähän.

    • Onni768

      Olet kaunisvaikka olet ruma. Olet kaunis usko rumuuteen.!

    • Joni W

      Varmaan liioittelet nyt! Vaikea sanoa mitään vain tekstin perusteella. Laita kuvaa tänne?

    • peiliinkatsoja

      Ulkonäköönsä voi suhtautua humoristisen sarkastisesti. Itse peläsyn joka kerta kun katson peiliin. En ole ruma enkä kaunis. Olen sellainen kun ihmiset ylipäätään ovat. Pyöreä pää ja kummallinen vartalo missä sojottaa kaksi kättä ja jalat. Ihminen on karvaton apina ja se on vain hyrväksyttävä koska on ihmiseksi syntynyt. Kukapa ei olisi ennenmmin vaikka ruusu tai kissankello metsässä. Uljasta olisi olla valkoinen joutsen tai vaikka sininen tähti avaruudessa. Mikään edellä mainituista ei vertaa itseään toiseen saman lajin yskilöön. Vertaaminen on ihmisen keksintö ja ennen kaikkea muotimaailman eli kulutushyödykkeitten keksijän juoni millä saadaan ihmiset ostamaan aivan mitä tahansa. Kasvatus edesauttaa ihmistä vertailemaan itseään aivan kaikessa. Kunkin aikakuden keskivertoihmistä vedätetään jollakin luksusihmistyypillä. Häntä aivopestään käyttäen hyväksi alemuudentunnetta ja nöyryyttämistä. Kierot mainokset käyttävät surutta ihmisen opittua vartaamista hyväkseen. Kannattaisi tutkiskella nykyistä maailmaa ja tunnistaa sen mielettömät sudenkuopat. Mikä ja kuka määrittelee ihmisen ihmisyyden? Ja ennenkaikkea kuka ja mikä määrää sen minkä näköinen kenenkin tulisi olla ja miksi.

      • UnderRaimbow

        No nyt kyllä oli syvällistä.
        Asiatekstiä.
        Ihailu mykistää.


      • Tähdet eivät toimi LEDeillä.
        Ne eivät ole sinisiä.


    • Anonyymi

      Kukaan ihminen maailmassa ei ole ruma!

    • Anonyymi

      Minä olen ruma ainakin ihmiset sanovat että olen ruma ja laiska, että en osaa mittään, kaikki syrjii, olen yksinäinen, köyhä. Pitäis olla kova valehtelemaan juoda viinaa polttaa tupakka, katsoa jääkiekkoa että kelpaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2141
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1399
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1376
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1245
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      938
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      162
      828
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      796
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      732
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      716
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      665
    Aihe