Talokaupat on tehty ja mietin, koska oma kotivakuutus pitää ottaa ostettuun taloon. Kauan myyjällä on vastuu vakuuttaa talo? Myyjä kuitenkin asuu vielä reilun kuukauden kaupanteko päivän jälkeen. Tietäisikö kukaan vastausta tähän?
talon myyjän vakuutus
talon ostaja
2
226
Vastaukset
- whum...
14 vrk. Jos muuta ei ole sovittu niin vaaranvastuu siirtyy kauppakirjan allekirjoitushetkellä. Kun vakuutus irtisanotaan niin se on voimassa tuon 14 vrk. Eli kipin-kapin vakuutusyhtiöön.
- 2+15
Kotivakuutus on kyllä ihan eri asia kuin kiinteistövakuutus, josta lienee kyse? Sellainen pitää ottaa heti, kun olet tehnyt kaupat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892