Opettajien lahjat

Lahjontaa

Omien lapsieni aikana ei opettajalle viety mitään lahjoja. Amerikkalaisissa filmeissä oppilaat saattoivat viedä omenan opettajalle ja sekin tuntui ihan hassulta meikäläisestä.

Nyt tuntuu olevan lahjojen hankkiminen ihan järjestettyä toimintaa. Lapsien vanhemmat keräävät rahaa ja ostavat lahjakortin opettajalle!
Hyvänen aika.
Opettaja saa palkan työstään. Hän on kasvattaja ja auktoriteetti, ei mikään palkollinen.
On ymmärrettävää, jos esim. taloyhtiön osakkaat keräävät keskuudestaan lahjakortin auttavaiselle huoltomiehelle tai porrassiivoojalle, mutta opettaja on kaupungin virassa.

Miten teidän lastenlasten kouluissa menetellään!

6

167

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Meillä on pärjätty niin loistavasti koulussa, ettei numeroita ole tarvinnut hankkia lahjomalla.

      • MirjaMa

        Meidän taloyhtiössä porrassiivojalle maksetaan ihan oikeata palkkaa. Kukaan ei ole tippien varassa, kuten Jenkeissä palkansaanti nykyisin kulkee tietyillä aloilla.
        Ei niitä numeroita osteta.
        Ihmiset haluavat kiittää ymmärtävästä ja hyvästä opetuksesta lapselleen.
        Nykyisin rahaa ja tavaraa on. Ja kiittäminen jossain muodossa on hyvää käytöstä.

        Muistan kuinka oma esikoispoikani oli purskahtanut itkemään ekaluokalla, kun ei ollut ymmärtänyt jotakin laskutoimitusta tms. ja opettajan seuraavan kerran nähdessäni (olin samassa koulussa töissä) hän kertoi asiasta. Kysyin, miten tilanne ratkesi. Hän kertoi ottaneensa pienen poikani syliinsä ja kuivanneensa hänen kyyneleensä, opettaneensa vielä kerran kyseisen asian, joka sitten upposi pojan päähän. Olin itse kyyneleissä kuulemani jälkeen. Keväällä tietäessäni, että hän saa tarpeeksi kukkia koulun päätyttyä ostin hänelle pienen kristalliesineen kiitokseksi ymmärtäväisyydestä. Hän oli muutenkin loistava opettaja.


    • ei lahjota

      Lapsenlapset eivät ole vielä koulussa, mutta meiltä ei viety koskaan lastemme opettajille lahjoja, vaikka opettajista pidettiinkin. Ajattelen niin että opettaja tekee työtään ja saa siitä palkan. Lahjoissa on lahjomisen makua.
      Ei anneta lahjoja myöskään postinkantajalle, vaikka jotkut sitäkin tekevät. Suomessa työntekijöille maksetaan palkkaa.

      Ihmettelin kun opettajat itse jossain lehdessä ehdottelivat että saisivat tavaroiden sijaan rahaa tai viinipulloja. Olisi ollut fiksumpaa sanoa, ettei tarvitse mitään - ei ainakaan alkoholia.

      • työtehtävät

        Opettajan työtehtäviin kuuluu antaa hyvää ja ymmärtävää opetusta ja suhtautua lapsiin hyvin. Siitä ei tarvitse palkita erikseen


      • ....................

        No - by the way - postin- tai ainakaan lehdenjakajille ei makseta edes paljon palkkaa...


    • jees

      ... Mutta opettajille maksetaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3227
    2. 95
      1453
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1132
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      697
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      695
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      668
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      607
    Aihe