Evirakin myöntää: Eläinsuojelurikkomuksia tiloilla paljon

Eikö jo riitä?

7

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämmästystä

      Rikkomuksia oli siis eläinten ympäristössä - ei eläimissä. Rikkomuksia oli navettojen turvallisuudessa, puhtaudessa, korvamerkkejä on puuttunut eläimiltä jne.
      Suosin edelleenkin suomalaista lihaa.
      Katsoin sanomalehdestä, kuinka viikoittain tuodaan nälkiintyneitä kissoja ja koiria huostaan....

    • Seurailija...

      Karsinatkin mitataan,ovatko tarkalleen lain määräämän kokoisia vähimmäiskooltaan.
      Valaistukset täytgyy olla riittävät, ilmastointi tarpeeksi hyvää, juomakupeista täytyy tulla vettä vähintään tietyllä nopeudella.

    • virike18

      "Laiminlyönnit voivat liittyä esimerkiksi puutteelliseen kirjanpitoon, vähäiseen virikemateriaaliin, pitopaikan rakenteellisiin puutteisiin tai tilaan nähden liian suuriin eläinmääriin. Laiminlyöntitapauksissa eläinten omistaja määrätään korjaamaan eläinten olosuhteet annetussa määräajassa. Kiireellisissä tapauksissa viranomaiset voivat myös järjestää eläimille ulkopuolista hoitoa paikan päälle tai muualle."
      http://www.evira.fi/portal/fi/elaimet/elainsuojelu ja elainten pito/elainsuojelun valvonta/otantaan perustuvat tarkastukset/

    • Eräs emäntä

      Evira ei käytä sanaa "paljon". Toteaa, että niitä on edelleen, ja hiukan aiempaa enemmän. Esim. meillä huomautus tuli siitä, että maitohuoneen ikkunassa ei ollut kärpäsverkkoa. Ovet ja kaikki muut navetan, toimiston, wc.n ja rehuvaraston ikkunat saa olla selällään kesähelteillä ilman kärpäsverkkoa, mutta maitohuoneen ei saa. Viikon sain aikaa korjata asia, eläinlääkäri käydessään tarkasti.

      • Eläinrakas:D

        Se on hyvä, ettei eläimissä ole ollut moittimista, Korjattavaa tulee varmaan paljon maatiloilla - eihän karsinatkaan kestä ikuisuuksia eikä juottokupit, lamput jne. Huomautus niistä kuitenkin tulee, jos tarkastushetkellä ei ole kunnossa katsottavat kohteet.


    • Juupa juu

      Taas toi reaaliaikaisen kameravalvonnan vaatija kuvioissa. Mieti haluatko sinä omaan kotiisi, siis kuvitellaanpa haluatko sinä kameran sinun olohuoneeseesi, jotta joku tarkastaja voi tutkia hoidatko sinä sinun kissaasi/koiraasi tms. asiallisesti? Veikkaan että et halua, koska kyseessä on sinun kotisi, mikäs se meidän navetta sitten on? Ihan koti on sekin, tai pikemminkin kodin piirissä, paikka jossa työskennellään iso osa päivästä. Siksi että se kuuluu kodin piiriin, emme kaipaa ketään hippejä sinne kuvaamaan että voi voi kuinka kamala rike kun eläimet on sidottu KARSINOIHINSA kiinni. ettei vaan olisi parsia ja parsinavetta jolloin se on ihan Suomen lakien mukainen, en kajoa siihen onko se paras mahdollinen mutta ei nykyisillä tuottajahinnoilla niitä kalliita pihatoita voi rakentaa.
      Mutta jos tuommoinen kameravalvonta laitetaan meitin navettaan niin taidanpa harkita joko rikkovani tai peittäväni kamerat, mun yksityiselämää kun ei tarvitse kenenkään ulkopuolisen seurata olin joko navetan ulko- tai sisäpuolella, tai sitten voisi ihan tarkastajien kiusaksi tehdä navettatyöt vaikka ilkosen alasti, eihän sitäkään ole kukaan kieltänyt, yrittäjä saa valita työvaatetuksen itse =) Taitaisivat järkyttyä mutta oma syy kun kurkkivat. Tai sitten siirtäisi kirjaimellisesti kaiken yksityiselämänsä rippeet kameroiden ulottuville, tietääkseni mikään ei kiellä asettumasta asumaan navettaan, siihen sopivasti kameran alle... Tehtäis semmoinen Big brother-navetta versio jota saa sitten seurata netistä =)

    • Tukkijussi

      Housussasi on kamera, filmaa sillä :D Kyllä tätä höpöuutista piisaa, kuka tätä touhua masinoi?

      Tervetuloa reaalielämään kuulemaan selitykset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe