Kolima ja kärnänkoski

MursuPerkaamo

Terve!

Lapin mies kaipaisi ohjeita kalastukselle Kolimalla ja Kärnänkoskella. Ensi viikon olen suunitellut tutustuvani Koliman vesistöihin ja mikäli täältä saa tarpeeksi vinkkejä, niin voisi tuon kärnänkoskenkin käydä kokeilemassa.

http://www.fonecta.fi/kartat/Kivikkolantie 140, 44610, Kärnä

Kartassa olevasta osoitteesta pitäisi vesille lähteä. Mihinkäs suuntaan tuosta kannattaisi veneellä lähteä?

Mitä kaikkea kalaa kolimassa on? Onko kolimassa taimenta ja kirjolohta, vai kannattaako pyytää ainoastaan kuhaa ja haukea? Mitkä ovat tähän aikaan hyviä ottipelejä Kolimalla?

Tällainen kysymys lyhykäisyydessään, itselläni kun on kokemusta vain Lapin lohijoista ja taimenpuroista.

1

2188

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parikertaakäynyt

      Kolimasta olen saanut todella hyvin kuhaa isoimmat pari kiloisia. Haukea ja ahventa tottakai löytyy ja taimentakin järvessä on.
      Kärnäkoskelle olen kerran yrittänyt ostaa lupia mutta koski oli täynnä joten sinne jos tahtoo kannattaa varata luvat pari päivää etukäteen.

      Otti peleinä kolimalla on toiminut samat vaaput kuin muillakin järvillä. Kirkkaalla kelillä kirkaampia värejä ja pilvisellä tai sateisella tummempia värejä.
      Noin 10cm keltainen puna musta pilkullinen hurus ukko.
      Noin 4cm Salmo hornet ahvenen värinen.
      Noin 8cm NilsMaster spearhead musta selkä harmaat kyljet punaisia raitoja.
      Noin 8cm spearhead kultainen vatsa oranssi selkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      598
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      46
      577
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      556
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      182
      500
    Aihe