kirjasta maksu kun olen "hukannut" sen

vai miten sinulla kä

onko teille sattunut noin että olette mielestänne palauttaneet tahiette mutta sitä ei teiltä löydy ja nyt kirjasto karhuaa aineiston hinnan? puhumalla tuskin syntiä pois saa tympäsee vain maksaa kun epäselvä. ennen kävi näin ja löytyi aina kirjastosta hyllystä tms kun ei ollut tätä lainausautomatiikkaa, nykyäänhän niin ei voi käydä eli joudut maksamaan,

4

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tylsä tyyppi

      Palauttamatta jättämäsi kirja tuskin mikään kirjoitusopas. Tai jos on niin, sitten se on jäänyt lukematta.

    • löytyi se

      Kirjastojen säännöissä on, että asiakas on velvollinen korvaamaan uuden kirjan, jos hän sen hukkaa. Silloin ei käy, että käy ostamassa uuden, vaan pitää nimenomaan maksaa kirjaston ostama teos, koska siinä on mukana lainausmaksuja ym. On siis kalliimpaa kuin hankkia kyseinen teos itselle.

      Sille, että kirjaa ei löydy, voi tulla selitys paljon myöhemmin. Itse löysin yhden kirjan muuton yhteydessä. Olin pitänyt sitä piilossa, kun vielä asuin vanhempien luona. Kirja löytyi varastohyllyltä muuttaessani omaan asuntoon.

    • Ma(i)steri

      Meillä päin on riittänyt, jos vie saman nimikkeen kirjastoon. On minulta karhuttu kirjaa, joka löytyikin kirjaston hyllystä. Aikanaan, kun täällä vielä palautettiin kirjat tiskille, hävisi yksi kirja (joku todennäköisesti otti sen (ei kuulemma ollut virkailijan mielestä täysin tavatonta)). Jouduin maksamaan sen, koska kyseistä kirjaa ei ollut enää saatavilla. Hintapyyntö oli aluksi 120 mk, mutta sain kohtuullistettua muutaman vuoden vanhan tusinaviihderomaanin hinnan 50 mk:ksi (siinäkin oli 90% liikaa). Ongelma on osaltani poistunut, kun meidän kirjastossa siirryttiin palautusautomaatin käyttöön.

    • austerism1

      Kyllä lainaus- ja palautusautomatiikka voi aiheuttaa näitä ongelmia. Siksi kannattaakin palautusautomaatista ottaa aina kuitti ja tarkastaa se - muuten ei mahda mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe