kanootilla onneen?

tumaka

Hei, olemme aviopari, joka on harrastanut vaähän kanoottiretkeilyä Itä-Suomessa ja viime kesänä Pärnun seudulla Eestissä (onnistuneesti!).

Nyt meitä kiinnostaisi ehkä Irlanti, Etelä-Eurooppa tai muu mielenkiintoinen kanootinmentävä kohde.

Onko kellään kokemuksia tai linkkejä joista olisi hyötyä.

5

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matrix

      Markkinoidaanko Irlantia kanoottimatkailuun sopivana maana? Tuli vaan tässä mieleen, että mihin päin Irlantia aattelitte lähteä melomaan?
      Itse kun olen Irlannissa jonkin verran matkaillut niin voisin sanoa että sellaisia jokia kuin Suomessa on ei ole missään. Joet siellä lähinnä muistuttaa ojia ja mielestäni niissä ei oikein edes kanootilla pääse.

      Toki voin olla väärässä, mutta kun itsekin olen kanoottihommista kiinnostunut niin kerrotko enemmän näistä kanoottimatkoistanne ja siitä mistä keksitte lrlannin melontamaaksi?

    • Ossi

      Asuin taman kesan Ranskassa,tarkemmin sanoen pikku kaupungissa nimelta Tournon Saint Pierre .Se sijaitsee aika keskella Ranskaa,n. 100 km Toursista etelaan.Lahin vahan isompi kaupunki Le Blanc.Kanootti harrastus siella on valtavaa,onhan isoja puhdas vetisia jokia paljon.Lahes kaikki laskevat aikanaan Loireen.Kanootti ja kajakkiseuroja on lahes joka kaupungissa.Meilla on oma kajakkikeskus jonne jokeen on rakennettu nykyaikainen koski harjoittelua varten. Kaiken saa vuokrattua paikan paalta.Todella luonnon kaunista aluetta,sopiva lampotila,ei haittaa itikat eivatka sateet.Tuli varattua paikka ensi kesaksikin ja ehka sitten kokeilen kanoottiakin ,sen verran mukavalta naytti retkeilijoiden meno.

    • Matrix

      Tuli vaan mieleen että onko suunnitelmissa ollut koskaan lähteä Lappiin harrastaan melontaa? Lapissa nimittäin riittää vesistöä siihen tarkoitukseen.

    • Ossi

      Edellisen viestini lisaksi selvennysta lisaa. Asuikaupunkini on kuin yksi pieni kaupunki,mutta kun laaninraja kulkee keskelta, hallinnolliseti on kaksi kauopunkia, siis Tournon St Pierre ja toinen puoli Tournon St. Martin,josta on tietoa paljon ja mm koskikuvia esin Googlen kautta haettuna.

      • tumaka

        Voi kiitos vinkeistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      201
      20695
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      97
      15624
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15472
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      148
      10659
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      117
      9499
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      31
      8194
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      8165
    8. 234
      6736
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5968
    Aihe