Hei!
Tämä ehkä kuuluisi laki-osastolle, mutta koira-asiakin tämä on...
Eli haluaisin kysyä, josko jollakulla olisi neuvoa seuraavaan asiaan...
Samassa rivitaloyhtiössä asuva vanhempi rouva kävi kimppuuni, kun kuulemma jätän koirankakkoja pitkin taloyhtiön pihoja. Hän siis löi pari kertaa päähäni. Onneksi ehdin väistää, ettei lyönnit kovin paljon osuneet. Siinä hän sitten vielä jatkoi raivoamista kakoista ja minä sanoin häntä mielenvikaiseksi. Siitä hän vasta suuttuikin ja haukkui minut tynnyriksi vauvavatsani takia.
Tein rikosilmoituksen, poliisit kävivät paikalla.
Ajattelinkin nyt, että olenko minä syyllinen kunnianloukkaukseen tai vastaavaan kun kutsuin häntä tuolla nimellä?
Ps. meidän perhe kerää aina koirankakat pois, aina. Jos kakkapussit loppuvat joskus kesken lenkin ja koira kakkaa vielä jonnekin, minä haen kotoa pussin ja käyn poimimassa kakan pois. Ja jos kovin pitkällä ollaan kotoa, etsin jonkun kepin ja kuljetan kakan sillä pois näkyvistä. Rouva vaan nyt oli keksinyt että kun minulla on iso koira ja taloyhtiön mailla olevat kakat ovat isoja, niin sen on silloin meidän koiran kakkaa :D
Naapuri kävi päälle :(
5
255
Vastaukset
- §§-
Eiköhän se ole niin että poliisit nyt tutkivat sitä mistä rikosilmoitus on tehty, eli pahoinpitelyä jonka uhri sinä olit. Voihan toki olla että sinullekin siitä jokin sakko tulee solvauksestasi, mutta tuskinpa. Molemmat varmaan joudutte käymään kuulusteluissa ja hakemassa laput joilla ainakin pahoinpitelijäsi maksaa sakkonsa ellei oikeuteen halua.
- Kenelläkää neuvoja?
Njoo, täytyypä kattella. Kiitos vastauksesta :)
- hassuaolisi
Voi toivottavasti ei tässä maassa voi sakkoa saada siitä, että sanoo toiselle "hullu", kun tämä yrittää löydä.
Mielestäni tuo menee tavallaan jo yksityiselämän puolelle? Siis oikues puhua millä sanavarastolla haluaa... Kiusaaminen, eli jatkuva nimittely on tietysti väärin, samoin kuin olisi ollut se, jos olisit siis naapurustossa oikeasti levitellyt "tietoa", että mummo olisi mielenvikainen. Mutta tuommoinen heitto? Kerro toki kuinka kävi. - nou hätä teil
- Kenelläkää neuvoja?
Samaa kyllä ajattelin, että "Voi toivottavasti ei tässä maassa voi sakkoa saada siitä, että sanoo toiselle "hullu", kun tämä yrittää löydä."
Puhutaanko me tosiaan samasta tapauksesta, "tuttua huttuuu"? Sellasia kakskerroksisia taloja ja huonosti suomea puhuva tyyppi? Ja koiralauma. Jos on sama niin en yhtään ihmettele, jos poliisit tuntee..
Kyllä tää asia eteenpäin menee, toivottavasti ei vaan tarvi ikuisuuksia odotella käsittelyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2264359Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702817Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942463- 472383
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431667Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5561419- 781349
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961344- 571340
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1261226