Minua kiinnnostaa, että palkonko tosiaan keskimäärin yksinhuoltajat tai saako kukaan oikeesti elatusaksuja vai KELAN elatusapua, saatte kuussa?
Minulla on tunne, että suurin osa saa vain elatustukea KELAlta, ja elatusvelvolliselle annetaan aina anteeksi elatusmaksuvelat, onko näin?
Minä saan kahdesta lapsesta
13 ja 15 v-= 450 euroa kuussa, mikä riittää juuri ja juuri toisen pojan ruokaan ja vaatteisiin.
Tiedän tutun, joka hankkii enemmän kuin minä yli 42 000 euroa/vuosi, ja saa lasten isältä 800 euroa joka kuukausi-lapset nuorempia.
ELATUSMAKSUJA, kertokaapa paljonko saatte lasten isältä-äidiltä?
7
399
Vastaukset
- Kulutustottumukset
Elatusapua ei peritä jos elatusvelvollinen on työtön.
Jos saat kahdesta lapsesta elatusmaksuja tuon 450€ lapsilisät niin kyllä niillä elättää kaksi lasta helposti. Onhan sinulla itselläsikin elatusvelvollisuus.
Melkoiset on menot jos 450€ riittää juuri juuri toisen lapsen menoihin,mitä ihmettä teillä syödään?? - muutama ropo/kk
Meille tulee KELAn elatusapu eikä sekään täysmääräisenä. Ja elatusvelvollinen saa nekin anteeksi.
- kela.fi
Elatusapu on sen suuruinen kuin elatusvelvollisen kanssa on sovittu. Se voi olla 50 e/kk tai 450e/kk, riippuen elatusvelvollisen maksukyvystä. Elatusmaksu sovitaan elatusvelvollisen kanssa ja maksun suuruus ei kuulu Kelalle millään tavalla. Elatustuki jota Kela maksaa on korkeintaan 153,63 e.Kela voi maksaa elatustuen vähennettynä, jos elatusapu on vahvistettu täyttä elatustukea pienemmäksi elatusvelvollisen taloudellisen tilanteen takia. Elatussopimuksessa tai -tuomiossa tulee tällöin olla maininta elatusvelvollisen puutteellisesta elatuskyvystä. Kun Kela maksaa elatustuen vähennettynä, saat elatustuen ja elatusavun erotuksen sekä lisäksi elatusvelvolliselta elatusavun.
- muutama ropo/kk
Näinhän se menee mutta kun lastenvalvoja tehnyt aikanaan elatusapupaperit joissa ei mainita tuota tärkeää asiaa eli elatusapu on tietyn suuruinen elatusvelvollisen puutteellisesta elatuskyvystä johtuen niin et saa kelalta erotusta vaan sen saman minkä elatusapussa on mainittuna.
- kela.fittan
EI PIDÄ PAIKKANSA
KELA EI TOIMI KUTEN KERROT VAAN PERII PERUSTEETTA ELATUSAPUA
JA MAKSAA ÄIDILLE ELATUSTUKEA. KELA EI NOUDATA TUOMIOISTUIMEN
PÄÄTÖSTÄ ELATUSAVUSTA...PERII ENEMMÄN KUIN OIKEUS PÄÄTTÄNYT!!!
KELA SUOMEN VAIKEIN VIRASTO !!!
- Äiti vm-69
Hei !
Saan Kelan kautta elatustuen, tuon 153 euroa. Summa peritään isältä täysimääräisenä. Meillä tämä järjestely, koska isä ei koskaan maksanut elatusmaksuja ajallaan, vaan jouduin niiden perään aina kyselemään. Nyt kun Kela maksaa minulle, niin ei tarvitse enää riidellä rahasta. - sef
ja lisätään sinun 450e ja lapsilisät 300...saadaan 1200e jolla ilmeisesti pitäisi elää kaksi lasta. Moni aikuinen elää alle puolet tuosta summasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293