syön vähän koulussa(ehkä salaattia,vettä ja harvoin leipää). sit jos syön vaikka kotona vähä enemmän tulee heti hirveen syyllinen olo et miks söin jne... kaverit sanoo että oon laiha mut kyllä mä tiedän etten oo... käyn puntarilla 2-4 kertaa päiväs. melkee joka päivä käyn n.7km lenkillä josta juoksen noin puolet. inhoon itteeni:( onko mulla anoreksia? kiitos jo etukäteen!
anoreksiaa???
sini
3594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta siihen suuntaan menossa. Pyydä koulun terkkarilta apua ruokavalion suunnitteluun. Älä päästä tuota liian pitkälle, anoreksia vie mukanaan ja on monille hidas itsemurha. Laihana oleminen ei anna onnea elämään. Merkitystä on eniten sillä, että itse arvostat itseäsi. Jos se on vaikeaa, hae rohkeasti muilta tukea (terkkari, terveyskeskus, keskustelupuhelimet...) Toivon, että löydät elämääsi tarpeeksi sisältöä ja mielenkiintoa, että ei tarvitse tuolla painonhallinnalla sitä täyttää!
Kuulin juuri eilen, että kummityttöni on joutunut sairaalassa letkuruokintaan. Hän on 14v ja taistellut anoreksiaa vastaan kohta jo vuoden sairaalahoidossa. Ei tietoa selviääkö. Samaan ei kannata pyrkiä, vielä on paljon nähtävää ja koettavaa. Ei hänkään alkuun tiennyt, mihin kakki voi johtaa. *kyynel*
Miten niin ei ehkä viellä? Minusta tuo kyllä kuulostaa aika anoreksialta.
kyylä sulla on anoreksia, hae ihmeessä apua