Kumppanin aseksuaalisuus

normaalimies112

Mitä tehdä, kun seurustelukumppani kertoo olevansa aseksuaali, eli ei halua seksiä? Voinko silti pyytää häneltä seksiä silloin tällöin? En halua pettää enkä jättää.

Voisiko jokin terapia auttaa aseksuaalia paranemaan?

7

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eii

      jos käytät sanaa "paranemaan" ja käsität kumppanisi seksuaalisen suuntautumisen sairautena niin erotkaa. kumppanisi ei ansaitse kaltaistasi ahdasmielistä ihmistä. aseksuaalisuutta ei "paranneta terapialla" tms. koska se ei ole sairaus vaan _seksuaalinen_ suuntautuminen. onko sinun mielestäsi myös esimerkiksi heterous sairaus joka pitäisi parantaa terapialla? veikkaan että ei. niin, älä ole typerä. päänsisäinen maailmankuvasi on liian mustavalkoinen josset ymmärrä kumppaniasi.

    • juoksejojuokse

      Kantapäät vastakkain. Onneksi edes nyt kertoi eikä joskus vuosien päästä.

    • olevansa

      Sinun pitää mennä hoitoon (terapiaan) kun on valinnut itsellesi kumppanin josta pitää valittaa.

    • EronnutAseksuaalista

      Aseksuaalisuus on suuntaus. Aseksuaali ei halua seksiä. Eikä se muutu.
      Hienoa, että seurustelukumppanisi kertoi asian ja oli avoin. Minun puolisoni ei kertonut.

    • JalatAlle

      Aseksuaalisuutta käytetään myös muotisanana silloin, kun oma seksuaalisuus ällöttää enemmän kuin kiinnostaa, ja halutaan lakaista asia helposti maton alle. Totta kai on olemassa todellisia tapauksia, mutta monella se myös loppuu siihen, kun löytyy joku joka vie ns. jalat alta.

    • ymmärrätkösnyt

      sul on ihku suhde jo nyt, entäs tulavaisuus

      ootte ystäviä, ette muuta

    • henkilökohtaista

      Se on mielestäni parisuhteessa elävien oma asia harrastavatko seksiä vai ei tai hellivätkö vai mitä tekevät kunhan eivät satuta toisiaan. Ei se kuulu kenellenkään jos on onnellinen yhdessä vaikka ei sitä seksiä olisikaan. Ei se keneltäkään muilta ole kuitenkaan pois eli pariskunta miten tahansa kunhan eivät satuta ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      367
      1821
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1638
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1338
    4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      930
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      401
      878
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      69
      869
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      714
    8. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      666
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      53
      656
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      651
    Aihe