aloitteleva mökkiläinen

Minulla on puusauna mökillä, puulämmitteinen kiuas. Kiukaan takana on yksi harmaa suojalevy, joka on haljennut. Ei ole kovin suojaava, joten täytyy se uusia. Mitä materiaalia nuo suojalevyt ovat ja mistä niitä saa ja onko kallista? Nykyinen suojalevy on kiukaan takana lattiasta kattoon saakka, toisella seinällä ei ole ihan niin korkea. Katossa kiukaan päällä ei ole suojalevyä, en tiedä tarvitaanko katossa? Ja tarvotaanko seinille lattiasta kattoon asti korkeita suojalevyjä? Jos ei ole kallista materiaalia tuo suojalevy, niin ei kai se haittaa että on koko seinän korkeudella suojaa.. Olisiko tuo saunan korkeus n. 2 m.
Miten teillä on mökeillä suojalevyt asennettu ym?
193019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
  • Vähimmäistilausmäärä 3 levyä. Aika hintavia yht. 210 euroa kuljetukset.
    Täytyypä rakentaa 2 saunaa lisää ja tilata 3 levyä.

    Äänestä

meillä on kiukaan takana ihan muurattu palomuuri. Ja miten voi saunan korkeus olla 2 metriä?

Äänestä
  • Minä sain sellaisen käsityksen, että aloittaja puhui sisämitoista.. ja noin mitoista.

    Äänestä

Ei tarvii kattoon jos etisyyttä on "paljon". Poraa levyyn reilut reijät ruuveille ja katso kiukaan kylestä suojaetäisyydet palavaan materiaaliin !!

Äänestä

Kysäiset hyvät vinkit nuohoojalta kun tapaat.

Itse laittaisin levyt kaksinkertaisena sillä tavalla, että esim. kolme-neljä pultti ruuvauskohtaan levyjen väliin, tai sitten n. 4cm pätkä metalliputkea. tämä Siis pitää levyt irrallaan toisistaan ja väliin jää ilmaa.

Vaikea tarkkaan sanoa, tarvitaanko levyä myös kattoon, riippuu varmasti siitä minälainen etäisyys kiukaan yläpinnasta(kivistä) on siihen. Samoin hormilitäntä vaikuttaa asiaan. Itse mielummin liioittelisin asiassa kuin vähättelisin :)

Tuo luja-levy, josta usein tulensuojalevynäkin puhutaan ei ole kovinkaan kallista, mutta huonona puolena on että melko herkkää se on murtumaan jne., eli vähän varovasti käsiteltävää.

Hyviä löylyjä !

Äänestä
  • Kiitos neuvoista. Tosiaan 2 metriä on noin mitta ja sisämitta. Se voikin olla, että levy on murtunut sen vuoksi, kun sauna oli liikahtanut roudan aikaan ja sitä tunkattiin suoraan keväällä.

    Äänestä

" sauna oli liikahtanut roudan aikaan ja sitä tunkattiin suoraan keväällä. "

Käytittekö hyväksyttyä ja VTT testaamaa virallista saunannostoon suunniteltua tunkkia? Tunkki osaa ottaa huomioon myös mahdolliset tulensuojalevyt, ja ei vaurioita niitä. Myös kiukaan kivien paino tuleee huomioitua tunkkia käytettäessä.

Äänestä
  • Lopeta heti!

    Äänestä

  • Kyllä, tunkissa on myös EU,n vaatima CE merkintä.
    Tunkki on sininen.

    Äänestä

  • Mitä sinä käytät? kirjoitti:

    Lopeta heti!

    3 viikkoa sitten nostin takakulmistaan valahtanutta saunaa 20 cm, että sain asennettua uuden välioven. Olikin pois vatupassista reilusti.
    Kaivoin maat pois kulmien alta ja nostin ihan auton tunkilla. Sisätiloihin ei tullut mitään vaurioita. Ja tuli millilleen vaateriin.


    Että seuraavaksi pitäisi nostaa Huttulaa eli Huussia. Olisiko sitä tarkoitusta varten omaa merkkitunkkia :)))

    Äänestä

"Ihmetellä tuota soppii"

Nyt kysymykselläsi yli sata lukijaa, kymmenkunta vastausta, joissa osassa ei ole tolkkua!

Tässä on:
http://www.harvia.fi/files/pdf_installation_info/1426/Pk_FISV.pdf

Eipä tarvitse paljon osata; google hakuun "kiukaan suojaetäisyydet , niin tuleepa eri valmistajien ohjeita. Siitä vaan valitsemaan sopivinta tai jos sattuu olemaan omatekoinen kiuas, niin sitten parasta soveltaa Suomen RakMk:n yleisohjeita.

Äänestä
  • Ihan traktorin piikeillä kuule nostettiin ja auton tunkilla. Ei kai me nyt siirretty sitä eteen taakse tai sivulle. Ylös nostettiin kulmia että saadaan valahtaneet tukipuut alle takasin. Urpoja vastauksia tulee kyllä ja sauna suoraan.. Olen nyt googlannut suojalevyt täältä ja vaihdan tilalle uuden täältä saatujen ohjeiden mukaan, kiitos asiallisista vastauksista muutamille!
    Ja vielä näsäviisastelijoille, että kyse ei ole huippusaunasta. 70 luvulla rakennettu perus ulkosauna. Kunhan hyvät löylyt saa ja järveen pääsee lämpimänä pulahtamaan.
    Hyviä löylyjä muillekkin!

    Äänestä

Vanhoissa saunoissa saattaa ne kiukaan ympärillä olevat levyt sisältää asbestia. Asbesti kehkoissa ei ole hyvä juttu.

Äänestä
  • Aivan, voi helkutti. Voi hyvinkin olla, että ne on sieltä 70 luvulta asti. Pitääpä muuten kysyä mökin myyjältä, se on itse rakentanut sen aikoinaan. Vaihtoon kaikki jos on alkuperäiset. Hyvä kun mainitsit!

    Äänestä

  • Jos ne asbestia on, niin enköhän minä nyt itse ne ota irti ja hävitän jätelain mukaisesti. Jos olen saunonut kaksi kesää niillä, niin ei tämä pahin terveysriski itselleni enää ole.
    Ja tosiaan, jos niissä nyt asbestia edes on. En ole vielä kysynyt.

    Äänestä

  • aloitteleva mökkeilijä kirjoitti:

    Jos ne asbestia on, niin enköhän minä nyt itse ne ota irti ja hävitän jätelain mukaisesti. Jos olen saunonut kaksi kesää niillä, niin ei tämä pahin terveysriski itselleni enää ole.
    Ja tosiaan, jos niissä nyt asbestia edes on. En ole vielä kysynyt.

    Olen ymmärtänyt, että asbestilevystä tulee vaarallista vasta purkuvaiheessa. Eli silloin irtoaa asbestipölyä. Kyllä niiden levyjen poistamiseen on otettava ammattilainen. Korjatkaa jos olen väärässä.

    Äänestä

Jos itse purkaa, eikä käytä mitään ostopalvelua, niin työsuojeluviranomaiselle ei tarvitse ilmoittaa. On kuitenkin suositeltavaa käyttää suojahaalaria ja vähintään P3 standardoitua hengityssuojainta. Tärkeintä on tosiaan, että saat levyt irti kokonaisina. Sitten vain jäteasemalle asbestille tarkoitettuun astiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suojalevyt saunaan kirjoitti:

Minulla on puusauna mökillä, puulämmitteinen kiuas. Kiukaan takana on yksi harmaa suojalevy, joka on haljennut. Ei ole kovin suojaava, joten täytyy se uusia. Mitä materiaalia nuo suojalevyt ovat ja mistä niitä saa ja onko kallista? Nykyinen suojalevy on kiukaan takana lattiasta kattoon saakka, toisella seinällä ei ole ihan niin korkea. Katossa kiukaan päällä ei ole suojalevyä, en tiedä tarvitaanko katossa? Ja tarvotaanko seinille lattiasta kattoon asti korkeita suojalevyjä? Jos ei ole kallista materiaalia tuo suojalevy, niin ei kai se haittaa että on koko seinän korkeudella suojaa.. Olisiko tuo saunan korkeus n. 2 m.
Miten teillä on mökeillä suojalevyt asennettu ym?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu