Ongelma on siinä että kannukone, joka on nykyään usein vain se erillislypsin, pitää tottakai pestä käytön jälkeen mutta monelta tilalta puuttuu lypsinten kiertopesusta paikka kannukoneen lypsimelle ja kone on pestävä käsin.
Toiset neuvoo että sankoon laitetaan aina vaan se esihuuhteluvesi ja sitten pesuvesi ja huuhtelut. Sitten lypsin laitetaan sankoo ja annetaan imeä vesi sangosta, ja sitten avataan sanko ja kaadetaan vesi pois tai pesuvesi takaisin ämpäriin että saa kiertää muutaman kerran. Tähän tuhrautuu aikaa jolloin ei halua käyttää kovin matalalla kynnyksellä kannukonetta. Toinen mitä neuvotaan, niin neuvotaan rassaamaan ne kaikki osat esihuuhtelun jälkeen pesuvedessä harjoilla ja sitten huuhtelemaan, ei kiitos =( Ennen oli niitä semmossia pesulaitteita, semmossia kartionmallisia, jossa oli pohjassa pari nippaa, olisiko siihen saanut kolmet lypsimet pesuun, se lupsutti vettä lävitse takaisin altaaseen, liitettiin letkulla tyhjöputkeen. Mahtaakohan olla enää missään saatavilla?
Toinen mitä käytettiin muinoin, oli se että esihuuhdellut lypsimet upotettiin ensin joksikin aikaan joka kerta erikseen tehtyyn pesuveteen, ja sitten valutettiin kuiviksi ja asetettiin desinfioimisveteen seuraavaan lypsyyn saakka, ei harjaamisia ollenkaan. Toimisikohan teidän mielestä nykyään?
Kuinka teillä pestään erillislypsin?
2
588
Vastaukset 2
- sätkyle
Minä pesen kiertopesuna ja harjaan kannun, kannen, tiivisteen. Pesu kuumalla vedellä ja desifiointi tarvittaessa.
Jos haluat sinne paskanpesän, niin mahdollisimman vähällä huiluttelulla ja nopeasti.
Itse käytän poikineiden ja antibioottilehmien lypsyyn, joten tartuntavaaran takia kunnon pesu joka käytön jälkeen on paikallaan.
Noita lupsuttimia en ole nähnyt valovuosiin, mutta kyllä sellainenkin varmaan jostakin navetanylisiltä saattaa löytyä.
En liota desifiointivedessä, parin minuutin aika riittää ja päälle kuivatus. - Muamuija
Kyllähän se pesu on yksi kynnyskysymys käyttää ko. laitetta, ja raskaus siirrellä käyttökohteeseen toinen. Itse pesen huuhtomalla letkut, kannen ja sankon ensin läpi juoksevalla vedella, sitten imetän pesuveden läpi kertaalleen. Huuhtelen taas joko juoksevalla vedellä tai imetän kerran läpi puhdasta vettä myös sen jälkeen. Jos on joka lypsyllä käytössä, pikaisempikin pesu riittää, mutta kos tiedossa pidempi seisominen käyttämättä, pesen perusteellisesti ja kenties desinfioinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361356Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631138Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63993- 58978
- 70828
- 51811
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82745Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le40719- 82702
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14661