Evirakin myöntää: Eläinsuojelurikkomuksia tiloilla paljon

Eikö jo riitä?

7

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämmästystä

      Rikkomuksia oli siis eläinten ympäristössä - ei eläimissä. Rikkomuksia oli navettojen turvallisuudessa, puhtaudessa, korvamerkkejä on puuttunut eläimiltä jne.
      Suosin edelleenkin suomalaista lihaa.
      Katsoin sanomalehdestä, kuinka viikoittain tuodaan nälkiintyneitä kissoja ja koiria huostaan....

    • Seurailija...

      Karsinatkin mitataan,ovatko tarkalleen lain määräämän kokoisia vähimmäiskooltaan.
      Valaistukset täytgyy olla riittävät, ilmastointi tarpeeksi hyvää, juomakupeista täytyy tulla vettä vähintään tietyllä nopeudella.

    • virike18

      "Laiminlyönnit voivat liittyä esimerkiksi puutteelliseen kirjanpitoon, vähäiseen virikemateriaaliin, pitopaikan rakenteellisiin puutteisiin tai tilaan nähden liian suuriin eläinmääriin. Laiminlyöntitapauksissa eläinten omistaja määrätään korjaamaan eläinten olosuhteet annetussa määräajassa. Kiireellisissä tapauksissa viranomaiset voivat myös järjestää eläimille ulkopuolista hoitoa paikan päälle tai muualle."
      http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet/elainsuojelu ja elainten pito/elainsuojelun valvonta/otantaan perustuvat tarkastukset/

    • Eräs emäntä

      Evira ei käytä sanaa "paljon". Toteaa, että niitä on edelleen, ja hiukan aiempaa enemmän. Esim. meillä huomautus tuli siitä, että maitohuoneen ikkunassa ei ollut kärpäsverkkoa. Ovet ja kaikki muut navetan, toimiston, wc.n ja rehuvaraston ikkunat saa olla selällään kesähelteillä ilman kärpäsverkkoa, mutta maitohuoneen ei saa. Viikon sain aikaa korjata asia, eläinlääkäri käydessään tarkasti.

      • Eläinrakas:D

        Se on hyvä, ettei eläimissä ole ollut moittimista, Korjattavaa tulee varmaan paljon maatiloilla - eihän karsinatkaan kestä ikuisuuksia eikä juottokupit, lamput jne. Huomautus niistä kuitenkin tulee, jos tarkastushetkellä ei ole kunnossa katsottavat kohteet.


    • Juupa juu

      Taas toi reaaliaikaisen kameravalvonnan vaatija kuvioissa. Mieti haluatko sinä omaan kotiisi, siis kuvitellaanpa haluatko sinä kameran sinun olohuoneeseesi, jotta joku tarkastaja voi tutkia hoidatko sinä sinun kissaasi/koiraasi tms. asiallisesti? Veikkaan että et halua, koska kyseessä on sinun kotisi, mikäs se meidän navetta sitten on? Ihan koti on sekin, tai pikemminkin kodin piirissä, paikka jossa työskennellään iso osa päivästä. Siksi että se kuuluu kodin piiriin, emme kaipaa ketään hippejä sinne kuvaamaan että voi voi kuinka kamala rike kun eläimet on sidottu KARSINOIHINSA kiinni. ettei vaan olisi parsia ja parsinavetta jolloin se on ihan Suomen lakien mukainen, en kajoa siihen onko se paras mahdollinen mutta ei nykyisillä tuottajahinnoilla niitä kalliita pihatoita voi rakentaa.
      Mutta jos tuommoinen kameravalvonta laitetaan meitin navettaan niin taidanpa harkita joko rikkovani tai peittäväni kamerat, mun yksityiselämää kun ei tarvitse kenenkään ulkopuolisen seurata olin joko navetan ulko- tai sisäpuolella, tai sitten voisi ihan tarkastajien kiusaksi tehdä navettatyöt vaikka ilkosen alasti, eihän sitäkään ole kukaan kieltänyt, yrittäjä saa valita työvaatetuksen itse =) Taitaisivat järkyttyä mutta oma syy kun kurkkivat. Tai sitten siirtäisi kirjaimellisesti kaiken yksityiselämänsä rippeet kameroiden ulottuville, tietääkseni mikään ei kiellä asettumasta asumaan navettaan, siihen sopivasti kameran alle... Tehtäis semmoinen Big brother-navetta versio jota saa sitten seurata netistä =)

    • Tukkijussi

      Housussasi on kamera, filmaa sillä :D Kyllä tätä höpöuutista piisaa, kuka tätä touhua masinoi?

      Tervetuloa reaalielämään kuulemaan selitykset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe