Suomen Talokeskus viilaa asiakkaita linssiin

timer

Eräs helsinkiläinen taloyhtiö valitsi keväällä 2014 Suomen Talokeskuksen tekemään selvitystä julkisivun kokonaiskunnosta jo tehtyjen osatutkimusten ja aiempien remonttiasiakirjojen pohjalta. Tarjouspyynnössä homma oli selkeästi kuvattu. Pidettiin konsulttien kanssa palaveri ja työ näytti selvältä. Konsultit saivat runsaan aineiston, jonka perusteella kartoitus piti tehdä.

Mitä tapahtui?

5 viikon päästä saimme raportin, jossa kuvattiin seinärakennetta ja sen ongelmia yleisellä tasolla ilman ainuttakaan konkreettista havaintoa siitä missä kunnossa julkisivu todellisuudessa on (tai edes arvailuja siitä). Kaikki kuvat ja tekstit oli lainattu aiemmista asiantuntijaselvityksistä. Mitään uutta raportti ei tarjonnut.

SEN SIJAAN Talokeskus tarjosi laajamittaisen remontti-hankesuunnittelun aloittamista, joka julksivukorjauksen lisäksi sisälsi myös kattoremontin (vaikka asiakirjoista selvisi, että kattoremontti oli tehty jo muutama vuosi sitten!). Hakesuunnitelman ensimmäisessä vaiheessa he halusivat tehdä juuri sen työn mikä tässä ensimmäisessä raportissa oli tilattu! Lisänä oli tarjous hankesuunnitelmasta mitä ei ollut pyydetty.

Voiko asiakkaita enää pahemmin linssiin viilata? Ensi laskutetaan tyhjästä 10 000€ ja sitten erikseen pyydetystä työstä ainakin saman verran! Kun raportista reklamoitiin oli selitys että raportin kirjoittaja ei ollut saanut tietoonsa alkuperäistä taloyhtiön tarjouspyyntöä missä työ oli määritelty. Näin hyvin kulkee tieto Talokeskuksen sisällä.

Kaiken huipuksi, reklamoinnin jälkeen, firmalla oli otsaa lähettää lasku vaikka mitään hyväksyttyä raporttia ei ollut tehty.

16

4592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgbjkmöllnbvh

      Saahan sitä laskuttaa ja naureskella partaansa jos tyhmät maksaa.
      Mistä ei ole sovittu ei makseta ja mistä on sovittu maksetaan.

    • Mitään ei tietenkään maksettu.

      Se ei kuitenkaan ollut jutun pääpointti, vaan se että konsulttifirma tekee tyhjiä raportteja ja aloittaa sillä loputtoman hankevalmistelu- vedätyksen, johon pitäisi suostua ilman että tiedetään missä kunnossa talo on.

      • Suunniteltu juttu

        Hankesuunnittelussa on tarkoitus luistaa tuottamusvastuusta.


    • Paperitiikeri

      Minkätakia mennä tuollaiseen ruljanssiin, kun kokenut urakoitsija näkee ja tekee kuitenkin omalla tavallaan.

      • pukki kaalimaalla

        Eli annetaan urakoitsijan tehdä, mit huvittaa/osaa? Riippumatta siitä, mitä tarvittaisiin/millainen korjaus riittäisi...

        Ja urakoitsijoillahan ei ikinä laskutus pelaa... ;-D

        Näissä "urakoitsija hoitaa" korjauksissa on sekin hauskuus, että dokumentointi jää aina tekemättä ja tulevat sukupolvet saa sitten maksaa tutkimuksista (rakenneavauksia yms.) koittaessaan selvittää, mitä seinärakenne on syönyt ts. miten korjaus on tehty (materiaalit, rakennevahvuudet yms.)


      • Kaikkeapaskaa
        pukki kaalimaalla kirjoitti:

        Eli annetaan urakoitsijan tehdä, mit huvittaa/osaa? Riippumatta siitä, mitä tarvittaisiin/millainen korjaus riittäisi...

        Ja urakoitsijoillahan ei ikinä laskutus pelaa... ;-D

        Näissä "urakoitsija hoitaa" korjauksissa on sekin hauskuus, että dokumentointi jää aina tekemättä ja tulevat sukupolvet saa sitten maksaa tutkimuksista (rakenneavauksia yms.) koittaessaan selvittää, mitä seinärakenne on syönyt ts. miten korjaus on tehty (materiaalit, rakennevahvuudet yms.)

        Urakoitsijan materiaaleilla resursseilla työ joka tapauksessa tehdään. On kyse korjausrakentamisesta, missä suunnittelun roolia ei pidä yliarvioida.

        Kyllä kvr:ssä urakoitsijalla on aina ne dokumentit, mitä tarvitaan. Sekoitat urakoitsijan konsulenttiin. Urakoitsija on välttämätön paha, joka viime kädessä avstaa. Eihän suunn. vastaa kuin kse95 mukaan oman palkkionsa verran.


    • Juostekin voi kusta
    • Hillumahei

      Toimisto Tallinnassa kertoo vain kyvystä ajatella tuotannon kulutason merkitystä tuotteen loppukäyttäjälle.

      • Ei duunari

        Itse asiassa ongelmana eivät ole ulkomaalaiset, jotka polkevat palkkoja, vaan supisuomalaiset, jotka tekevät ilmaiseksi - jopa maksavat siitä, että saavat niitä tehdä.


      • Keinottelijoidenkunk

        Kun nämä yritykset ovat toimineet tietyn ajan, he asettavat yrityksensä konkurssiin. Näin ollen Suomeen kirjansa muuttaneet työntekijät voivat hakea palkkansa Suomen palkkaturvasta. Samalla kun he ovat Suomessa kirjoilla, Suomi maksaa Viroon – Suomessa oleskelevan henkilön perheelliselle perheelle lapsilisät, riippumatta siitä onko perheen vaimo ja lapset Suomessa tai ei. Suomi maksaa Viroon lapsilisiä vaikka perheen muilla jäsenillä ei olisikaan mitään siteitä Suomeen.


    • vähän villoja

      Pelkästään teoriatiedoilla suoritettu tutkimus ei palvele taloyhtiön tarkoitusperiä.
      Kun tietämätön tilaa ja taitamaton tekee niin ainoastaan pankki hyötyy, kun raha liikkuu.

      • Hankinta

        Kyllä se on pääurakoitsija tai rakennuttaja, joka hyötyy kilpailuttamalla piruparat henkihieveriin.


    • Anonyymi

      Soitin talokeskukseen osakkaana putkiremontista, enkä saanut apua kysymykseeni. Puhelu kesti alle minuutin, mutta lasku tuli perässä ja se oli yli sata euroa. En voi suositella.

    • Anonyymi

      As Oy:n hallitus on niin hölmö, että pyyhityttää perseensä rööriroopeilla.

    • Anonyymi

      Konkurssikypsät firmat tekevät mitä vaan että johtoporras saa pitää ylipalkatut työnsä. Noin niinku yleensä

    • Anonyymi

      Noin niinkuin yleensä näille palstan aktivoijille pitäisi jotain maksaa vanhojen aloitusten nostelusta...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4327
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4144
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4060
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3909
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3354
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3228
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      146
      3208
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1105
    Aihe