Auttaako aikuisopiskelu työn saamisessa?

13+14

Jäin itse tässä vähän aikaa sitten työttömäksi ja olen miettinyt myös jotain opiskelua, vaikka ikää on jo sen verran että edellisestä opiskelusta (täysin hyödyttömästä sellaiesta) on jo yli 15 vuotta aikaa.

Katselin tuossa noita työpaikkailmoituksia kuten esim. sähköasentaja, laatoittaja yms. ja kaikissa niissä vaadittiin useamman vuoden työkokemus vastaavista töistä.

Joten onko tämä aikuisopiskelu sittenkin ihan turhaa hommaa kun tuskin sitä kautta taas saa tarpeeksi sitä työkokemusta, joka luonnollisesti on se kaikkein tärkein asia.

Olisin siis kiinnostunut tietämään jos joku on vanhemmalla iällä (esim. nelikymppisenä) opiskellut jonkin ammatin ja päässyt sen opiskelun avulla sitten töihin. Ja kiinnostaisi myös tietää että mitä ko. henkilö on opiskellut.

4

344

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtari

      Jahas, itse halusin vaihtaa ammattia (vajaa 50 v.) ja opiskelin hoitoalalle elikkäs lähihoitajaksi ja opiskelun jälkeen oli työpaikkoja tarjolla monia. Nyt töissä hyvinkin mieluisassa paikassa enkä ole katunut päivääkään.

    • Mauno ei ahonen

      Kaveri opiskeli aikuiskoulussa bussikuskiksi ja sai vakkaripaikan, josta tykkää. Iältään 45. Eiköpähän tuo ole aika lailla alasta kiinni.

    • toisilla

      Yksi tuttava opiskeli viiskymppisenä suntioksi vuodessa. Sai sitten vakituisen työn. Mutta hänellä onkin katkeamaton työhistoria nuoresta lähtien. Jotenkin tuntuu, että toisilla on aina työtä, kun ei ole liian nirso, vaan tekee työnsä ja elää säännöllistä elämää.

    • igy

      Löytyyhän näitä kuuskymppisiäkin jotka ovat opiskelun jälkeen saaneet vakipaikan. Mutta kuten ed. todettua, se riippuu täysin alasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1477
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1022
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      917
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      835
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      773
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      546
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      127
      488
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      33
      481
    Aihe