kuntaliitoksen vaakunaksi sopii kyllä sellainenkin kuvio jossa on kuvattu kaiki kolme elementtiä eli piispanhiippa,kirves ja tuulimylly !
Tuulimylly siksi että Säkylän nykyinen tuulimylly on myös Köyliön Puolimatkasta peräisin !
Köyliö-Säkylän
1
276
Vastaukset
- säiliöläinen
Säkylän ja Köyliön keskinäistä kuntaliitosta ollaan käsittääkseni haviteltu, ellei vuosikymmeniä, niin ainakin vuosikausia. Aikaa on kulunut kaiketi kymmenisen vuotta siitä, kun Säkylän ja Köyliön yhteiseksi vaakunaksi sopisi jonkinlainen yhdistelmä näiden kuntien nykyisistä vaakunoista. Tasan tarkkaan en muista, minkä näköinen oli. Olisikohan ollut tuulimyllyn yläosa ja Lallin kirves? Vai tuulimyllyn alaosa ja piispa Henrikin lakki? En muista tasan tarkkaan.
Mutta Säkylän ja Köyliön yhdistymisestä on jo oma ketju. Vai halusitko, että tässä ketjussa nimenomaan keskitytään tuohon vaakunaan?
Toki olen myös sitä mieltä, että vaakunaksi sopisi jonkinlainen yhdistelmä Säkylän ja Köyliön vaakunoista. Nimeksi vaikkapa Säiliö. Saapi nähdä, toteutuuko tosissaan vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996562KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3656133Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603023Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112484Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082145- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341285- 731237