Onko meidän koiralla joku huonosti?

ämätööri

Hei! Tulin kyselemään täältä kun en löydä apua muualtakaan.

Aloin 2v sitten seurustelemaan tyttöystäväni kanssa jolla on Virosta tuotu koira Rekkurescuen kautta. Koira oli annettu pois koska perhe sai lapsia eikä koiralle ollut aikaa tai niin ainaki minulle on asia ilmaistu. No kuitenkin. Olemme nyt asuneet tyttöystäväni kanssa noin 3kk yhdessä ja riitelemme usein tähän koiraan liittyvistä asioista. Tyttöystävä sanoo että sillä on kaikki Ok, mutta minusta sillä ei ole. Koira on hieman pompottava esim. hyppii vasten kun tulemme kotiin eikä tahdo oikein valjaisiinkaan pukeutua ulos lähtiessä. Olen kuitenkin omasta mielestäni opettanut koiraa todella hyvin se tottelee minua ja suostuu valjaisiin kun asia hoidetaan asiallisesti ja rauhallisesti eikä rähinöiden. Koira on 7 vuotias ja todella hyvässä kunnossa jaksaa todella hyvin ulkona eikä virta lopu sitten millään. Ulkona koiralla on aika hauskaa se juoksee haistelee yms. Kotona asia on sitten hieman eri.

Huomaan että kotona koira usein haluaa päästä vessaan lattialle makaamaan. Mitä pimeämpi paikka sen parempi. Mutta usein huomaa koiran istuvan vessassa päätä roikottaen alas aivan mitään syytä. Välillä mietin että onkohan sillä kaikki hyvin. Harvoin kotona se hakeutuu meidän seuraamme välillä tulee köllöttämään mutta ei edes kutsuessa. olen kokeillut katsoa kaikki läpi nivelet jalat yms vähän käännellyt mikään ainakaan jaloissa ei ole vikana. Mietin että onkohan se jotenkin "masentunut" tai että sillä olisi kipuja joita emme huomaa. tälläistä oli jo ennenkuin muutimme yhteen. Jos jompikumpi ei ole kotona se odottaa ulko-oven edessä lähes koko sen ajan kunnes toinen tulee. Ymmärrän tietysi jos sillä on omistajiaan ikävä. Koira myös aivastelee todella usein josta olen tyttöystävälle sanonnut mutta kaikki hänen mielestään aina OK. Olen miettinyt että jos sillä on nenäpunkkeja ja se ahdistuu niitä.. En ole siis todellakaan mikään koira ammattilainen ja olisi mukava jos joku osaisi sanoa jotain. En halua kuulla mitään syytöksiä vaan asiallisia kommentteja kiitos. Harmittaa vain että koira hakeutuu johonkin pimeään nurkkaan ja sielä sitten huokailee ja roikottelee päätään ja makoilee.. Ymmärrän tietysti että koira myös tahtoo lepoa mutta tuntuu että ulkona se on kuin päivä ja kotona kuin yö..

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        92
        1796
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1262
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1123
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        72
        975
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        105
        909
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        838
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        751
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        742
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        691
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        673
      Aihe