Tarvin vinkkejä

Santimarsu7

Hei! Olisiko jollakin tyypillä vinkkejä, ku me otetaan ehkä nyt kesällä marsuja. Onko ulkohäkiksi hyvä sellanen marsun/kanin häkin yläosa tai no se häkki osa? Saako sitä jotenkin maahan kiinni ku meijän koira saattaa jyrätä sen ku se on niin hullu koira. Mitä virikkeitä olisitte keksiny marsuillenne?

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsuilija

      Suosittelen lämpimästi marsut.net foorumia. Sieltä löytyy vaikka mitä vinkkiä kaikkeen marsuun liittyvään. Ja häkin yläosa käy ulkohäkiksi, mä käytän niitä nyt väliaikaisesti. Kannattaa vahtia niitä marsuja kun ne on ulkona. Virikkeitä on vaikka minkälaisia. Mielikuvitusta vaan ja vaikka kirpparille niin sieltä löytyy kaikkea. Tai vaikka ikeaan. Esim. Eläinkaupasta saa salaattipalloja, aktivointipalloja, yms. Ja ulkoa voi hakea oksia. Tuolla marsut. Netistä löytyy kaikki puulajit joita saa antaa. Ja tiiliä voi kans laittaa häkkiin. Muistathan hankkia marsuillesi mahd. Ison häkin tai vaikka taikakuutiohäkin. Pienin häkin kokokahdelle marsulle on 120cm x 60cm. Ja pyyhkeisä voi tehdä riippumattoja yms. Jos osaat vähän enkkua niin kirjota youtubeen : how to make guinea pigs toys tai how to make guinea pigs tunnel. Toivottavasti oli apua ja tosiaan käy tuola marsut.netissä. :))

    • santimarsu7

      Kiitos! Haittaako jos häkki on 118cm pitkä? Ku halpahallissa on myynnissä sellanen. En oikein ite tykkää niistä taikkis häkeistä niin... Ja muuten kiitos noista vinkkeistä mitä ois marsuille leluina. Mä oon lukenu jostain missä oli silleen näin: ''vain mielikuvitus on rajana marsun virikkeisiin''. SUOSITTELEN

    • marsuilija

      Ei kaks senttii nyt mitää haittaa. Ja voithan rakentaa häkkiin tason. Ja marsuja pitäisi myös juoksuttaa päivittäin lattialla. Joku 1-2 tuntia. Mutta mä juoksutan pari kertaa viikossa vähän kauemmin. :) niin vain mielikuvitus on rajana virikkeissä kunhan katsoo että virikkeissä ei ole mitään myrkkyjä eikä niistä tule mitään esim.tikkuja. :)

    • Santimarsu7

      Voi kiitos tiedosta!! Olen kyllä lukenut kamalasti marsuista keskusteluissa ja kirjosista yms, mutta en ole saanut tietoa juoksutus ajasta, keksin omasta päästäni koulu lemmikki esitelmään (jonka tein marsusta) "marsu pitäisi päästää häkistä ulos noin 1-2 tuntia päivässä".
      KIITOS MARSUILIA!!!

    • Santimarsu7

      Käykäämuuten myös mun kyselyssä "kaikenlaista marsu /kysymystä/vastausta/tietoa täältä" keskustelussa!!

    • Marsuilija

      Mä laitoin sulle sähkäriä. :)

    • Santimarsu7

      KIITTO SÄHKIKSESTÄ!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe