ELATUSMAKSUJA, kertokaapa paljonko saatte lasten isältä-äidiltä?

elatusmaksua ?

Minua kiinnnostaa, että palkonko tosiaan keskimäärin yksinhuoltajat tai saako kukaan oikeesti elatusaksuja vai KELAN elatusapua, saatte kuussa?

Minulla on tunne, että suurin osa saa vain elatustukea KELAlta, ja elatusvelvolliselle annetaan aina anteeksi elatusmaksuvelat, onko näin?
Minä saan kahdesta lapsesta
13 ja 15 v-= 450 euroa kuussa, mikä riittää juuri ja juuri toisen pojan ruokaan ja vaatteisiin.
Tiedän tutun, joka hankkii enemmän kuin minä yli 42 000 euroa/vuosi, ja saa lasten isältä 800 euroa joka kuukausi-lapset nuorempia.

7

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulutustottumukset

      Elatusapua ei peritä jos elatusvelvollinen on työtön.

      Jos saat kahdesta lapsesta elatusmaksuja tuon 450€ lapsilisät niin kyllä niillä elättää kaksi lasta helposti. Onhan sinulla itselläsikin elatusvelvollisuus.

      Melkoiset on menot jos 450€ riittää juuri juuri toisen lapsen menoihin,mitä ihmettä teillä syödään??

    • muutama ropo/kk

      Meille tulee KELAn elatusapu eikä sekään täysmääräisenä. Ja elatusvelvollinen saa nekin anteeksi.

    • kela.fi

      Elatusapu on sen suuruinen kuin elatusvelvollisen kanssa on sovittu. Se voi olla 50 e/kk tai 450e/kk, riippuen elatusvelvollisen maksukyvystä. Elatusmaksu sovitaan elatusvelvollisen kanssa ja maksun suuruus ei kuulu Kelalle millään tavalla. Elatustuki jota Kela maksaa on korkeintaan 153,63 e.Kela voi maksaa elatustuen vähennettynä, jos elatusapu on vahvistettu täyttä elatustukea pienemmäksi elatusvelvollisen taloudellisen tilanteen takia. Elatussopimuksessa tai -tuomiossa tulee tällöin olla maininta elatusvelvollisen puutteellisesta elatuskyvystä. Kun Kela maksaa elatustuen vähennettynä, saat elatustuen ja elatusavun erotuksen sekä lisäksi elatusvelvolliselta elatusavun.

      • muutama ropo/kk

        Näinhän se menee mutta kun lastenvalvoja tehnyt aikanaan elatusapupaperit joissa ei mainita tuota tärkeää asiaa eli elatusapu on tietyn suuruinen elatusvelvollisen puutteellisesta elatuskyvystä johtuen niin et saa kelalta erotusta vaan sen saman minkä elatusapussa on mainittuna.


      • kela.fittan

        EI PIDÄ PAIKKANSA

        KELA EI TOIMI KUTEN KERROT VAAN PERII PERUSTEETTA ELATUSAPUA
        JA MAKSAA ÄIDILLE ELATUSTUKEA. KELA EI NOUDATA TUOMIOISTUIMEN
        PÄÄTÖSTÄ ELATUSAVUSTA...PERII ENEMMÄN KUIN OIKEUS PÄÄTTÄNYT!!!

        KELA SUOMEN VAIKEIN VIRASTO !!!


    • Äiti vm-69

      Hei !

      Saan Kelan kautta elatustuen, tuon 153 euroa. Summa peritään isältä täysimääräisenä. Meillä tämä järjestely, koska isä ei koskaan maksanut elatusmaksuja ajallaan, vaan jouduin niiden perään aina kyselemään. Nyt kun Kela maksaa minulle, niin ei tarvitse enää riidellä rahasta.

    • sef

      ja lisätään sinun 450e ja lapsilisät 300...saadaan 1200e jolla ilmeisesti pitäisi elää kaksi lasta. Moni aikuinen elää alle puolet tuosta summasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1815
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      291
      1458
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1359
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      50
      873
    Aihe