pellettiäkö?

smokin_weapon

Omakotitaloprojekti alkuvaiheessa, painopenkka tehty juuri. Koko talvi aikaa miettiä erinäisiä ratkaisuja, mm. lämmitysratkaisuja.

Pelletti kiinnostaisi. Eniten askarruttaa tällä hetkellä, että miten saisin kattilahuoneen ja pellettivaraston mahtumaan talon seinien sisäpuolelle. Mitään talon ulkopuolista siiloa en tosiaankaan halua.

Talon piirustuksissa olisi tällä hetkellä varattuna 4x2m kokoinen tila, johon pitäisi saada sekä kattilahuone että varasto, siis peräkkäin. Onnistuuko?

Miten tuo tila kannattaisi jakaa? Minkälaiset mitat pitäisi kattilahuoneessa olla? Entä miten on pellettivaraston laita? Lämmitettävänä olisi 210 neliön 1½-kerroksinen talo.

Mahtuisiko ruuvikuljetin toimimaan tuossa tilassa? Tuleeko kulmasta liian jyrkkä jos kattilahuone on esim. 1.8x2m?

6

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patu33

      Minulla on 2x3m tekninen tila ja siellä on 1800L sähkövaraaja, 500L käyttövesivaraaja, iv-kone, keskuspölynimuri ja lattialämmityksen sekä käyttöveden putkihässäkät. Tila on ihan täysi ja piti vähän mittiäkkin että mihin järjestykseen romut pitää laittaa, jotta kaikki mahtuu paikoileen ja myös huoltaminen onnistuu.

      Jos tekisin uuden talon niin tekninen tila olisi 3x3m.

      Mitenköhän nuo palomääräykset rajoittaa kattilan ja siilon sijoitusta? Arvatenkin molemmat pitää olla paloosastoituja tiloja ja niitä tuskin saa sijoittaa samaan tilaan?

    • Putkimiess

      Pellettivarasto kannattaa mitoittaa niin että siihen saa bulkkitoimituksella tuotua pellettiä. Tarkoittaa noin 7m3 kokoista siiloa. V-pohja vähintään 50° kulmaan.
      Varaston pohjalta nousee sitten ruuvikuljetin kattilalle ja on huomioitava että sen maks kulma on noin 45°. Kattila ja varasto eivät siis voi olla ihan kiinni toisissaan koska silloin ruuvikuljetin ei ehdi nousta tarpeeksi korkealle.
      Varaston ja pannnuhuoneen on oltava osastoitu toisistaan, tsekkaa paikallisen paloviranomaisen kanta asiaan.

    • jaakko

      isompi on oltava varastosi juuri tuli oma kattila ja poltin biomatic ja siilolla on kokoa 5*2m lämmitys-ala 224m2 mutta sen kokoinen ainakin kannattaa rakentaa että saat sen kuusikuutiota tilata kerralla ja brutto tilavuushan on eri kuin netto koska ainahan sulla on siellä jonkin verran sitä oltava ennenkuin uutta tulee.Astekulmaa ei kannata laittaa isommaksi kuin 45astetta.

    • smokin_weapon

      Jaakko, sinulla oli 5*2m kokoinen siilo. Jäi epäselväksi oliko tuo siilon pohjapinta-ala, vai mahdollisesti tilavuus olettaen että tuo 5 oli pohjapinta-ala.

      Olen tässä piirustellut että jos tekisin talon yhteen kulmaan 2x2 m2 kokoisen pellettivaraston, jonka korkeus voisi olla esim. 3m. 45 asteen pohjakulmalla tälle tulisi tilavuutta 9,8 kuutiota.

      Eikö sen pitäisi jo riittää?

      • jth

        Pienin toimitus on 4 tonnia ja se on n. 6m3. Siiloon jää täyttäessä aina vähän tyhjää ja toisaalta siellä siilossa on täytön hetkellä vähän vanhaa. Kyllä tuollaiseen yli 9m3 siiloon luulisi saavan toimitettua pellettiä hyvin.

        Kannattaa tehdä se siirtoruuvi niin, että putki on putsattavissa/vaihdettavissa vaikka siilo on täys. Sen huomioiminen on helpompaa kuin tyhjentää lapiolla koko siilo... ja poistaa joku rätti syötöstä.


      • Putkimiess
        jth kirjoitti:

        Pienin toimitus on 4 tonnia ja se on n. 6m3. Siiloon jää täyttäessä aina vähän tyhjää ja toisaalta siellä siilossa on täytön hetkellä vähän vanhaa. Kyllä tuollaiseen yli 9m3 siiloon luulisi saavan toimitettua pellettiä hyvin.

        Kannattaa tehdä se siirtoruuvi niin, että putki on putsattavissa/vaihdettavissa vaikka siilo on täys. Sen huomioiminen on helpompaa kuin tyhjentää lapiolla koko siilo... ja poistaa joku rätti syötöstä.

        Syöttöruuvin syöttöaukkojen kohdalle siilon ulkopuolelta operoitavat sulkupellit joilla voidaan suleka siilon sisiältö ruuvista. Tällöin mahdollinen korjaus tai huolto on helppoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      2960
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2741
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2459
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2451
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1559
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1257
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1213
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1060
    Aihe