pahoinvointia öisin

apua äkkiä!

Hei! Auttakaa.. Olen niin saanut tarpeekseni joka öisestä heräilystä ja pahoinvoinnista! Ihan yhtäkkiä herään todella huonoon oloon ja melkein oksennan. En tiedä mistä pahoinvointi johtuu, mutta sitä esiintyy pääasiassa yöllä, välillä päivälläkin. Joinain öinä tätä ei ole, mutta 5/7 yöstä viikossa tätä kuitenkin on.

Pelkään oksentamista ja jo sen sanominen saa minut pahoinvoivaksi. Olen yrittänyt juoda vettä ja syödä jotain pientä, kun olo iskee yöllä. Olen vasta 18-vuotias ja en haluaisi joutua kärsimään tällaisesta, kun olisi koulua ja muitakin tärkeitä juttuja! Olen nyt viime viikkoina kadottanut ruokahaluni jonnekin ja nykyään minua ällöttää aivan kaikki!

Kaipaan neuvoa todella äkkiä! Kotikonsteja jolla helpottaa oloa kun sellainen tulee (esimerkiksi nyt)! Olen hyvin stressaantunut aina kun tällainen tilanne tulee.. Jännitän ja jalkani kramppaavat..

9

25272

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua äkkiä!

      Syön mielestäni ihan normaalia ruokaa. Ehkä kuitenkin viime aikoina hieman liikaa makeisia.. Mikä olisi välipala joka pitää sokerit tasaisena pidempään?

    • x_70

      Oletko ♂ vai ♀ ? Juotko kahvia iltaisin ..? Tai särkylääkkeitä ..? Tulee ensimmäisenä mieleen refluksi

    • mansikki1

      Ahdistusta, jännitystä?

      Minulla oli täsmälleen samanlaista jo pitkään, ja sitten minulla todettiin ahdistuneisuushäiriö. Se aiheuttaa usein pahoinvointia meille, jotka reagoivat juuri vatsallaan kaikkeen.
      Oksentamisen pelkääminen myös tunnetusti pahentaa pahoinvoinnin tuntemusta.
      Uskon, että pääset ongelmasta eroon, jos yrität pahoinvoinnin keskittyessä tehdä jotakin mukavaa rauhoittuaksesi :)
      Takuuta ei kuitenkaan ole, mutta kuulostaa minusta perus ahdistukselta ja jännittämiseltä. Kenties koulussa on jotakin, mikä ahdistaa?

      • apua äkkiä!

        Olen itse myös päätynyt tuohon ahdistukseen. Reagoin kaikkeen vatsallani, valitettavasti. Olen kova stressaamaan ihan pienistäkin asioista. Kun pahoinvointi tulee stressaanun siitä ja kierre on valmis! Musiikin kuuntelu helpottaa usein oloa. Mutta melko usein herään pahoinvointiin juuri yöllä. Hoidatko ahdistuneisuus häiriötä jollakin? Kävitkö lääkärissä?


    • mansikki1

      Tuokin kuulostaa tosi tutulta, itsekin olen juuri vatsareagoija, ja se voi olla yhtä kidutusta. Ahdistuneisuushäiriö aiheuttaa myös tuota unettomuutta.
      Lääkärissä tuli käytyä, missä ehdotettiin erilaisia lääkkeitä. Itse olen sen verran lääkefobiainen, että kieltäydyn kaikista vaihtoehdoista, mutta niistä voisi sulle olla apua. Ehdottaisin, että käyt jollekin puhumassa ja kuulet itse vaihtoehdot. Lääkkeiden syönnissä on usein vain ne huonot puolet, että niihin jää koukkuun tai ne tukahduttavat tunteita. Semmoinenkin lääke oli kuulemma olemassa, joka ei tukahduta tai aiheuta riippuvuutta, mutta varta vasten aiheuttaa LISÄÄ vatsaoireita ensimmäisten kuukausien ajan ennen olon parantumista.
      Paras apu lienee se, että hoitaa pahan olon pois ennen kuin se yltyy hallitsemattomaksi. Olet varmaan kokenut sen, että kun paha olo yltyy pelon seurauksena, ei oikein voi keskittyä muuhun kuin siihen oloon, ja sen ajatteleminen pahentaa sitä. Siksi kannattaa keskittyä rauhoittumiseen silloin, kun se on vielä mahdollista. Kuunnella musiikkia, jutella kaverille, katsoa telkkaria tai jos on lemmikkieläimiä, niiden paijaaminen on varsinaista terapiaa :D Pahimmasta olosta ei pääse yli kuin kituuttamalla :(

      Tiivistettynä vaihtoehtoja ovat siis lääkkeet tai se, että muuttaa ajatuksenkulkuaan positiivisemmaksi, kun paha olo alkaa. Tämä sairaus on pitkäkestoinen, joten se vaatii totuttelemista ja sopeutumista. Se kuitenkin helpottaa pitemmän ajan kuluessa, koska oppii ennakoimaan oloaan paremmin ja siten estämään olon ennen kuin se karkaa käsistä. Voisit kuitenkin puhua jollekin tai selata netistä niitä lääkevaihtoehtoja, jos olet halukas popsimaan pillereitä.
      Toivottavasti saadaan tietää kuinka tilanne etenee :)

    • Anonyymi

      Diabetess 2 lk?

    • Anonyymi

      Liian alas painuva verensokeri ja/tai alhainen verenpaine?

    • Anonyymi

      Itselläni on refluksi ja olen 16 vuotias ja olen tälläkin hetkellä hereillä pelkän saatanallisen pahoinvoinnin ja rinnan polttelun takia....itselläni on emetofobia eli ei ole tosiaankaan hauskaa miettiä että koska oksennan.

    • Anonyymi

      Vähän myöhässä mutta minullakin on pahoinvointia! Ja mä pelkään oksentaa!! Mitä teen en voi nukkua kun on huono olo! Ja oon 11v:( Maha ei ole yhtään kipeä. Mutta kurkussa on hirveä paine:( pelottaa että oksennan. Hengitän vaan syvään. Haluaisin nukkua mutta en halua mennä koska jos mua alkaa pahemmin oksettaa niin-_-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      54
      465
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe