Mikä neuvoksi, kun pentu käy aina käteen kiinni, kun sen tassuja kuivaa ulkoa tultaessa. Se ei ole järin kiva tapa.
Tassujen puhdistaminen
Tassutpuhtaaksi
3132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pennulla on pennun elkeet. Hoidat vaan homman eleettömästi. Älä reagoi mitenkään. Olet ehkä reagoinut pennun puremiseen ja näin vahvistanut sille käsitystä, että sen kannattaa jatkaa tällaista touhua?
Pentu ei välttämättä hahmota, mitä pyyhe tekee sen tassuille, kun se on laajana tassun ympärillä monessa paikassa ja sormet puristavat tassua milloin mitenkin, ja niin se ehkä ottaa kumman pois ja katsoo itse. Jos lämpöisen varovasti kuin turkkia harjatessa nostaisi toisella kädellä tassua ja (mielellään pienen) pyyhkeen pitäisi lättänänä kämmenellä, jolla painaisi tassua yhdeltä puolelta kerrallaan, niin pennun olisi ehkä helpompi hahmottaa, mitä sille tapahtuu ja miksi (selitä rauhallisella äänellä). Myöhemmin sitten kahdelta puolelta yhtä aikaa jne.
Tuollaista se oli meilläkin, kun koira oli ihan pentu. Sama juttu kynsienleikkuun ja harjaamisen kanssa, yritti syödä harjan aina, paitsi jos antoi jotain muuta mussutettavaa. Mutta kun tarpeeksi monta kertaa juuri esim kuivaa ne tassut niin siitä tulee normaali ja jopa tylsä asia eikä koira enää hölmöile asian kanssa.