maniaako?

kalvavat ajatukset

Päiväni alkavat aina samoilla ajatuksilla joista haluaisin päästä eroon. Olen nimittäin katkera monille henkilöille ja erityisesti yhdelle. Välillä olen ihan kiihtynyt kun ajattelen asiaa. Takanani on erittäin paljon vastoinkäymisiä mm. alkoholistilapseni kuolema ja se kuinka hirveän paljon yritin häntä auttaa. Olen mielessäni kateellinen tietylle henkilölle jolla on mennyt elämässään oikein hyvin. Ajatukset pyörivät vain samaa rataa vaikka tiedän ettei se ole kenenkään muun syytä, että elämäni on niin vaikeaa. Mielessäni olen katkera myös miehelleni joka toisinaan kehuu näitä henkilöitä. Hänen pitäisi enemmän arvostaa minua. Minulla ei ole nykyään yhtään sydänystävää ja tällä hetkellä en ole työssä. Pelkään että pakkoajatteluni liittyy psykoottiseen sairauteen. Olenko ehkä vainoharhainen? Onko kellään samantyyppistä kokemusta?

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, mulla tuon tyyppinen ajattelu sekä puhumiseni suunnittelu ennakkoon ja tunnekuohut olivat lapsuuteni loputtua, murrosiän alussa, kun en sopeutunut toisten harrastuksiin. Olin sitten katkera, pitkävihainen ja äkäinen ikäisilleni ihmisille.

      Sairastuin Aspergerina, epävakaana persoonana ja lievästi masentuneena pian skitsoaffektiiviseen häiriöön. Minulla sen mielialahäiriö on tosin lievä, eikä minulla ole maniaa ollut. Kuitenkin muistan hyvin, kuinka sairauttani ennen, 14-vuotiaana, ajattelin kiihkeästi sopeutumisongelmiani ja kohdistin sen vihani vanhoihin kavereihini. Tunnekuohu oli todella voimakas ja olin ylivirittyneessä tilassa kaikin puolin. Sittenpä loppujen lopuksi purin vihaani vain satunnaisesti kohteisiini. Eristäydyin mielenhäiriöisenä omaan huoneeseeni ja minulla oli ilkeitä, häiritseviä pakkoajatuksia.

      Nyt kuitenkin olen käynyt psykologilla ja lääkärissä. Kehotan tekemään saman, jos pakkoajatuksesi ovat häiritseviä ja ikäviä itsellesi ja ne välittyvät muihinkin.

      Varhain eikä myöhässä, sen olen itse jälkikäteen todennut.

    • Käyhän lääkärin ja psykologin puheilla varhain eikä liian myöhään. Tämän olen itse todennyt, kun en murrosiässä soputunut toisten harrastuspiireihin. Siitä aiheutui minulle sitten mm. epävakaa persoona, ahdistus, pakkoajatukset, eristäytyminen ja skitsoaffektiivinen häiriö.

      Kyllä, jos pakkoajatuksesi ovat harmillisia ja ikäviä itsellesi, ja ne välittyvät omasta käytöksestäsi muillekin, olisi tolkullista hoitaa häiriös pois. Jos tunnekuohuusi liittyy pitkävihaisuus, vähäinenkin tarkoituksettomuus ja toisista vieraantumisen tunteita, niin tarttee siis hoitaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3209
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2476
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1444
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      991
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      925
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      316
      898
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      837
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      798
    Aihe