zilga

tahon viinin :)

kertokaas viisaammat.. hain tuttavani köynnöksestä viimevuonna pätkiä. ihan ammattilaisen neuvoilla. ainutkaan ei jaksanut lähteä.kahdeksan alkua tökkäsin kasvihuoneeseen.ei mitään elollista löytynyt. nyt hain uudet alut naapurilta,hän kertoi ettei zilgasta otettu oksa koskaan tee satoa kun on vartettu alunperin. pitääkö paikkaansa?koitanko turhaan taiteilla näiden kanssa. painunko ostamaan vielä yhden puutarhamyymälästä ja miten saan säilymään elossa. asun imatralla.kiitos jos joku valaisee asiassa :)

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä pistokkaasta kasvaa aivan samanlaista viiniköynnöstä kuin emotaimestakin. Asun Imatralta 70 km pohjoiseen ja Zilga on kasvanut ja talvehtinut ulkona kuistin sienustalla jotain 15 vuotta. Viime vuonna tuli pari ämpärillistä satoa. Ota keväällä pstokkaat, pane ne kosteaan, varjoisaan paikkaan "pitkälleen" niin että muutama nivelen väli on mullan peitossa ja vain latvasilmu maan pinnalla.Kun on juurtunut, sen voi siirtää varsinaiselle kasvupaikalle. Minulla kasvaa kuiistin eteläseinustalla, lasken talveksi alas ja havuja sekä lunta päällä.Hyvin on pärjäillyt.Joha kevät jaan latvapistokkaita pari muovikassillista kylätorilla.

    • vihertumpelo1

      Laaita joku viininverso kasvanaan niin että osa menee maan alta joku 40 cm, niin vesa tekee vuodessa juuret ja sitten seuraavana vuotena tai kunhan on juurtunut leikkaa se irti emosta ja sitten seuraavana keväänä voit sen siirtää muualle. Samoin kun lisätään mustaherukkaa.

    • Peikonlehti

      Mietin pitäiskö Zilga istuttaa kasvihuoneessa suoraan maahan? On näes laattalattia, tähänastiset viljelyt ovat isoissa istutussäkeissä ja ruukuissa- osin käytetty vain taimetukseen. Miten iso ala pitää varata per yksilö? Kaksi Zilgaa, nyt suurissa astioissa, ehkä 50 l. multaa.

      Jos joku on onnistunut sen kasvatuksessa ruukussa, kertokaa, sillä lattian avaaminen eristyksen purkuineen ei ole pieni homma. Kasvihuonetta voi lämmittää siirrettävällä patterilla ja varjostuksen olen hoitanut harsoilla.

      • Ota huomioon, että Zilga on tuulipölytteinen. Jos pidät sitä kasvihuoneessa, kukinnan aikana on syytä tuulettaa kunnolla. Tänään näytti, että tarvitsee kastelua.Heitin pari ämpärillistä vettä juurelle, nyt voi jo paremmin. Yleensä en liiemmin "hoida" koko kasvia, paitsi kesän aikaan kasvavia versoja leikkelen pois ja sadon kypsymisen aikaan taittelen lehtiä, että aurinko pääsee kypsyttämään satoa.


      • Peikonlehti
        timarni kirjoitti:

        Ota huomioon, että Zilga on tuulipölytteinen. Jos pidät sitä kasvihuoneessa, kukinnan aikana on syytä tuulettaa kunnolla. Tänään näytti, että tarvitsee kastelua.Heitin pari ämpärillistä vettä juurelle, nyt voi jo paremmin. Yleensä en liiemmin "hoida" koko kasvia, paitsi kesän aikaan kasvavia versoja leikkelen pois ja sadon kypsymisen aikaan taittelen lehtiä, että aurinko pääsee kypsyttämään satoa.

        Kiitos kun valaisit tietämätöntä. Olen vähentämässä kasvarin käyttöä, siksi ajattelin laittaa Zilgat sinne ja säilyttää ainoastaan istutuspöydän muutamat seinähyllyt. Jos kattoluukun oven aukipitäminen riittää, homma voisi toimia. Tontilla on huono maapohja, vaatisi isot istutuskaivannot eikä saveen pysty lapiokaan ennen ensi kevättä, siksi laitoin nuo kaksi nyt isoihin ruukkuihin - 50 l. säkillinen multaa per ruukku. Luin kuitenkin asiasta enemmän ja epäilen niiden selviämistä talvesta ruukussa, mutta vielä huonommin savimaassa.
        Eivät kaikki kokeilut aina onnistu, mutta yrittää tekee mieli.


      • Peikonlehti kirjoitti:

        Kiitos kun valaisit tietämätöntä. Olen vähentämässä kasvarin käyttöä, siksi ajattelin laittaa Zilgat sinne ja säilyttää ainoastaan istutuspöydän muutamat seinähyllyt. Jos kattoluukun oven aukipitäminen riittää, homma voisi toimia. Tontilla on huono maapohja, vaatisi isot istutuskaivannot eikä saveen pysty lapiokaan ennen ensi kevättä, siksi laitoin nuo kaksi nyt isoihin ruukkuihin - 50 l. säkillinen multaa per ruukku. Luin kuitenkin asiasta enemmän ja epäilen niiden selviämistä talvesta ruukussa, mutta vielä huonommin savimaassa.
        Eivät kaikki kokeilut aina onnistu, mutta yrittää tekee mieli.

        Sato syöty tältä vuodelta. Kesän kuumat kaudet kypsyttivät rypäleet pienempinä kuin normaalisti, mutta niitä tuli n. 20 litraa.Syöty itse, syotetty vieraille kesäjuhlissa ja veinpä Savonlinnan markkinoillekin maistajaisia - kelpasivat !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe