Ravintolassa orjatyössä

s.o.s

Tutustuin kaukoidästä kotoisin olevaan nuoreen mieheen. Hän työskentelee etnisessä ravintolassa 60-80 tuntia viikossa, ilman vapaapäiviä.

Vapaata viimeksi pääsiäisenä, seuraavan kerran juhannuksena (kun ravintola on suljettu). Työsuhde-etuna kimppayksiö kolmelle, vuokra 250e/kk.

Olen yrittänyt selittää hänelle, että tälläinen on Suomessa laitonta, mutta hän ei halua / uskalla tehdä rikosilmoitusta työnantajastaan.
Miten voisin auttaa häntä?

4

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkaa

      Ehkä tuosta voisi poliisille vinkata? Vai lähtevätkö kuitenkaan ilman näyttöä tutkimaan tapausta...

    • Ammattihenkilö

      Olen tarjoilija koulutukseltani. Tehnyt 16 vuotta tätä työtä. Palkkakuitti: palkka 11.45€ tunti
      , iltalisä n. 1€, yölisä klo 24 jälkeen n.2€. Eihän tällä elä!
      Ulkomaalaisten ei ole pakko tulla Suomeen työhön.
      Miksi me suomalaiset heille mitään etuuksia olisimme taistelleet ja maksaneet ammattiliittomaksuja. Ulkomaalaiset työkaverit on ihan mukavia ym. mutta mieluummin teen työtä suomalaisten kanssa: yhteinen kieli ja nuoret tarvitsevat työtä. Ja me vanhemmatkin...

    • TESSI
    • Apua löytyy

      "Tutustuin kaukoidästä kotoisin olevaan nuoreen mieheen. Hän työskentelee etnisessä ravintolassa 60-80 tuntia viikossa, ilman vapaapäiviä.
      Vapaata viimeksi pääsiäisenä, seuraavan kerran juhannuksena (kun ravintola on suljettu). Työsuhde-etuna kimppayksiö kolmelle, vuokra 250e/kk.
      Olen yrittänyt selittää hänelle, että tälläinen on Suomessa laitonta, mutta hän ei halua / uskalla tehdä rikosilmoitusta työnantajastaan.
      Miten voisin auttaa häntä?"

      Tällainen on Suomessa laitonta! Asiaan liittynee harmaata taloutta, veronkiertoa ja työntekijän taloudellista hyväksikäyttöä. Ilmeisesti yrittäjä ei maksa verottajalle veroja, lakisääteisiä palkkoja työntekijöille eikä muitakaan lakisääteisiä maksuja. Työntekijä tekee todennäköisesti työnantajalle pimeää työtä.

      Voitko toimi ystäväsi tulkkina? Ottakaa yhteyttä esimerkiksi seuraaviin:
      - http://www.tyosuojelu.fi/fi/
      - http://www.kesaduunari.fi/
      - https://www.pam.fi/fi/sivut/default.aspx
      - https://www.poliisi.fi/

      Videovinkkejä:
      - http://www.superliitto.fi/viestinta/ajankohtaista/videovinkkeja-nuorille-maahanmuuttajataustaisille-tyontekijoille/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11069
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      44
      8470
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      128
      5356
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3598
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3554
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3268
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2559
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2061
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe